Reklama

Zaproszenie na Duszpasterskie Wykłady Akademickie

Wzorem lat ubiegłych Katolicki Uniwersytet Lubelski organizuje w dniach 29-30 sierpnia br. Duszpasterskie Wykłady Akademickie pod tytułem Kościół - Naród - Rodzina, poświęcone nauczaniu papieskiemu na ten temat. Tematyka ta staje się szczególnie ważna w kontekście jednoczącej się Europy.
Tegoroczne Duszpasterskie Wykłady Akademickie odbywają się w 25. roku pontyfikatu naszego rodaka Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem „DWA 2003” jest przypomnienie, analiza i duszpasterska aplikacja najważniejszych elementów nauczania papieskiego, wyrażonego zwłaszcza podczas pielgrzymek do Ojczyzny oraz w liście do rodzin Gratissimam Sane wydanym z okazji Roku Rodziny (1994). Organizatorom DWA zależy na dogłębnym poznaniu myśli Jana Pawła II na temat wzajemnych relacji Kościół - Naród - Rodzina i ponownym odczytaniu ich praw i obowiązków względem siebie.
Adresowane są do duszpasterzy, katechetów, osób konsekrowanych, liderów oraz członków ruchów, stowarzyszeń i rad parafialnych, a także do wszystkich osób, którym bliskie jest nauczanie Jana Pawła II.
W pierwszych dniach swej Piotrowej posługi Papież, pisząc w encyklice Redemptor hominis, iż „Człowiek jest drogą Kościoła”, podkreślił, że te dwie rzeczywistości zostały sobie nawzajem zadane, najpierw jako dar a następnie jako wyzwanie. Kościół przeświadczony o tej prawdzie stara się uczestniczyć w radościach i nadziejach, trudach i cierpieniach ziemskiego pielgrzymowania ludzi. Towarzyszy człowiekowi w jego rozwoju. Opieką otacza rodzinę, która jest jego podstawowym środowiskiem wychowawczym, a zarazem „jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości” (Rijeka 2003). Troską otacza także naród, w którym jest zakorzeniona każda rodzina. Jego zadaniem jest pomoc w budowaniu osobistej komunii z Chrystusem każdego ochrzczonego, najpierw jako członka rodziny: żony i męża, matki i ojca, córki i syna, a następnie jako członka każdego narodu i społeczności ogólnoludzkiej. Celem duszpasterstwa Kościoła jest przemiana podstawowych wspólnot ludzkich, jakimi są rodzina i naród we wspólnoty prawdy, dobra i miłości.
Od rodziny, określanej przez Jana Pawła II mianem Kościoła domowego, zależy przyszłość Kościoła powszechnego, a także przyszłość narodu. To rodzina, która prowadzi spokojne i pracowite życie, „staje się kuźnią wartości budujących cywilizację miłości i nadziei” (L’Osservatore Romano, wyd. codzienne, 24 listopada 2001, s. 9). Jej tożsamość określa tożsamość narodu, do którego należy. Jest ona organicznie z nim zespolona. Przyczynia się do jego rozwoju, a zarazem do utrzymania jego specyficznej suwerenności, którą zawdzięcza swojej kulturze i językowi. Jak czytamy w Liście do Rodzin, tylko dzięki mocnym rodzinom: rodzinom świadomym swojego powołania i posłannictwa w dziejach, każdy naród jest prawdziwie suwerenny i duchowo mocny (LdR 17).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki o podwyżkach dla parlamentarzystów: nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego

2021-07-31 13:21

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Aleksander Koźmiński

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Zakładany wzrost wynagrodzeń jest taki, jak w ostatnich 5 latach średni wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej. Nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego - tylko potraktowanie parlamentarzystów tak, jak każdej innej grupy zawodowej - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Pytany podczas briefingu we Wrocławiu o zapowiedź złożenia w poniedziałek przez marszałka Ryszarda Terleckiego w Sejmie ustawy o podwyżkach dla samorządowców, dla prezydenta RP, byłych prezydentów i o to, czy jest to naturalna konsekwencja podwyżek podpisanych rozporządzeniem prezydenta dla podsekretarzy stanu i parlamentarzystów, premier Morawiecki powiedział: "tak można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju naturalna konsekwencja".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – Myszka: moim zdaniem nie byłem na falstarcie

2021-07-31 16:04

[ TEMATY ]

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Piotr Myszka utrzymuje, że w sobotnim wyścigu medalowym w klasie RS:X nie popełnił falstartu. „Trzy razy oglądałem tę kontrowersyjną sytuację. Wydaje mi się, że miałem idealny i czysty start” – powiedział żeglarz AZS AWFiS Gdańsk, który ostatecznie był szósty.

Przed podwójnie punktowanym wyścigiem medalowym z udziałem 10 czołowych zawodników Myszka zajmował czwarte miejsce i miał nawet szansę na srebrny medal. Sędziowie przerwali jednak wyścig Polaka, bowiem uznali, że popełnił on falstart. Ten sam przepis złamali także wyprzedzający go deskarze - drugi Francuz Thomas Goyard oraz trzeci Włoch Mattia Camboni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję