Reklama

Pomoc dla dotkniętych autyzmem w Toruniu

W 2001 r. powstał Toruński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. W trosce o dzieci i młodzież dotkniętą autyzmem od samego początku skupiono się na prowadzeniu odpowiednich terapii oraz szeroko zakrojonej działalności diagnostycznej. W tym m.in. celu już kilka lat wcześniej dr Jacek Błeszyński podjął współpracę z Instytutem Badań nad Autyzmem w San Diego. Systematyczny kontakt z tą placówką pozwala na pełne i przede wszystkim właściwe rozpoznanie zaburzeń występujących u dzieci z podejrzeniem autyzmu.
Czym jednak jest sam autyzm? Jest to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które ujawnia się do ok. 3. roku życia i trwa do jego końca. Oczywiście, nie oznacza to, że w takim układzie wszelkie działania rehabilitacyjne nie są wskazane. Wręcz przeciwnie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich oddziaływań terapeutycznych można zniwelować niektóre cechy charakteryzujące to zaburzenie. Taki stan rzeczy może zaś zwiększyć poziom przystosowania społecznego dzieci dotkniętych autyzmem, a jednocześnie wpłynąć na ich bardziej pozytywny odbiór ze strony społeczeństwa.
Niestety, bezpośrednich przyczyn autyzmu nie znamy. Z tego powodu stosuje się głównie terapie nastawione na niwelowanie obserwowanych symptomów składających się na omawiany zespół. Mówi się tu o tzw. triadzie upośledzeń, scharakteryzowanej przez Lornę Wing. Według niej u osób charakteryzujących się zaburzeniami autystycznymi zaobserwować można upośledzenie trzech zakresów: zakresu interakcji społecznych, komunikacji oraz wyobraźni. W ich wyniku osoby te charakteryzują się m.in. sztywnym sposobem zachowania, unikaniem lub nieinicjowaniem kontaktów interpersonalnych, używaniem języka w jego dosłownym znaczeniu, częstymi echolaliami.
W sprostaniu tym i innym trudnościom pomaga właśnie Toruński Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Placówka ta stara się zapewnić dzieciom dotkniętym autyzmem i ich rodzinom jak najlepsze warunki do dalszego pełnego rozwoju. W tym m.in. celu prowadzone są różnego rodzaju terapie. Obecnie przeszkoleni terapeuci pracują z dziećmi metodą Ruchu Rozwijącego, metodą Dobrego Startu, Stymulacją Polisensoryczną z elementami Programu Aktywności Knill’ów. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z wykwalifikowanym logopedą oraz psychologiem. Już od września tego roku działalność ta ma zostać rozszerzona o jeszcze inne terapie, takie jak np. hydroterapia, terapia Szota czy hipoterapia.
Mimo znacznych sukcesów, które są osiągane m.in. dzięki szerokiej współpracy i zaangażowaniu rodzin dzieci, placówka boryka się z trudnościami. Najpilniejszą potrzebą jest znalezienie odpowiedniego lokum.
Niestety, do tej pory Toruński Oddział KTA nie posiada własnego lokalu. Jest to znaczne utrudnienie w prowadzeniu działalności diagnostycznej i terapeutycznej.
Każdego, kto w jakikolwiek sposób byłby zainteresowany działalnością Toruńskiego Oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, zapraszam do skontaktowania się z nami pod numerem telefonu: (0-56) 611-46-78 (dyżur - wtorek godz. 15.00).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję