Reklama

Sercanie na lubelskim Czechowie

Przed jubileuszem 25-lecia parafii Dobrego Pasterza

Początków powstania parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie należy szukać w działalności duszpasterskiej i katechizacji zleconej w 1973 r. Zgromadzeniu Księży Sercanów przez bp. Bolesława Pylaka. Już w 1977 r. rozpoczęto głoszenie Słowa Bożego w ośrodku katechetycznym przy ulicy Leśmiana. Pierwsza Msza św. na Czechowie odbyła się 22 października 1978 r., natomiast dom zakonny Księży Sercanów przy ulicy Leśmiana został erygowany 21 stycznia 1979 r.

W 1980 r. bp Bolesław Pylak poświęcił kaplicę przy ul. Leśmiana. 12 grudnia 1980 r. Księża Sercanie otrzymali dekret z Kurii Biskupiej w Lublinie o utworzeniu ośrodka duszpasterskiego. Już 15 grudnia 1980 r. bp B. Pylak przedstawił prośbę do władz państwowych o pozwolenie na budowę kościoła. Pierwsze misje intronizacyjne Serca Jezusowego odbyły się 21 marca 1982 r. Śledząc historię parafii Dobrego Pasterza, należy również wspomnieć o dniu 28 kwietnia 1985 r. Wtedy to przy ulicy Lipińskiego ustawiono metalowy krzyż, wyrażający wolę wzniesienia kościoła przez parafian na niezagospodarowanym placu. W latach 1985-86 delegacje docierały do wszystkich instytucji społeczno-administracyjnych w sprawie pozwolenia na budowę kościoła. Szczególny dzień to 20 stycznia 1986 r., w którym wojewoda lubelski podpisał zezwolenie na budowę kościoła. Od tej pory wierni walczyli o jego lokalizację, którą otrzymali 22 maja 1987 r. na zboczu wąwozu przy ul. Radzyńskiej, a nie na placu przy ul. Lipińskiego.
23 lipca 1987 r. bp B. Pylak wydał dekret o utworzeniu parafii pw. Dobrego Pasterza.
30 sierpnia 1987 r. ordynariusz lubelski poświęcił plac pod budowę kościoła. Pierwsza Msza św. w kaplicy przy miejscu budowy nowego kościoła odbyła się 25 grudnia 1987 r. 6 grudnia 1988 r. władze wojewódzkie - po wielu naradach w PZPR-owskich gremiach - wydały zezwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych pod kierownictwem proboszcza ks. Zdzisława Kozioła SCJ. Natomiast 30 czerwca 1991 r. nastąpiło uroczyste wmurowanie w ściany świątyni kamienia węgielnego, pochodzącego z fundamentów Jasnej Góry, a poświęconego przez Jana Pawła II. Po dwóch latach prac, 27 grudnia 1993 r., na dachu kościoła ustawiono krzyż (przy pomocy helikoptera i specjalnego dźwigu). Abp Józef Życiński poświęcił kościół parafialny na Czechowie 30 czerwca 1997 r.
Parafia Dobrego Pasterza obecnie liczy ok. 15 400 wiernych. Mówiąc o strukturze wiekowej parafii, należy zaznaczyć, że zdecydowaną większość stanowią osoby starsze (w wieku 50-80 lat). Jest to w przybliżeniu ok. 60% wszystkich wiernych. Osoby młodsze (20-49 lat) stanowią ok. 25%, natomiast młodzież i dzieci tylko 15%. Do parafii należą m.in. następujące ulice z dzielnicy Czechów: Chęcińskiego, Arnasztajnowej, Dudzińskiego, Iglatowskiego, Lipińskiego, Paganiniego, Partyzantów, Północna, Prząśniczki, Radzyńska, Rogowskiego, Solarza, Skołuby i Wójtowicza. Proboszczem jest ks. Stefan Zabdyr. W domu zakonnym okresowo mieszka bp Józef Wróbel (biskup Helsinek, będący jednocześnie profesorem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim) oraz jedenastu księży zakonnych. Przy parafii funkcjonują dwadzieścia dwie grupy świeckich, w których mają swój udział zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, m. in.: świetlica środowiskowa, duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo bezrobotnych, a także warsztaty terapeutyczne. Poprzez różne formy działalności parafia aktywizuje społeczność lokalną osiedla Czechów. Potrzebującym porad udzielają: pedagog, psycholog, socjolog, prawnik i ksiądz. Ponadto na terenie parafii istnieją grupy zajmujące się różnego rodzaju obszarami wymagającymi interwencji: Zespół do Spraw Bezrobotnych, Zespół Charytatywny, Anonimowi Alkoholicy, Warsztaty Terapeutyczne, Rada Parafialna, Redakcja pisma parafialnego Pasterz.
Pierwsza ze wspomnianych grup pełni wobec potrzebujących następujące zadania: wsparcie finansowe, poszukiwanie pracy, datki rzeczowe, rozmowy. Kolejna oferuje sprzedaż kartek na rzecz biednych, organizowanie wakacji dla dzieci ubogich. Wspólnota AA świadczy wzajemną pomoc w sytuacjach krytycznych i wychodzi naprzeciw dotkniętym chorobą alkoholową rodzinom. Kiermaszem własnej twórczości, sprzedażą kartek świątecznych, a także wystawami zajmują się Warsztaty Terapeutyczne. Następna grupa zajmuje się m. in. bieżącymi sprawami parafii. Ostatnia ma za zadanie redagowanie gazetki parafialnej, która ukazuje się od 12 lat jako pismo kolorowe Pasterz wraz z wkładką dla dzieci Pastuszek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: 86-letni kardynał zakażony koronawirusem

2021-07-30 18:10

[ TEMATY ]

kardynał

Argentyna

koronawirus

Wikipedia

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba

Argentyński kardynał Luis Villalba jest zakażony koronawirusem. 86-letni hierarcha był w latach 1999-2011 arcybiskupem metropolitą Tucumán.

Tamtejsza archidiecezja poinformowała, że kardynał poddał się testowi wykrywającemu obecność koronawirusa. Test dał wynik pozytywny, także u jego siostry Clelii. Sędziwy hierarcha czuje się dobrze, poddał się domowej samoizolacji, jego stan nie wymaga podawania tlenu.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Piknik Naukowy

2021-07-31 18:21

Krystyna Dolczewska

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich był Piknik Naukowy.

Pokazy naukowe weszły już do tradycji imprez odbywających się w Zielonej Górze. Przez wiele lat organizował je Uniwersytet Zielonogórski u siebie, na boisku przy ul. Wyspiańskiego lub na Deptaku pod nazwą „Dni Nauki”. Odkąd istnieje Centrum Nauki Keplera, ono jest organizatorem i zmieniła się nazwa na „Piknik Naukowy”. Odbył się on już piąty raz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję