Reklama

Polska

Bp Szkodoń: pieśń patriotyczna jest źródłem radości i jedności

Krakowski biskup pomocniczy Jan Szkodoń przewodniczył uroczystej Mszy św. podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Nowej Hucie. „Pieśń patriotyczna zawsze pełniła dwa ważne zadania – budziła radość i nadzieję wbrew nadziei oraz jednoczyła i co więcej, nadal jednoczy ludzi” – mówił w homilii do uczestników przeglądu hierarcha.

[ TEMATY ]

festiwal

Msza św.

BOŻENA SZTAJNER

Bp Szkodoń podkreślił w sobotę, że piosenki i pieśni patriotyczne na przełomie wieków pocieszały, budziły entuzjazm, a także łączyły ludzi między sobą, umacniając ofiarność. „One pomagały tym, którzy śpiewali i którzy słuchali, wytrwać w czasach niewoli, prześladowań i cierpienia” – stwierdził.

Zaznaczył, że aktualne śpiewanie pieśni patriotycznych jest wyrazem wdzięczności za ich twórców oraz bohaterów narodowych, nawet zwykłej szarej codzienności. „Ten festiwal jest wielkim podziękowaniem za historię naszej ojczyzny. Ten festiwal jest także rachunkiem sumienia dla wszystkich pokoleń, może szczególnie dla młodych, bo w tych pieśniach wyrażał się i wzrastał patriotyzm. A on jest drogowskazem na współczesne czasy” – ocenił.

Reklama

Biskup wyraził zaniepokojenie, że obecnie coraz rzadziej używa się słów ojczyzna i naród, zastępując je bardziej lokalnymi określeniami jak region ekonomiczny, polityczny czy kulturowy. „W czasach kiedy tak bardzo zagrożone są wartości radości, entuzjazmu czy nadziei, oraz widocznej wrogości ludzi wobec siebie, potrzeba na różny sposób, między innymi przez takie festiwale, przypominać o potrzebie jedności i optymizmu” – mówił także.

Kaznodzieja zastanawiał się czym jest patriotyzm. „Patriotyzm jest połączeniem dobra indywidualnego z troską o dobro wspólne, w różnych, szczególnie narodowych wymiarach” – powiedział. Wskazał, że to rodzina jest głównym miejscem nauki tej integracji, bo w niej dziecko poznaje zwyczaje i kulturę, najpierw swoich najbliższych, a potem całego kraju.

Bp Szkodoń powiedział, że także szkoła jest i powinna być „korzeniem i uskrzydleniem patriotyzmu zarazem”. „To właśnie szkoła musi budzić w sercu młodych miłość do historii i teraźniejszości ojczyzny, do konkretnych osób, z których dziedzictwa korzystamy” – podkreślił.

Hierarcha odwołał się także do postaci św. Jana Pawła II i jego przejmujących przemówień ukazujących niezwykłe umiłowanie ojczyzny, które uznał za światło na przyszłość kształtowania kolejnych pokoleń w duchu patriotyzmu. „Ta Msza św. i festiwal jest modlitwą, świadectwem, ale też nowym zobowiązaniem – krzewienia miłości do ojczyzny w imię słów Maryi ‘Czyńcie wszystko cokolwiek wam powie’” – zakończył bp Szkodoń.

2015-11-08 10:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczestnictwo w transmisji Liturgii beatyfikacyjnej nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św.

Uczestnictwo w transmisji liturgii beatyfikacyjnej kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej za pośrednictwem środków społecznego przekazu nie spełnia obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św. - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 12 września br.

CZYTAJ DALEJ

Jak Bóg może w nas zamieszkać?

2022-05-21 23:20

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

Sr. Amata CSFN

Ewangelia J 14, 23-29

1. Człowiek jest mieszkaniem Boga?

CZYTAJ DALEJ

Proboszcz warszawskiej katedry: rozpoczynamy modlitwę o kanonizację kard. Wyszyńskiego

2022-05-23 18:25

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

W najbliższą sobotę 28 maja po raz pierwszy Kościół w Polsce przeżywać będzie liturgiczne wspomnienie błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego. “Tego dnia rozpoczynamy modlitwę o jego kanonizację Prymasa Tysiąclecia” - przekazał KAI ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej, w której kard. Wyszyński jest pochowany.

Mszy św. w dniu pierwszego liturgicznego wspomnienia kard. Stefana Wyszyńskiego przewodniczyć będzie o godz. 19.00 metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W liturgii sprawowanej w katedrze św. Jana Chrzciciela będą uczestniczyć przedstawiciele różnych grup i wspólnot z całej Warszawy wraz ze swoimi duszpasterzami. Po Mszy św. odbędzie się uroczysty koncert oratoryjny „Magnificat de Claromontana” zorganizowany przez Fundację Dialogu Kultur i Religii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję