Reklama

Pamięci męczeństwa kapłanów

Walka z Kościołem katolickim była od początku ustanowienia władzy ludowej w Polsce, tak jak w całym bloku radzieckim, jednym z istotnych elementów podporządkowania społeczeństwa. Nie bez przyczyny, bo komuniści dobrze wiedzieli, iż w Kościele zakorzenione są największe wartości i autorytety. Złamanie oporu Kościoła, jego zniewolenie, byłoby równoznaczne ze zniewoleniem społeczeństwa i możliwością szybkiego ugruntowania władzy oraz wprowadzeniem nowego ustroju bez Boga i religii.

Niedziela kielecka 34/2003

W organizowanie walki z Kościołem w Polsce zaangażowano tysiące funkcjonariuszy różnych organów państwowych i ogromne nakłady finansowe. Dla Kościoła katolickiego najtrudniejszy okazał się 1953 r., kiedy wydano dekret o obsadzie stanowisk kościelnych. Odpowiedź biskupów polskich - Non Possumus - władza ludowa uznała za wystarczający pretekst do otwartej walki. Wówczas „księża patrioci” podjęli liczne akcje rozbijania struktur kościelnych, a kulminacją tych wydarzeń stał się pokazowy proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka i uwięzienie Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego.
Metody walki były perfidne i okrutne: bicie, szykanowanie, inwigilacja, fabrykowanie fałszywych dowodów, preparowanie śledztw, przesłuchiwanie, poniżanie, głodzenie, przetrzymywanie w nieludzkich warunkach - to tylko niektóre z metod agentów władzy ludowej wobec duchowieństwa katolickiego. Wobec najbardziej opornych stosowano jeszcze okrutniejsze praktyki.
O konieczności opracowania i udokumentowania dziejów męczeństwa kapłanów polskich dyskutowano niejednokrotnie. Osiągnięcia w zakresie tej tematyki są znaczne - powstaje wiele nowych opracowań. Nadal trzeba jednak wielkiego wysiłku specjalistów i historyków, bo pamięć o tamtych wydarzeniach nie może zaginąć w świadomości narodu.
W tym świetle dużego znaczenia nabiera praca historyka Kościoła i proboszcza parafii Kurzelów - ks. Daniela Wojciechowskiego. Książka Kapłani kieleccy więzieni i szykanowani w PRL (1945-1963) ukazała się w bieżącym roku nakładem kieleckiego Wydawnictwa „Jedność”.
Jest to 400-stronicowa historia martyrologii kapłanów diecezji kieleckiej. Warto zauważyć sposób prezentacji materiału historycznego. W pierwszym rozdziale autor przedstawił sytuację duchowieństwa polskiego w pierwszym 20-leciu PRL-u na tle ogólnych przemian politycznych i społecznych. Ukazał formowanie się „księży patriotów” i PAX-u Piaseckiego oraz ważniejsze posunięcia rządowe w porządku chronologicznym, wymierzone w Kościół katolicki. Następny rozdział poświęcił autor sylwetkom kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.
Osobne, ważne miejsce w książce, znalazła postać bp. Czesława Karczmarka. Autor podjął się trudnego zadania - próby charakterystyki postaci. Rehabilitacja bp. Karczmarka leżała na sercu zarówno Prymasowi Tysiąclecia, jak i Ojcu Świętemu.
Ks. Wojciechowski ukazał dzieciństwo Czesława Kaczmarka, lata szkolne, dojrzewanie do kapłaństwa, jego posługę kapłańską w trudnym czasie okupacji. Wnikliwej analizie poddał zwłaszcza fakty najistotniejsze: aresztowanie, pokazowy proces i reakcję społeczeństwa. Zaprezentował jego posługę w Kościele kieleckim oraz jego cierpienie. Przedstawiając fragmenty listów pasterskich i zachowanych kazań, ukazał postawę patriotyczną Biskupa kieleckiego.
W rozdziale IV i V znajdzie czytelnik biografie współpracowników bp. Karczmarka, więzionych w związku ze sprawą Ordynariusza czy aresztowanych za przeszłość AK-owską, bądź szykanowanych z innych powodów.
Praca ma charakter naukowy. Podstawę do opracowania tematyki stanowiły dla autora materiały diecezjalnego archiwum, korespondencja, akta personalne oraz relacje i wspomnienia świadków i uczestników tamtych wydarzeń. Niekompletność źródeł, niszczonych często przez głównych sprawców, stanowiła niewątpliwie dużą trudność i wyzwanie dla badacza. Lekturę ułatwia czytelnikowi wykaz skrótów oraz indeks nazwisk.
Z kart książki wyłania się obraz działalności Kościoła katolickiego z czasów władzy ludowej w Polsce, ukazany przez pryzmat diecezji kieleckiej, która chyba słusznie nazwana została przez samego autora „poligonem doświadczalnym zorganizowanej walki z religią i duchowieństwem w PRL”.
Niniejsze opracowanie stanowi cenny wkład w dokumentację tamtych bolesnych wydarzeń z historii Kościoła polskiego. I niewątpliwie - jak mówi bp Kazimierz Ryczan - „publikacja ta uratuje od zapomnienia historię ludzi, którzy ponieśli ofiary tylko dlatego, że byli kapłanami”.
W najbliższym czasie, nakładem Wydawnictwa „Jedność” ukaże się kolejna książka ks. Daniela Wojciechowskiego, poświęcona bp. Czesławowi Kaczmarkowi pt.: Biskup Czesław Kaczmarek w 40. rocznicę śmierci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polska przegrała z Francją w ćwierćfinale turnieju siatkarskiego

2021-08-03 17:01

[ TEMATY ]

siatkówka

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze przegrali z Francją 2:3 (25:21, 22:25, 25:21, 21:25, 9:15) w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio i odpadli z dalszej rywalizacji. Po raz piąty z rzędu biało-czerwoni zakończyli zmagania na igrzyskach na tym etapie.

Francja o finał zagra z Argentyną, która pokonała Włochy 3:2. W drugim półfinale Rosyjski Komitet Olimpijski zmierzy się z Brazylią. Rosjanie wygrali z Kanadą 3:0, a Brazylijczycy z Japonią także 3:0. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję