Reklama

Kościół św. Jana Chrzciciela w Mościskach na Ukrainie

Parafia mościska powstała w 1400 r. Początkowo należała do dekanaty przemyskiego, ale w roku 1641 został utworzony osobny rozległy dekanat mościski, do którego włączono sąsiednie parafie (ogółem 15).
W 1498 r. w czasie najazdu turecko-wołoskiego drewniany kościół w Mościskach został doszczętnie spalony. Następny, również drewniany, przetrwał do przełomu XVII w., kiedy to miejscowy proboszcz tej parafii ks. Bartłomiej z Rohatyna, rozpoczął budowę murowanej świątyni. Została ona dedykowana św. Janowi Chrzcicielowi, natomiast konsekrowana została przez biskupa przemyskiego Macieja Pstrokońskiego w 1604 r. Prace budowlane ukończono w 1606 r., o czym świadczy data umieszczona na sklepieniu nawy głównej, nad organami. W czasie powstania Chmielnickiego w 1648 r. kościół został zrabowany i spalony przez Kozaków. Skutki zniszczeń widoczne były jeszcze do 1772 r.
W roku 1904 proboszcz ks. Alfred Białogłowski przeprowadził odnowienie kościoła. Wzniesiono nową plebanię, odbudowano wielki ołtarz, oczyszczono cztery ołtarze boczne i ambonę, naprawiono organy, wykonano kamienne ogrodzenie wokół kościoła, otynkowano front plebanii. W czerwcu 1915 r. w czasie walk w rejonie Mościsk, kościół został uszkodzony. W roku 1916 władze austriackie zarekwirowały cztery dzwony, pozostawiając sygnaturkę. W latach 1925-1958, w czasach prześladowania Kościoła, proboszczem w Mościskach był ks. kan. Andrzej Skrobacz (dziekan), do 1967 r. - ks. Edward Saletnik. Po jego śmierci dojeżdżał z Sambora z posługą kapłańską ks. Kazimierz Mączyński.
Od 1983 r. proboszczem parafii mościskiej jest ks. Józef Legowicz. W pracy duszpasterskiej pomaga mu o. Władysław Ziober - redemptorysta. W roku 1989 do parafii przyjechały też Siostry Honoratki. Po sześćdziesięciu latach przerwy, w 1990 r. w parafii odbyły się misje. Renowacje misji odbyły się w 2000 r. W styczniu 2004 r. kościół św. Jana Chrzciciela w Mościskach będzie obchodził 400-lecie istnienia.
W imieniu redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela ślemy serdeczne pozdrowienia - szczęść Boże dla proboszcza ks. Józefa Legowicza oraz parafian Mościsk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję