Reklama

Niezwykły festiwal

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach ma swoją trzynastoletnią bogatą tradycję. Dominującym elementem Festiwalu są organy i ich repertuar koncertowy, którego na co dzień w Kielcach się nie usłyszy. Równolegle do muzyki organowej prezentujemy poważną muzykę sakralną, oratoryjną, solistyczną, w wykonaniu wybitnych wirtuozów i wokalistów krajowych i zagranicznych oraz znakomitych chórów, np. Chór St. Stuligrosza, ks. Szymonika i wielu innych.

Niedziela kielecka 34/2003

W tym roku, od 14 do 21 września, XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej zapowiada się bardzo interesująco, pod względem wykonawczym oraz pod względem doboru repertuaru. Grać będą znakomici wirtuozi-organiści: Zygmunt Strzęp - Hamburg, Andrzej Białko - Kraków, Jakub Garbacz - Kielce - obecnie organista Łódzkiej Archikatedry. Wydarzeniem Festiwalu będzie recital i koncert organowy w bazylice katedralnej, w wykonaniu Z. Strzępa, który zagra przy udziale i akompaniamencie Kieleckiej Koncertowej Orkiestry Dętej pod dyrygenturą Jana Tokarza. Rozpocznie on Festiwal, a będzie to wydarzenie niezwykłe z tego względu, że koncert zawiera program bardzo interesujący - można powiedzieć światowy, a więc sprawdzony i wykonywany na dwóch kontynentach.
Jako soliści-wokaliści Festiwalu wystąpią: Maria Załanowska-Należyty - sopran, solistka Opery Poznańskiej, Magdalena Łukawska - solistka Capelli Craciveinsis. Na barokowej trąbce grać będzie Zbigniew Pasieka - koncertmistrz Filharmonii Świętokrzyskiej.
Recitale organowe i wokalno-solistyczne zostaną wykonane jeszcze w dwóch innych kieleckich świątyniach. Oprócz bazyliki katedralnej, będą to również: kościół św. Jana Chrzciciela i św. Królowej Jadwigi. W tych kościołach już od kilku miesięcy rozbrzmiewają w pełnym blasku nowe organy.
W kościele św. Jana Chrzciciela mają one 17 głosów rozdzielonych na dwie klawiatury ręczne i klawiaturę pedałową, nożną. Przed absolwentem Kieleckich Szkół Muzycznych Studium Organistowskiego i Akademii Muzycznej w Łodzi - Jakubem Garbaczem - poważna próba. Musi zaprezentować ten instrument w swoim recitalu i dać w pełni satysfakcję parafianom oraz proboszczowi ks. Tadeuszowi Pytlowi, dzięki którym instrument ten zbudowano. Ale nade wszystko musi mieć własną satysfakcję, bo przecież był przez wiele lat parafianinem i organistą - tym bardziej staje przed nimi zadanie, by zagrać tak, aby wzruszyć swą muzyką byłych sąsiadów i parafian. W koncercie tym weźmie udział kielczanka - Magda Łukawska - sopran, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Zbigniew Pasieka - pierwszy trębacz Filharmonii Świętokrzyskiej.
Dwoje znakomitych artystów: Andrzej Białko oraz Maria Załanowska-Należyty - sopran, będzie wykonawcami koncertu kameralnego w kościele św. Jadwigi w Kielcach (Osiedle Świętokrzyskie). Szczególnie ciekawy i urozmaicony program recitalu organowego Andrzeja Białko będzie promocją nowych, 27-głosowych organów - ich możliwości, sprawności i brzmienia. Organy powstały dzięki trosce proboszcza ks. Władysława Jasiczka. Maria Załanowska-Należyty wykona arie z Kantaty J. S. Bacha, pieśni Bizeta, słynne Alleluja W. A. Mozarta, oraz Ave Maria Cacciniego. Piszę ten artykuł, przyjmując za podstawę bardzo interesujący i urozmaicony program recitalu zaproponowany przez wykonawcę. Piękny kościół i dobra akustyka sprzyjająca muzyce, z pewnością pomogą pięknie przeżyć chwile z muzyką religijną, której w naszym mieście jest ciągle tak mało.
Dzięki błogosławieństwu ks. bp. Kazimierza Ryczana oraz pomocy prezydenta miasta Kielce - Wojciecha Lubawskiego oraz dobroczyńcy - ks. prał. Stanisława Kowalskiego, w dniu święta miasta Kielce, finałowy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej będzie bardzo uroczysty. Zostaną wykonane Vesperae solennes de Confessore KV 339 W. A. Mozarta. W koncercie tym udział wezmą: Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Chór mieszany Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, Kwartet Solistów - m.in. Kielczanka Renata Drozd - sopran. Dyrygować będzie dyr. Jacek Rogala.
Szczegółowy program muzyczny Festiwalu podamy w najbliższym czasie. Zapraszam więc nie tylko Kielczan, ale melomanów muzyki organowej i religijnej z Ziemi Świętokrzyskiej i z Polski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję