Reklama

100. rocznica śmierci Andrzeja Deskura

14 sierpnia minęła setna rocznica śmierci Andrzeja Deskura - właściciela dóbr Sancygniów w powiecie pińczowskim. Zmarł w 1903 r. w Knyszynie i został pochowany w Sancygniowie. Do dziś na tablicy kościoła w Książu Wielkim widnieje napis: „Andrzej Deskur, właściciel dóbr Sancygniów. Mąż niezwykłej siły woli, wierzył niezłomnie w lepszą przyszłość Polski. Dla kraju żył, cierpiał i pracował”.

Andrzej Deskur urodził się 20 stycznia 1825 r. w Rudzie Talubskiej k. Garwolina. Uczył się w szkole publicznej w Łukowie, a gimnazjum ukończył w Warszawie. Przez dwa lata pracował w Biurze Komunikacji Lądowych i Leśnych w Warszawie. Od 1844 r. studiował nauki matematyczno-inżynieryjne na uniwersytecie w Brukseli.
Za przynależność do spisku, w 1846 r. oddano go pod sąd wojskowy i skazano na karę śmierci. Ułaskawiony przez I. Paskiewicza i skazany na dożywotnie ciężkie roboty na Syberii, ostatecznie został wcześniej zwolniony i w 1859 r. wrócił do swej rodzinnej wsi. W 1860 r. zawarł związek małżeński z siostrą stryjeczną Ksawerą Deskur. Szczęśliwy w pożyciu małżeńskim, doczekał się dwóch synów: Antoniego, Józefa i ukochanej córki Zofii. W czerwcu 1860 r. wymienił z bratem Janem odziedziczoną Rudę Talubską na dobra Sancygniów i Iżykowice. W tym samym roku został członkiem Towarzystwa Rolniczego Królestwa Polskiego.
A. Deskur brał czynny udział w organizacji cywilnej powstania styczniowego. Był pierwszym naczelnikiem powiatu miechowskiego, a następnie, do listopada 1863 r. - organizatorem wojskowym województwa krakowskiego. W 1864 r. za tę działalność został ponownie zesłany na Syberię, skąd wrócił w 1867 r. do Sancygniowa.
To, co historia mówi o królu Kazimierzu, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”, można odnieść do A. Deskura - nabył Sancygniów drewnianym, a zostawił murowanym. W tej miejscowości, z jego inicjatywy, wybudowano ponad 40 budynków. Miejscowym rolnikom Deskur udzielał rad związanych z fachową uprawą ziemi, zadbał o ponowną eksploatację wapienia budowlanego z opuszczonych miejscowych kamieniołomów. Organizował kursy rzemieślnicze w zakresie murarstwa, kamieniarstwa, ciesielstwa. Był wrażliwy na ludzką niedolę. Pogorzelcom sprzedawał taniej drzewo, na przednówku zaopatrywał biednych w żywność, rozdając ją bez pieniędzy, na późniejszy „odrobek”. W Knyszynie zorganizował dla biednych, włościańskich dzieci wzorową ochronkę, prowadzoną przez fachową kadrę. W swoim pałacu w Sancygniowie założył bibliotekę liczącą 6 tys. tomów, celem szerzenia oświaty i miłości do dziejów ojczystych wśród miejscowej ludności.
W 1900 r. A. Deskur przeniósł się z Sancygniowa na folwark Knyszyn, gdzie wśród ukochanych przez siebie lasów wybudował nowy dom, w stylu zakopiańskim, i gdzie zmarł.
Eustachy Dobiecki, prezes Towarzystwa Rolniczego w Kielcach, tak wspominał A. Deskura: „Czas biegnie i robi poważne szczerby w ludzkich szeregach. Przed miesiącem zgasł, dożywszy sędziwego wieku śp. Andrzej Deskur z Sancygniowa - obywatel nieposzlakowanej prawości charakteru, zacnych obywatelskich uczuć, miłujący gorąco tę ziemię, na której pracował. Człowiek światły, zamiłowanie do wiedzy wykazywał, zostawiając w spuściźnie synowi jeden z najpiękniejszych księgozbiorów w guberni, którego ułożeniem całe życie się zajmował. Serdecznie się ucieszył na starość, doczekawszy się naszego Towarzystwa, za którego rozwojem pilnie śledził i widział w niem rękojmię polepszenia pracy rolniczej i zadatek lepszej doli ziemiańskiej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: Cztery osoby zginęły w pożarach na południu kraju

2021-07-30 17:59

[ TEMATY ]

pożar

Turcja

PAP

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji - poinformowały w czwartek tamtejsze media. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek.

Pożary wybuchły w lasach w pobliżu Manavgat, Alanyi, Adany, Mersin, Bodrum i Marmaris. Zdewastowane są dziesiątki domów, pól i zagród w kilku wsiach.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję