Reklama

Zginął na służbie

To była niepotrzebna śmierć i nic jej nie zapowiadało. Policyjny patrol wyjechał na rutynową interwencję. Policjanci próbowali zatrzymać dwóch podejrzanych. Ci jednak rzucili się do ucieczki. Starszy posterunkowy Grzegorz Załuga pobiegł za nimi. Gdy zbliżał się do jednego z bandytów, padł strzał. Kula trafiła policjanta w głowę. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w nocy 10 sierpnia. Rano, gdy wieść obiegła Zagłębie, w intencji zabitego stróża prawa modlili się wierni podczas niedzielnych Eucharystii. Zamordowany policjant spoczął 13 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Chechle. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Piotr Skucha. A 17 sierpnia w kościele Trójcy Świętej ks. Andrzej Stępień celebrował Mszę św. za pokój duszy zamordowanego policjanta. „To wielka strata dla policji, społeczeństwa, rodziny. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by do takich sytuacji nie dochodziło, gdyż życie ludzkie jest największą wartością. A sprawcy powinni ponieść zasłużoną karę” - powiedział Niedzieli ks. kan. Eugeniusz Stępień, diecezjalny duszpasterz policji.

Rekonstrukcja wydarzeń

Ok. godz. 1.00 w nocy do będzińskiej Komendy Policji zadzwonił mieszkaniec ul. Krakowskiej, zgłaszając, że do jego mieszkania ktoś się włamuje. Zanim patrol policji dojechał na miejsce, funkcjonariusze otrzymali informację, że dwie osoby zdążyły już wyjść z mieszkania. Na ul. Krakowskiej policjanci z patrolu zauważyli dwóch mężczyzn. Chcieli ich wylegitymować i sprawdzić, czy to nie oni byli w mieszkaniu. Gdy radiowóz zbliżył się do mężczyzn, obaj rzucili się do ucieczki. Za uciekającymi pobiegli przewodnik z psem i 23-letni starszy posterunkowy. Biegli w ciemności, przez chaszcze rosnące za budynkami stojącymi wzdłuż ul. 1 Maja. Przez chwilę przewodnik psa słyszał, jak zwierzę szarpie się z uciekającym, ale mężczyźnie udało się wyrwać. Drugi z policjantów był bliżej uciekinierów. Zdążył wystrzelić w ich kierunku dwa razy. Gdy dobiegł do budynku nr 27, jeden z bandytów zaczaił się prawdopodobnie na niego i strzelił w jego kierunku. Kula trafiła starszego posterunkowego w głowę. Zginął na miejscu. Przewodnik psa doznał szoku. Zajęli się nim policyjni psycholodzy. W niedzielę 10 sierpnia na miejscu tragedii pracowali eksperci z laboratorium kryminalistycznego i specjalna grupa śledcza. Zostali też przesłuchani okoliczni mieszkańcy.
23-letni policjant, który zginął, służył w policji od blisko czterech lat. Mieszkał w Hutkach-Kankach, nieopodal Bolesławia, był kawalerem. Do będzińskiej Komendy Policji został przyjęty w listopadzie 2000 r., wcześniej przez rok czasu pracował w Służbach Prewencji w Warszawie. Był lubianym i sumiennym policjantem. Koledzy nie mogą uwierzyć w jego śmierć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję