Reklama

Rycerze Kolumba

Niedziela w Chicago 34/2003

Rycerze Kolumba z Niles

Rycerze Kolumba z Niles

Kongres Eucharystyczny Rycerzy Kolumba rozpoczął się 7 sierpnia w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Waszyngtonie. Stanowi on zwieńczenie trwającego od 5 sierpnia dorocznego zgromadzenia Rady Głównej - tej największej organizacji laikatu katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Jej przewodniczący - Carl Anderson, zwrócił uwagę na falę nastrojów antykatolickich w USA. Nawiązał do tego również uczestniczący w obradach arcybiskup John Foley.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przypomniał, że u początków ruchu kongresów eucharystycznych leży pragnienie świadectwa wiary w obliczu narastającej laicyzacji. „Działo się tak przed 150 laty we Francji, kiedy grupa osób świeckich zdała sobie sprawę, iż jedyną odpowiedzią na nastroje antyklerykalne i antykatolickie jest żarliwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i częsta Komunia św. Również obecnie w obliczu wyraźnego kryzysu moralnego i dotykających Kościół skandali, jedyną odpowiedzią może być świadectwo życia wszystkich katolików. Szczególną rolę może na tym polu odegrać półtoramilionowy zastęp Rycerzy Kolumba” - mówił arcybiskup J. Foley.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podziękował Rycerzom za finansowanie transmisji telewizyjnych z watykańskich uroczystości Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Również dzięki ich wsparciu, już za dwa miesiące widzowie na całym świecie będą mogli uczestniczyć w uroczystościach 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.
Liczący ponad 1,6 mln członków Rycerze Kolumba są największą katolicką organizacją świecką na świecie. Powołał ich do życia ks. Michael McGiveny w 1882 r. w stanie Connecticut. Większość ich członków to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, ale Rycerze działają też w wielu innych krajach, m.in. w Meksyku, Kanadzie, na Filipinach i na wyspach Oceanu Spokojnego. W ramach działalności dobroczynnej organizacja przeznaczyła w 2000 r. ponad 110 mln dolarów na różne dzieła miłosierdzia, a jej członkowie przepracowali jako wolontariusze przeszło 56 mln godzin na rzecz ludzi potrzebujących.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Święty Cyprian

Niedziela Ogólnopolska 24/2007, str. 4-5

Adobe.Stock

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Męczeństwo św. Cypriana. Menologion Bazylego II

Drodzy Bracia i Siostry!

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję