Reklama

Szczęść Boże pielgrzymom!

1 sierpnia, piątek, godzina 5.30.

Słoneczny, chłodny poranek, ale zapowiada się upalny dzień. Na katedralnym dziedzińcu pustawo, chociaż schodzą się już pierwsi, mający niedługo wyruszyć w daleką drogę pielgrzymi. Wokół nich gromadzą się odprowadzający, dają ostatnie rady, poprawiają plecaki, sprawdzają, czy na pewno wszystko jest jak trzeba.

Godzina 5.45.

Na katedralnym placu już zaczyna być tłoczno. Zgromadzeni witają się, śmieją, wyraźnie widać, że cieszą się sobą i czekającą ich wędrówką do Najświętszej Panny.

Godzina 6.00.

Reklama

W katedrze zgromadzili się już wszyscy - pielgrzymi i odprowadzający. Z Mszą św. wychodzą nasi księża biskupi bp Stanisław Stefanek i bp Tadeusz Zawistowski. „Rozpoczynamy jak co roku 1 sierpnia pielgrzymowanie na Jasną Górę - powiedział Pasterz naszej diecezji. - Rozpoczynamy pielgrzymowanie w pierwszy piątek miesiąca. Rozpoczynamy jak co roku w rocznicę wielkiego zrywu Polaków chcących uzyskać wolność Ojczyzny i wolność każdego serca”. Mówił, że „potęga nienawiści poleciła wykrwawić szlachetność, a zaszczepić podłość i wniosła zasiew podłości na teren naszej Ojczyzny. Tą potęgą rządziła obłąkana ideologia. Ale Bóg ulitował się - kontynuował Ksiądz Biskup - i ludzkie śmiercionośne zamiary zamienił na znak miłości. Dał nam Swego Syna”.

Godzina 7.00.

Wychodzimy z katedry po skończonej Eucharystii. Na dziedzińcu tłoczno. Ustawiają się do wymarszu pielgrzymkowe grupy. Pożegnania z rodzinami, powitania przyjaciół. Radosny i podniosły nastrój. Rozlegają się nawoływania, śmiechy.

Godzina 7.15.

Wyruszają.

Godzina 7.45.

Idą równym, marszowym krokiem, przemierzają ulice Łomży, śpiewając. Zachwyceni przechodnie machają do nich rękami, wołają: „Szczęść Boże pielgrzymom!” i zadowoleni ruszają do swych zajęć. Pięknie rozpoczął się 1 sierpnia 2003 roku. XIX PIESZA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ wyruszyła w drogę z hasłem „BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE”. Pielgrzymi idą zaszczepiać Boski dar miłowania, idą dać świadectwo wiary i Bożego miłosierdzia. Pomimo trudów dojdą na pewno. A my, którzy zostajemy, towarzyszyć będziemy im sercem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję