Reklama

Wiadomości

Warszawa: uroczysta zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

- Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo - mówił podczas centralnych uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda. Uroczysta odprawa wart, apel pamięci i złożenie kwiatów złożyły się na centralną uroczystość państwową z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obecni byli m.in. przedstawiciele Kościoła chrześcijańskich, w tym Nuncjusz Apostolski w Polsce.

[ TEMATY ]

Warszawa

Niepodległość

Mariusz Książek

Na uroczystość przybył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz m.in. premier Ewa Kopacz, marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecni byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek oraz przedstawiciele Prawosławnego Ordynariatu Polowego i Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Orkiestra Wojskowa z Warszawy.

Na początku uroczystości Andrzej Duda dokonał przeglądu pododdziałów wojskowych oraz oddał hołd poległym bohaterom i bojownikom o wolność ojczyzny, skłaniając głowę przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Reklama

- Niepodległość, suwerenność i wolność nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nią się starać, po to, żeby o nią nie walczyć, tak jak musiały walczyć pokolenia naszych prapradziadków i dziadków przez 123 lata, kiedy Polska niepodległości nie miała, kiedy krwawili się w trzech powstaniach i innych mniejszych zrywach niepodległościowych. Kiedy walczyli w różnych armiach, cały czas mając Polskę w sercu, na myśli i na bagnetach. I przez lata nie mogli jej odzyskać – mówił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda zauważył, że Polacy są dumni ze swego państwa. Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale to działa też i w drugą stronę - najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności, który jest niezłomny w dążeniu do tego, by swoje niepodległe i suwerenne państwo utrzymać i mieć. Tacy właśnie jesteśmy my, Polacy, od pokoleń - podkreślił.

Prezydent wspomniał I wizytę Jana Pawła II w Ojczyźnie w 1979 roku i jego słynne, profetyczne słowa wypowiedziane na ówczesnym Placu Zwycięstwa (czyli w miejscu dzisiejszej uroczystości). - To było więcej niż salwa armatnia. Może nie zadrżały budynki i okna, ale zadrżały serca w całej Polsce. Ludzie zobaczyli, że są razem, że myślą jednakowo i że mają jednakowe oczekiwania - powiedział.

Reklama

Andrzej Duda podkreślił, że siłę państwa poznaje się po jego stosunku do obywateli, musi być oparte na filarze silnej gospodarki oraz solidnym i sprawiedliwym systemie prawnym. Zwrócił uwagę na konieczność prowadzenia właściwiej polityki historycznej, wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszych uroczystości, które będą trwać cały dzień.

- Dziękuję wszystkim organizatorom tej uroczystości, dziękuję żołnierzom - potomkom i następcom tych, którzy walczyli o niepodległość Ojczyzny i odzyskali ja w 1918 roku, a później bronili jej w 1939 r., w latach czterdziestych, w Powstaniu Warszawskim. Tym, którzy są potomkami i następcami Żołnierzy Niezłomnych, którzy do ostatniej kropli krwi nie złożyli broni. Wszystkim tym, którzy dzisiaj tu przybyli - rodzicom, którzy przyprowadzili tutaj swoje dzieci tak pięknie machające naszymi polskimi barwami. Bardzo serdecznie dziękuję. To jest właśnie polityka historyczna. To jest właśnie to, dzięki czemu chce się krzyknąć: niech żyje Polska wolna i niepodległa, nasze wspaniałe państwo! – zakończył.

Po wystąpieniu głowy państwa, nastąpiła ceremonia składania wieńców na płycie Groby Nieznanego Żołnierza. Wieniec składali m. in. nuncjusz Celstino Migliore, dziekan korpusu dyplomatycznego i biskup polowy Józef Guzdek, wraz z kierującym Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzejem Kunertem.

Uroczystość zakończyła się defiladą wojskowa, w której wzięły udział również poczty sztandarowe organizacji pozarządowych, związków i stowarzyszeń kombatanckich, szkół i organizacji harcerskich oraz grupy rekonstrukcyjne w strojach z epoki.

Schodząc z placu Prezydent RP złożył jeszcze kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

2015-11-11 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległa w katoliku

[ TEMATY ]

taniec

jubileusz

Niepodległość

gorzów

polonez

Agata Zawadzka

Uczniowie tańczyli poloneza na ulicach Gorzowa

Uczniowie tańczyli poloneza na ulicach Gorzowa

W Katolickiej Szkole Podstawowej świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie świętowali już z początkiem października. Setną rocznicę uczcili w sposób nietypowy, bo tańcząc Poloneza na sto par na ulicach miasta.

Główną inicjatorką wydarzenia była pani dyrektor Ilona Maścianica. Przygotowania do pokazu odbywały się z kilkutygodniowym wyprzedzeniem pod okiem Iwony Dębczyńskiej – Wróbel, w ramach lekcji wychowania fizycznego. - Każdy na swój sposób włącza się w przeżywanie tego niezwykłego roku. Dlatego postanowiliśmy uczcić Niepodległość Polski na swój sposób, jakiego inni nie robią. W naszej szkole staramy się uczyć i wychowywać przez zabawę. Taniec poloneza jest dobrą okazją do tego, żeby nie tylko uczyć dzieci historii, ale przede wszystkim przekazywać wartości – mówił ks. Bartłomiej Rybacki. - Wraz z nami w tańcu wzięli udział uczniowie z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły we Wrizen, którzy dzisiaj gościli u nas w ramach wymiany. Cieszymy się, że element polskiej kultury mogliśmy przekazać nie tylko uczniom, ale też sąsiadom zza drugiej strony Odry – zauważył duszpasterz. Nie jest to jedyna akcja przeprowadzona przez młodzież. Uczniowie przygotowali również flagi państwowe, które wręczali mieszkańcom osiedla Górczyn.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję