Reklama

Polityka

Pakistan: europosłowie zajęli się sprawą Asii Bibi

Przebywająca w Pakistanie delegacja Parlamentu Europejskiego zajęła się sprawą Asii Bibi - chrześcijanki skazanej na śmierć za rzekome bluźnierstwo przeciwko islamowi, która od sześciu lat przebywa w więzieniu. Wśród członków trzyosobowej delegacji był polski europoseł Marek Jurek. Spotkała się ona z mężem Asii Bibi, Aszikem Masihem, który poinformował ich o sytuacji i stanie zdrowia żony.

[ TEMATY ]

Pakistan

Asia Bibi

www.christiansinpaan.com

Delegacja wręczyła mu list, w którym europosłowie napisali, że „dla milionów ludzi na świecie Asia jest przykładem autentycznej i prawdziwej wiary chrześcijańskiej”. Zacytowali słowa Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Przypadek Asii Bibi ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej w Pakistanie i zagranicą kampanii na rzecz zmiany prawa o bluźnierstwie, aby uniknąć jego nadużywania, jako że w zdecydowanej większości przypadków jest ono bezkarnie wykorzystywane do porachunków międzyludzkich, niemających nic wspólnego z religią.

Europosłowie spotkali się również z muzułmaninem Saifem-ul-Malookiem, który jest obrońcą Asii Bibi przed sądem najwyższym. Odwiedzili dwa kościoły w dzielnicy Juhanabad w Lahaurze, które wiosną były celem ataków.

W czasie swej wizyty w Pakistanie potwierdzili też stanowisko Unii Europejskiej, wyrażone przez jej ambasadora w tym kraju, Jeana-Françoisa Cautaina, że przyznany Pakistanowi specjalny status, dający przywileje handlowe (tzw. GSP+) może zostać zawieszony, a nawet odebrany, jeśli państwo to nie będzie respektować oenzetowskiej konwencji praw człowieka. Może to oznaczać nagłe wstrzymanie eksportu pakistańskich produktów do UE.

Sprawę Asii Bibii z bliska śledzi grupa robocza Parlamentu Europejskiego ds. wolności religijnej. Inne instytucje unijne zajmowały się nią w ub.r. za prezydencji włoskiej. Również wysoka przedstawicielka unii ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton kilkakrotnie wyrażała nadzieje, że wyrok śmierci wydany na chrześcijankę zostanie anulowany przez pakistański sąd najwyższy.

49-letnia obecnie Asia Bibi została aresztowana 19 czerwca 2009 r. z oskarżenia o bluźnierstwo przeciw islamowi i prorokowi Mahometowi. Doniesienie przeciw niej złożyły jej sąsiadki-muzułmanki, gdy chciała zaczerpnąć wody, na co one odpowiedziały, że jako niemuzułmanka nie może dotykać źródeł wody. Kobieta odparła wówczas, że Jezus jest miłosierniejszy niż prorok islamu. To wystarczyło, żeby matka pięciorga dzieci trafiła do więzienia i rok później została skazana na śmierć na podstawie osławionych przepisów o bluźnierstwie z 1986 r.

Reklama

Ich zniesienia domagali się w przeszłości przedstawiciele przede wszystkim mniejszości religijnych: chrześcijan, hinduistów, ale także np. ahmadyjczyków - wyznawców nurtu w islamie, nieuznawanego za prawowierny przez większość muzułmanów. Przeciw ustawie występują też niektórzy wyznawcy islamu, zwłaszcza prawnicy i politycy. Niektórzy z nich, np. minister-katolik Shahbaz Bhatti i gubernator Pendżabu muzułmanin Salmaan Taseer przypłacili życiem dążenia do zniesienia tych przepisów.

Pod koniec lipca br. pakistański sąd najwyższy zawiesił wykonanie kary śmierci na Asii Bibi. Chrześcijanka nadal pozostaje w więzieniu, a jej los jest bardzo niepewny. Zaangażowana w pomoc Asii Bibi i jej rodzinie organizacja CitizenGo zabiega o jej uwolnienie, ale również o jak najszybsze wysłanie jej wraz z bliskimi do Europy, gdzie wszyscy byliby bezpieczni. Obrońcy praw człowieka obawiają się bowiem, że nawet w przypadku uniewinnienia Asii społeczność lokalna może próbować dokonać na niej egzekucji.

2015-11-09 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asia Bibi nie może opuścić Pakistanu

[ TEMATY ]

Pakistan

Asia Bibi

www.christianisinpakistan.com

Asia Bibi wciąż jest więźniem w Pakistanie. Po protestach ekstremistów wywołanych ostatnią decyzją o uwolnieniu kobiety, rząd podpisał umowę z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamistycznym, przyznając mu możliwość apelacji oraz zakazał chrześcijance opuszczania kraju.

Paradoksalnie więzienna cela byłaby teraz miejscem najbezpieczniejszym dla Asii Bibi. Jak zwraca uwagę jej adwokat Saif-ul-Muluk – jej sytuacja niewiele się zmieni, kobieta dalej będzie w więziennej celi lub w odizolowaniu ze względów bezpieczeństwa. Adwokatowi również wielokrotnie grożono śmiercią, dlatego zdecydował się on uciekać z kraju, jako że władze odmówiły mu przyznania niezbędnej ochrony. „Muszę żyć, by dalej toczyć walkę w sądzie, za Asię Bibi" – powiedział prawnik.

CZYTAJ DALEJ

O św. Mikołaju naukowo

2022-12-06 05:00

[ TEMATY ]

konferencja

św. Mikołaj

Głogów

ks. Rafał Witkowski

5 grudnia, w przeddzień ogłoszenia św. Mikołaja patronem Miasta Głogowa w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa odbyła się konferencja „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnuj żywności!

2022-12-06 19:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

W gospodarstwach domowych rocznie marnuje się ok. 3 milionów ton żywności. Dużo kupujemy i dużo wyrzucamy, a przecież marnowanie jedzenia to grzech. Małą podpowiedź w tej kwestii daje nam ks. Witold Hyla, proboszcz z wrocławskiej Kleciny.

Po raz kolejny zaglądamy na klecińską plebanię, aby poznać recepturę na pasztet, który możemy uzyskać z tzw. odzysku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję