Reklama

Historia Duszpasterstwa Głuchych Archidiecezji Częstochowskiej (cz. IV)

Niedziela częstochowska 34/2003

Od 1975 r. w diecezji działało 5 ośrodków: Wieluń - ks. Henryk Pacud, Radomsko - ks. Andrzej Kornacki, Częstochowa - ks. Janusz Grela, Zawiercie - ks. Bogdan Kijak, Sosnowiec - ks. Rajmund Frydrych, ks. Alfred Piśniak.
W 1976 r. czynnych było 5 ośrodków duszpasterskich: Częstochowa, u Sióstr Zmartwychwstanek - ks. Janusz Grela, Radomsko, u Ojców Franciszkanów - ks. Czesław Olczak, ks. Andrzej Kornacki, Sosnowiec - parafia Wniebowzięcia NMP - ks. Rajmund Frydrych, ks. Alfred Piśniak, Wieluń, u Sióstr Antoninek - ks. Henryk Pacud, Zawiercie, u Sióstr Honoratek - ks. Bogdan Kijak.
Rok 1978 był rokiem XXV-lecia Duszpasterstwa Głuchoniemych w diecezji częstochowskiej. W roku jubileuszowym 1978 w diecezji działało 5 ośrodków duszpasterstwa głuchych: Częstochowa - ks. Janusz Grela, Radomsko - ks. Andrzej Kornacki, wikariusz parafii Dmenin od 1974 r., Sosnowiec - ks. Rajmund Frydrych, Wieluń - ks. Piotr Krzemiński, wikariusz parafii Czarnożyły, od 1976 r. - ks. Czesław Olczak, który po przeniesieniu z Radomska nie podjął obowiązków duszpasterza głuchoniemych.
Zawiercie - nie posiada stałego duszpasterza. W 1992-1996 obowiązki duszpasterza głuchoniemych pełnił 75-letni ks. Jan Kiwacz.
W archidiecezji częstochowskiej w latach 1992-1996 działało 5 ośrodków duszpasterstwa głuchoniemych: Częstochowa, Zawiercie, Wieluń, Radomsko, Myszków. Ośrodkami tymi kierowali: Częstochowa: 1991-1993 - ks. Henryk Bąbiński, ks. Marek Szumilas, 1993-1996 - ks. Henryk Bąbiński, Wieluń do 1996 r. - ks. Stanisław Serwatka, od czerwca 1996 r. - ks. Maciej Woszczyk, Radomsko do 1994 r. - ks. Ryszard Umański, 1995-1996 - ks. Maciej Woszczyk, od 1996 r. - ks. Stanisław Serwatka, Zawiercie do 1995 r. - ks. Maciej Woszczyk, od 1995 r. - ks. Piotr Hernoga, Myszków - ks. Jan Berdys, proboszcz parafii Lgota Mokrzesz.
Ośrodek w Częstochowie jest centralnym ośrodkiem duszpasterstwa głuchych w archidiecezji, stąd w Częstochowie obecność dwóch kapłanów znających język migowy. Obowiązki diecezjalnego referenta duszpasterstwa głuchych pełnił ks. Marek Szumilas. Dekretem biskupa częstochowskiego, abp. Stanisława Nowaka, w 1993 r. ks. Marek Szumilas podjął obowiązki proboszcza w nowo erygowanej parafii w Witkowicach-Nieznanicach. Wobec nowych obowiązków duszpasterskich i dużej odległości od Częstochowy, w 1995 r. zwrócił się z prośbą do biskupa częstochowskiego o zwolnienie z obowiązków referenta duszpasterstwa głuchych. Funkcję tę przejął w związku z brakiem nominacji biskupa senior duszpasterstwa głuchych - ks. Henryk Bąbiński. W Wieluniu pracował ks. Stanisław Serwatka, dekretem biskupa częstochowskiego w czerwcu 1996 r. podjął obowiązki duszpasterza głuchych w parafii św. Lamberta w Radomsku, zastępując ks. Macieja Woszczyka. W Radomsku do czerwca 1995 r. pracował ks. Ryszard Umański. Dekretem biskupa diecezjalnego został przeniesiony do Częstochowy, do parafii św. Wojciecha Biskupa Męczennika. Po przeniesieniu otrzymał dodatkowo obowiązki w Radiu Archidiecezjalnym „Fiat”. Wobec dużej ilości pracy na prośbę skierowaną do abp. Stanisława Nowaka został zwolniony z obowiązku pracy duszpasterskiej wśród głuchych. Jego miejsce w Radomsku zajął ks. Maciej Woszczyk - dotychczasowy duszpasterz głuchych z Zawiercia. Praca ks. Macieja Woszczyka w Radomsku trwała rok. Od czerwca 1996 r. dekretem biskupa częstochowskiego został skierowany do pracy wśród głuchych okręgu wieluńskiego. W Zawierciu do 1995 r. pracował ks. Maciej Woszczyk, który decyzją biskupa diecezjalnego został przeniesiony w czerwcu 1995 r. do Radomska. Do pracy wśród głuchych w Zawierciu został skierowany ks. Piotr Hernoga.

cdn.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję