Reklama

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Kolinie

Dekanat: Stargard-Zachód
Siedziba parafii: Kolin 36
Liczba wiernych: 1 687
Proboszcz: ks. Adam Auguściak
Kościoły filialne: Morzyca - pw. św. Józefa Marii Escrívy, Moskorzyn - pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, Żalęcino - pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
Wspólnoty: Żywy Różaniec (4 róże dorosłych, 2 róże dziecięco-młodzieżowe), Rada Parafialna, grupa synodalna, grupa dziewczęca Słowa Bożego, Duszpasterstwo Trzeźwości, ministranci
Czasopisma: „Miłujcie się”, „Moja Rodzina”, „Dominik”, „Niedziela” - 5 egzemplarzy

Miejscowość Kolin położona jest nad Małą Iną, 13 km na południe od Stargardu Szczecińskiego, 1 kilometr od linii kolejowej Szczecin - Choszczno. Do parafii należy pięć miejscowości: Kolin, Morzyca, Moskorzyn, Szemielino, Żalęcino. W trzech ostatnich wcześniej istniały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Miejscowości Moskorzyn i Żalęcin oddalone są od kościoła parafialnego o 16 km. Faktycznie odległość ta jest mniejsza, jednak droga z Kolina do tamtejszych kościołów jest w złym stanie, co wymusza okrężne dojazdy.
Wieś w średniowieczu była własnością Zakonu Joanitów, których siedziba znajdowała się przy kościele św. Jana w Stargardzie Szczecińskim. Wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumencie wystawionym w 1299 r. przez księcia pomorskiego Barnima I Dobrego i jego matkę Mirosławę. Potwierdzając prawa joanitów do 12 wsi leżących w ziemi stargardzkiej, książę wymienia także „Colo” - Kolin. W latach 1653-1810 Kolin należał do brandenburskiego baliwatu (prowincji) joanitów, tu znajdowała się siedziba zarządu joanickich dóbr. Gdy w 1811 r. ta ewangelicka gałąź zakonu uległa kasacie, Kolin został wykupiony przez dotychczasowego zarządcę Thiedego i pozostawał w rękach prywatnych do 1945 r.
Pierwotny kościół średniowieczny nie zachował się. Obecna budowla kościoła powstała w prostej barokowej formie w 1662 r. Kościół jest orientowany, na planie prostokąta o wymiarach 18,9 m x 11,9 m. Zbudowany z kamienia polnego (ściana zachodnia z cegły), jest otynkowany. W latach 70. przy ścianie południowej dobudowano z suporeksu salkę katechetyczną, dziś wykorzystywaną jako zakrystia. Budowlę pokrywa dach trójspadowy. W części zachodniej kościoła na dawnym kominie (kościół miał przed wojną centralne ogrzewanie) ufne bociany uwiły gniazdo. W tym roku doczekały się trójki potomstwa.
Wnętrze jest jednoprzestrzenne, przykryte drewnianym deskowanym stropem. W centrum barokowy - XVII-wieczny ołtarz ambonowy (dziś pozbawiony ambony - jej miejsce wypełnia obraz Przemienienia Pańskiego) z gotyckimi rzeźbami św. Anny Samotrzeciej z lewej strony i św. Jana Chrzciciela z prawej. Od zachodu empora chóru (bez organów) wsparta na czterech słupach, pokryta polichromią (ornamentem roślinnym).
Kościół po wojnie poświęcono dla kultu katolickiego 5 sierpnia 1945 r. Parafię erygowano 31 maja 1971 r. Pierwszym administratorem parafii był ks. Tadeusz Żebrowski (1971-87). On to wybudował plebanię w Kolinie oraz odbudował będący w ruinie kościół w Żalęcinie. Po nim w parafii pracował ks. Władysław Obacz (1987-90). Ks. Czesław Kółko (1990-97) odbudował w latach 1991-92 kolejną ruinę - kościół w Moskorzynie. Po ks. Ireneuszu Dembińskim (1997) 27 czerwca 1997 r. proboszczem został ks. Adam Auguściak. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1989 r. ks. Adam Auguściak pracował jako wikariusz w konkatedrze w Kamieniu Pomorskim, w parafii pw. Świętej Trójcy w Chojnie, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie oraz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim, skąd przybył do Kolina. Czekało na niego w parafii kolejne zadanie - odbudowa kościoła w Morzycy. Plan odbudowy przygotowany przez inż. Macieja Płotkowiaka został zrealizowany w latach 1995-99. Środki finansowe świątyni dostarczyli: Fundacja Polsko-Niemiecka, Fundusz Kościelny przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Gminy w Dolicach oraz prywatni darczyńcy. W odbudowę kościoła angażował się szczególnie Czesław Jaskulski, pełniący funkcję przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Kościoła.
Morzycka świątynia jako pierwsza w Polsce i trzecia w świecie otrzymał wezwanie św. Josemarii Escrívy de Balaguera, założyciela Opus Dei. Zapytany o taki wybór wezwania kościoła Ksiądz Proboszcz podkreśla, że Opus Dei swoją działalność w Polsce rozpoczęła od archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jego zdaniem, niezwykle aktualne w dzisiejszym świecie jest przesłanie Opus Dei o uświęcaniu poprzez pracę i apostolstwo świeckich.
W nocy z 7 na 8 stycznia 1999 r. świętokradcza ręka wznieciła ogień w kościele w Żalęcinie. Doszczętnie spaliła się zakrystia, popękały szyby w oknach, kościół został zakopcony. Szybka akcja ratunkowa ocaliła świątynię. Do wymiany kwalifikowała się część sprzętów. Obecnie szkody są już usunięte, zakrystia odbudowana, elewacje odnowione, kupiono nowe wyposażenie. O pożarze przypominają tylko ślady nadpalenia widoczne na mensie ołtarzowej.
W ostatnich latach odnowiono też ściany zewnętrzne i wewnętrzne kościoła parafialnego, postawiono nowy płot. W Morzycy zainstalowano nowe nagłośnienie. Tam też zakupiono olejny obraz Patrona kościoła. W Moskorzynie kościół całkowicie odmalowano, sprawiono posadzkę z płytek klinkierowych. Do ściany zachodniej dobudowano w latach 2001-2002 zakrystię, którą poświęcił wizytujący parafię bp Jan Gałecki.
Niedzielna Msza św. odprawiana jest w Kolinie o godz. 9.00, w Żalęcinie o godz. 10.30, w Moskorzynie o godz. 11.45 i w Morzycy o godz. 13.00. W kościele parafialnym Eucharystia sprawowana jest też w sobotę o godz. 19.00, a w dni powszednie w środy i piątki o godz. 18.00. W pozostałe dni tygodnia Liturgia sprawowana jest w świątyniach filialnych. Frekwencja na niedzielnych Mszach św. wynosi w całej parafii ok. 30% (w Morzycy 40%, a w Moskorzynie 46%). W 2002 r. udzielono 24 200 Komunii św. Co miesiąc ks. Adam odwiedza 24 chorych.
Istniejąca do tego roku Szkoła Podstawowa w Kolinie uległa likwidacji (miała 30 uczniów). Dzieci z Kolina będą dojeżdżać do Rzeplina. Na terenie parafii pozostała Szkoła Podstawowa w Żalęcinie (117 uczniów). Katechizuje w niej dyrektor Halina Węgielnik (12 godzin). Wizytujący parafię bp Jan Gałecki cieszył się, że osoba ucząca religii w szkole może być dzisiaj również jej dyrektorem. Ksiądz Proboszcz, wcześniej uczący w Kolinie, włączył się w katechezę w gimnazjum w pobliskich Dolicach (10 godzin). W parafii przyjął się zwyczaj, że wszystkie dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii św. ubrane są w stroje liturgiczne.
Parafię nawiedził 13 września 1999 r. obraz Jezusa Miłosiernego. Owocem tego nawiedzenia jest zwyczaj odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego przed każdą Mszą św. we wszystkich kościołach parafii.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel biskupa Tadeusza Lityńskiego

2021-07-31 08:37

archiwum

Apel dotyczący szczepień przeciw Covid-19

Drodzy Diecezjanie,

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy otworzył całego siebie na Chrystusa

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

woda św. Ignacego

o. Roman Swoboda

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W prowadzonym przez jezuitów Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli, założyciela Towarzystwa Jezusowego.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. W kazaniu o. Roman Swoboda SJ zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku uroczystość św. Ignacego ma szczególny wymiar, gdyż we wszystkich domach i parafiach jezuickich na całym świecie obchodzony jest Rok Ignacjański. Świętujemy 400-lecie kanonizacji i 500-lecie nawrócenia tego baskijskiego żołnierza, jakim był Ignacy. Jego nawrócenie rozpoczęło się po bitwie pod Pampeluną w 1521 r., w której Ignacy brał udział, został ranny i okaleczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję