Reklama

Polska

Kard. G. Müller: teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów

Teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów, bo mają one swoje źródło w Objawieniu Bożym: Piśmie świętym i Tradycji oraz w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła. Przypomniał o tym prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller podczas prezentacji polskiego przekładu jego "Dogmatyki katolickiej". Książka ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa WAM.

[ TEMATY ]

książka

Archiwum PWT

W przedmowie do polskiego wydania tej pracy księża profesorowie Roman Bartnik i Krzysztof Góźdź wskazali, że "dogmatyka jest naukowym, pełnym i systematycznym opisem prawd wiary". Według nich naukową syntezę kard. Müllera wyróżnia wieloaspektowa i głęboka refleksja nad prawdami wiary oraz przeciwstawienie się podstawowym błędom naszych czasów. "Dogmatyka katolicka" osadzona jest na fundamencie Pisma Świętego i Tradycji Kościoła.

Wydawca publikacji zaznaczył, że kard. Müller uprawia podstawowy nurt teologii klasycznej, wolny od relatywizacji i naleciałości ponowoczesnych i liberalnych. W zaciekłych sporach współczesnych między teologią "nowoczesną" a klasyczną unika jednostronności i redukcjonizmu, jego wykład jest nowoczesny, a jednocześnie kontynuuje naukę czystą ortodoksyjnie.

Reklama

Sam autor we wprowadzeniu do szóstego wydania "Dogmatyki", która stała się podstawą wersji polskiej, zauważył, że podręcznik ten wychodzi naprzeciw potrzebie pewności źródeł, ukierunkowania i przyszłości wiary chrześcijańskiej. Opracowanie - według autora - jest skierowane do tych, dla których teologia jest centrum ich duchowego życia. Purpurat wyraził nadzieję, że książka ta będzie dla jak największej liczby młodych centrum ich egzystencji duchowo-moralnej.

Publikacja jest próbą ujęcia w 12 rozdziałach katolickiej wykładni prawd wiary z zakresu teologii. Książka, pełniąca funkcję podręcznika akademickiego, omawia istotę kościelnych dogmatów o każdej z trzech Osób Boskich, o Maryi, a także o Kościele, sakramentach, zbawieniu i łasce. Nie brakuje tu także teologicznej wykładni stworzenia świata i czasów ostatecznych oraz istoty samego człowieka.

"Teologia katolicka przedstawia wszystkie prawdy wiary, których rolę przewodnią pełnią dogmaty. Teologia opiera się na zgłębianiu dogmatów. Mają one swoje źródło w Bożym Objawieniu: Piśmie Świętym i Tradycji oraz w Urzędzie Nauczycielskim Kościoła" - przypomniał podczas prezentacji książki jej autor. Wskazał też, że dogmaty prowadzą do głębszego poznania autentycznej nauki Chrystusa przekazywanej przez Kościół.

Reklama

Purpurat zwrócił uwagę, że prawdy wiary nie są jedynie teorią, abstrakcją czy spekulacją, lecz mają wymiar egzystencjalny i prakseologiczny. Objawienie Boże jest - według niego - samoudzielaniem się człowiekowi trójjedynego Boga, który jest osobową miłością. "A miłość ta nie jest zamknięta w samym Bogu, lecz jest to miłość dająca siebie istotom rozumnym" - podkreślił kardynał prefekt.

Polskie tłumaczenie "Dogmatyki katolickiej" kard. Gerharda Ludwiga Müllera, którego autorem jest o. Wiesław Szymona OP, ukazało się 20 lat po pierwszej publikacji tej teologicznej syntezy. Wcześniej jej oryginał niemiecki przetłumaczono m.in. na włoski, portugalski i czeski. Obecnie trwają prace nad przekładem na angielski i chiński. Opracowanie liczy ponad 850 stron.

2015-11-12 20:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski bestseller o dzieciństwie Jezusa

Benedykt XVI zamyka swój cykl książek o postaci i przesłaniu Jezusa. Tym razem Papież opowiada o najbardziej tajemniczym i najmniej znanym okresie Jego życia: narodzeniu i dzieciństwie. Pokazuje Jezusa, który przychodzi na świat w konkretnym miejscu, czasie i rodzinie. Stara się też odpowiedzieć na pytanie: co narodzenie Jezusa oznacza dla mnie?

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję