Reklama

Afryka czeka na harcerzy

Niedziela płocka 34/2003

Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa w Afryce Północnej istniały rozwijające się prężnie wspólnoty wierzących, które wydały wielu świętych męczenników (np. w Kartaginie - już ok. 180 r.). Najbardziej znani dzisiaj Afrykanie, którzy oddali życie za wiarę to męczennicy z Ugandy - św. Karol Lwanga, św. Kisito, św. Andrzej Kagwa i towarzysze oraz s. Anuarita i katecheta Izydor Bakanja z Zairu. Dziesiątki świadków i męczenników za wiarę dały nam także ostatnie lata z powodu wojen w Rwandzie, Somalii i Liberii. Kościół w Afryce wydał także wielu wyznawców, wspaniałych kapłanów i biskupów, ze św. Augustynem na czele.
W Czarnej Afryce ewangelizację rozpoczęli Portugalczycy w końcu XV w., zwłaszcza w królestwie Kongo oraz na zachodnim wybrzeżu. Od XIX w. dzięki zakonom misyjnym, takim jak Ojcowie Biali, Misjonarze Ducha Świętego, Kombonianie, Siostry św. Józefa z Ciuny - nastąpił spektakularny rozwój Kościoła.
Dzisiaj także wielu Afrykanów chce poznać Ewangelię i Jezusa. Zmartwychwstały Jezus pociąga ich ku sobie, ponieważ wyzwala z mocy zła, które zagraża zdrowiu i życiu. Chrześcijaństwo jest dynamiczne, pozwala angażować się na drogach rozwoju, w walce o sprawiedliwość społeczną i lepszą przyszłość. Ale tak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.
Dlatego też w lutym br. w Organizacji Harcerzy ZHR ruszył program mający na celu pomoc misjom afrykańskim, a szczególnie misjonarzowi z naszej diecezji ks. phm. Adamowi Pergółowi, który pracuje w Zambii.
W swoim liście przewodnim do programu naczelnik Organizacji Harcerzy hm Paweł Zarzycki i Kierownik Wydziału Duszpasterskiego GKH napisali: „Z inicjatywy ks. phm. Cezarego Bodzona, Wydział Duszpasterski Głównej Kwatery Harcerzy proponuje każdemu instruktorowi oraz każdej drużynie włączenie się w misyjną działalność chrześcijaństwa, w zadania, do których powołał nas wszystkich Chrystus.
Podjęcie tego wyzwania może być bardzo atrakcyjne, a jednocześnie pozwoli nam zobaczyć w naszym chrześcijaństwie przygodę i służbę. Dzięki ofiarnej służbie naszych kapelanów i wielu instruktorów tworzymy harcerstwo, w którym wiara na powrót jest jego immanentną cechą, a nie dodatkiem. Czynny udział we wspomaganiu misji jest rozwinięciem dotąd realizowanych kierunków formacji religijnej, a także naturalnym polem działania dla harcerstwa.
Polecamy więc wszystkim instruktorom udział w programie i życzymy pomysłowości i szczęścia w drodze do zwycięstwa”.
Realizując „Program Afryka” Organizacja Harcerzy chce osiągnąć następujące cele:
1. Pomoc placówce misyjnej prowadzonej przez ks. phm. Adama Pergóła w Zambii
2. Zaangażowanie w apostolat misyjny
3. Pogłębienie wiedzy o misyjnym wymiarze Kościoła
4. Poszerzanie wspólnoty chrześcijan
Do wzięcia udziału w programie zaproszeni są instruktorzy i pełniący funkcje instruktorskie w OH ZHR oraz drużyny związkowe harcerzy i wędrowników.
Program został pomyślany jako gra harcerska dla instruktorów i całych środowisk. Każdy zgłoszony instruktor czy też drużyna bierze udział w rywalizacji, której celem jest zebranie jak największej liczby „włóczni”, poprzez podejmowanie różnych inicjatyw. Włócznie można zdobyć m.in. poprzez: podjęcie adopcji dziecka misyjnego i troskę o jego utrzymanie; zebrane środki materialne (każde 10 zł to jeden oszczep), które można wpłacać na konto Okręgu Mazowieckiego (Okręg Mazowiecki ZHR, ul. Ursynowska 26/38, 02-605 Warszawa) z dopiskiem Afryka PKO BP XV O/W-wa 10201156-123130768 zostaną przekazane do misji w Zambii na rzecz wskazaną przez misjonarza i uzgodnioną z GKH ZHR. Inne możliwości zdobycia włóczni to: zaangażowanie całego środowiska; opublikowanie reportażu w prasie harcerskiej oraz lokalnej, umieszczenie na stronie internetowej; ukończenie kursów animacji misyjnej; propagowanie informacji misyjnych w środowisku lokalnym; zaangażowanie lokalnego środowiska pozaharcerskiego, spotkania z misjonarzami, wystawy, konkursy, inscenizacje misyjne, współpraca z rówieśnikami na misjach, włączenie się w dzieło Żywego Różańca. Najlepsi spośród harcerzy zaangażowanych w projekt zdobędą sprawność „Pomocnik Misji Afrykańskich”.
Dla uczestników programu przewidziane są nagrody: 15 najlepszych instruktorów (ci, którzy zdobędą największą liczbę włóczni do grudnia 2003 r.) wyjadą na Wyprawę Misyjną do Zambii w Afryce oraz otrzymają złote włócznie do wpięcia na mundurze. 15 następnych otrzyma srebrne włócznie. Najlepsze trzy drużyny otrzymają oryginalne włócznie wojowników wraz z wyszytymi proporcami zwycięzców. Następne 12 drużyn otrzyma złoty grot, który będzie przypięty do sztandaru bądź proporca drużyny. Kolejnych 15 drużyn uczestniczących w programie otrzyma srebrny grot. Wszystkie drużyny/środowiska uczestniczące aktywnie w programie zdobędą miano „Przyjaciel Misji Afrykańskich”.
Służba, która jest wpisana w życie każdego harcerza (tym bardziej instruktora) może być spełniana w różny sposób. Niektórzy z nas - tak jak ks. Adam - podjęli ją w wyjątkowej dziedzinie życia Kościoła, jaką jest głoszenie Chrystusa na misjach. Nie każdy jednak może realizować misyjny nakaz Chrystusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody (...)” gdzieś daleko w afrykańskim buszu. Może jednak pomóc tu na miejscu, angażując się w dzieło misyjne poprzez swój czas, organizowanie różnych akcji mających na celu zebranie pomocy materialnej oraz szerzenie idei misyjnej wśród chrześcijan. Chrześcijanin bowiem zawsze ma być misjonarzem Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję