Reklama

„Polskość jako trwały budulec jedności Europy”

Po takim tytułem nakładem lubelskiego wydawnictawa „Polihymnia” ukazała się książka ks. dr. Stanisława Koczwary. Autor jest pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie wykłada historię Kościoła i archeologię chrześcijańską.
Powyższa publikacja stanowi ciekawy wykład o polskości. Autor, jako znawca przedmiotu, całą swoją argumentację oparł na trzech filarach: nauce, poezji i intuicji, co pozwala mu na daleko posunięty obiektywizm. Najpierw autor kreśli tło historyczne, w którym zrodziła się polskość. Następnie pobieżnie przegląda nasze dzieje, umiejętnie wychwytując to, co jest w nich najważniejsze. Kontynuując swą myśl, zwłaszcza w pierwszych rozdziałach, nie tylko wyraża własne sądy, ale także odwołuje się do twórczości poetów i wypowiedzi znanych autorytetów, takich jak: Koneczny, Staff, Norwid, Korzeniowski-Conrad, kard. Hlond, abp Teodorowicz, ks. prof. Bartnik, papieży (wśród nich Jan Paweł II), i inni.
Czytelnik znajdzie w książce również szerokie spektrum współczesnej sytuacji geopolitycznej. Zawarta jest w niej także troska kapłana, który potrafi splatać stare z nowym, by czerpać naukę z przeszłości i nie dać się zwieść hasłom tak naprawdę „starej nowości”. Tym bardziej, że pod szczytnymi hasłami kryją się zgubne prawa do wszelkich wynaturzeń. Autor zwraca uwagę na anonimowość twórców dzisiejszej cywilizacji. Demaskuje stale powtarzające się kłamstwa, lansujące iluzoryczne obietnice, podczas gdy na plan dalszy schodzi prawdziwa troska o człowieka, naród, państwo. Ubolewa nad brakiem w programach szkolnych szerszej „znajomości kultury antycznej, która pozwala człowiekowi łatwiej odróżnić co dobre, a co złe, co pożyteczne, a co szkodliwe”. Znajdziemy tu także jasne przesłanie, co dziś może dać Polsce gwarancję trwania.
Książkę czyta się lekko. Jest ona podzielona na klarowne i krótkie rozdziały i podrozdziały. Bardziej zainteresowanych tematyką kieruje zamieszczonymi licznymi przypisami do szerszych opracowań. Ponadto książka zawiera liczne reprodukcje obrazów o tematyce historycznej, namalowanych przez znanych artystów, które ilustrują omawiane treści i pobudzają do myślenia.
Całość przedstawiona jest w pięknym polskim języku. Zawarte przemyślenia i refleksje są potrzebne rodakom na nowe czasy, by człowiek się liczył i Boga nie zbywano. Jest to potrzebne zwłaszcza w chwili, gdy takie pojęcia jak historia, patriotyzm tracą na swej nośności również w polskim społeczeństwie. Polecam omawianą pozycję wszystkim kochającym Polskę i pragnącym zachować dziedzictwo naszych Ojców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję