Reklama

Z życia wspólnot „Betel”

Wspólnota „Dzieci Bożych” w Częstochowie

Wspólnota „Dzieci Bożych”, wchodząca w skład Federacji Wspólnot Spotkania ruchu dobroczynnego „Betel”, powstała w 1987 r. z inicjatywy rodziców niepełnosprawnych dzieci. To przedsięwzięcie znalazło głębokie zrozumienie i poparcie dzisiejszego biskupa Antoniego Długosza. W 1995 r. wspólnota połączyła się z działającą równolegle, ale dużo młodszą, pierwszą wspólnotą spotkania „Betel”.
Na spotkanie wspólnoty przychodzi dziś 100-200 osób z Częstochowy i okolic. Rocznie przez wspólnotę przewija się ogromna rzesza ludzi. Bywa często i tak, że w spotkaniach uczestniczą całe rodziny, nawet z babciami i dziadkami. Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu, w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00, zawsze w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi przy Alei NMP 54 w Częstochowie.
Spotkania Wspólnoty „Dzieci Bożych” połączone są z Mszą św. Przed Eucharystią niepełnosprawne dzieci i młodzież mają okazję skorzystać z sakramentu pojednania. Każda Msza św. odprawiana jest w indywidualnej lub ogólnej intencji, a niepełnosprawni uczestnicy wzbogacają ją śpiewem i grą na tamburynach, bębenkach i innych „przeszkadzajkach”.
Raz w roku, zwykle w maju, wspólnota przygotowuje niepełnosprawne dzieci i młodzież (bywa, że i dorosłych) do przyjęcia sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Dlatego też często wspólnota ta przez wielu nazywana jest „wspólnotą sakramentalną”.
Do świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy uczestnicy wspólnoty przygotowują się przez rekolekcje prowadzone przez swoich duszpasterzy. W pierwszą niedzielę grudnia odwiedza grupę św. Mikołaj. Szczególny charakter mają spotkania bożonarodzeniowe, podczas których wszyscy łamią się opłatkiem, i wielkanocne - z dzieleniem się jajeczkiem. Na sali teatralnej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza (lub w innych miejscach) organizowane są pełne radości i zabawy spotkania karnawałowe, andrzejkowe itp.
Wspólnota włącza się w działalność całego ruchu „Betel”, biorąc udział np. w pielgrzymkach autokarowych do sanktuariów maryjnych, w pielgrzymkach pieszych z Olsztyna na Jasną Górę, w spotkaniach opłatkowych i innych uroczystościach i imprezach. W prace wspólnoty angażuje się bezinteresownie wiele osób, często bezimiennych, obdarowując osoby niepełnosprawne wielkim sercem.
Wszystkich, którzy czują potrzebę wspólnych spotkań z osobami niepełnosprawnymi, serdecznie zapraszamy w swoje szeregi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Czynienie dobra staje się dobrym nawykiem

2021-07-31 17:01

Małgorzata Pabis

    W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się dziś – 31 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz ich rodzin.

    Mszy świętej w bazylice przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Obrona życia ludzkiego miarą człowieczeństwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję