Reklama

Franciszkański Zakon Świeckich

Niedziela łódzka 34/2003

Prawie osiem wieków temu żył w Asyżu św. Franciszek (1181-1226). Kochał on Boga, bliźniego, kochał świat, który Bóg stworzył i wszystkie stworzenia. Tę zasadę miłości i radości ewangelicznej przelał na swoich naśladowców. Św. Franciszek założył trzy zakony: I męski - ojcowie franciszkanie, II żeński - siostry klaryski, III - zakon dla ludzi świeckich i kapłanów. Rodzina franciszkańska jednoczy więc wiernych wszystkich stanów: osoby zakonne, kapłanów i ludzi świeckich, którzy czują się powołani, aby pójść za Chrystusem śladami św. Franciszka z Asyżu.
Pierwotna nazwa Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego brzmiała: Zakon Braci i Sióstr od Pokuty. Od końca XIII w. nazwa Trzeci Zakon została już powszechnie przyjęta. W ciągu wieków Trzeci Zakon przechodził pewne modyfikacje, w zależności od potrzeb Kościoła. Papież Paweł VI w 1978 r. zatwierdził nową Regułę, która posługuje się nazwą Franciszkański Zakon Świeckich i przystosowuje go do wymagań i oczekiwań Kościoła w zmienionych, współczesnych warunkach. Jej interpretacja należy do Stolicy Świętej, natomiast szczegółowe przepisy określają Konstytucje Generalne i Statuty partykularne.
Bracia i Siostry z FZŚ, natchnieni przez Ducha Świętego w dążeniu do miłości doskonałej w swoim świeckim stanie, przez złożoną profesję zobowiązują się do życia według Ewangelii na sposób św. Franciszka i z pomocą Reguły zatwierdzonej przez Kościół. Bóg obdarował nas łaską powołania, oczekuje od nas, abyśmy swoim życiem dawali świadectwo wiary, wszędzie gdzie nas pośle.
Św. Franciszek dał nam wzorce jak to czynić:
- traktować Ewangelię jako drogowskaz,
- modlitwa ma być duszą naszego życia i działania,
- uczestniczyć w sakramentalnym życiu Kościoła, zwłaszcza Eucharystii,
- zachować czystość serca w duchu Błogosławieństw,
- żyć wartościami chrześcijańskimi w rodzinie,
- na pracę patrzeć oczami św. Franciszka - jako na służbę miłości i powinności wobec Boga i bliźnich,
- być dla drugich wg słów: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40),
- być małym i wolnym - skromność w sposób naturalny cechuje człowieka pokornego i poddającego się Bogu,
- być narzędziem pokoju i dobra, promieniującym radością, która jest owocem pełnienia Woli Bożej każdego dnia.
Franciszkański Zakon Świeckich jest rozpowszechniony na całym świecie. Dzieli się na wspólnoty miejscowe, regionalne, narodowe i międzynarodowe. Na każdym poziomie wspólnota jest kierowana przez radę i przełożonego, wybieranych przez wspólnotę. Asystencję duchową sprawuje kapłan zakonny lub diecezjalny.
Włączenie do wspólnoty franciszkanów świeckich następuje w trzech etapach: postulat (sprawdzenie i pogłębienie wiedzy religijnej oraz rozpoznanie powołania), nowicjat (roczny okres próby przeznaczony na dojrzewanie powołania, doświadczenie życia ewangelicznego we wspólnocie), profesja - czasowa (ponawiana przez trzy kolejne lata) i wieczysta.
Każda wspólnota miejscowa spotyka się zwykle raz w miesiącu na zebraniu ogólnym oraz dodatkowo w mniejszych grupach np. krąg biblijny, grupa modlitewna.
Wspólnota Regionu Łódzkiego FZŚ składa się z 22 Wspólnot Miejscowych, liczy 750 członków. Jej patronem jest bł. o. Rafał Chyliński, którego szczątki spoczywają w kościele przyklasztornym w Łagiewnikach.
Do Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego należeli ludzie wszystkich stanów. Byli nimi wszyscy papieże, od Piusa IX do Jana XXIII, zanim wstąpili na Stolicę Piotrową.
Trzeci Zakon do 1982 r. dał Kościołowi 404 świętych, 71 błogosławionych i niezliczone zastępy sług Bożych.
Bliższe informacje na temat nawiązania kontaktu z Franciszkańskim Zakonem Świeckich można otrzymać w każdym franciszkańskim klasztorze i wspólnocie miejscowej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję