Reklama

Niedziela Częstochowska

10. Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Bezdomnych na Jasną Górę

Bezdomni 14 listopada wpatrywali się w oblicze Czarnej Madonny, zawierzali Jej trudne dziś, prosili o światło na przyszłość i umacniali wspólnotę zawiązaną w poprzednich latach. Czynili to w ramach 10. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Bezdomnych na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem: „Miłością ożywieni, służcie sobie wzajemnie (Ga 5, 12)”. Zorganizowała ją Caritas Polska w roku jubileuszu 25-lecia działalności we współpracy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bezdomni

Beata Pieczykura

Bezdomność ma różne przyczyny – zawinione i niezawinione; najczęściej wynika z uzależnień, bezrobocia lub skomplikowanych sytuacji rodzinnych. Dlatego spotkanie z drugim człowiekiem i przypomnienie jego wartości bez względu na stan materialny jest tak ważne. W trudnych okolicznościach, nawet beznadziejnych, wiara, modlitwa i obecność przywracają nadzieję. Ks. prał. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska zwrócił uwagę, że bezdomni na Jasnej Górze są krzykiem do całego społeczeństwa: – Zobaczcie, w życiu nam się nie ułożyło, padajcie nam rękę – upominał się ks. Subocz i dodał: – Całe społeczeństwo jest odpowiedzialne za tych ludzi, którym w życiu trudno, którym życie się skomplikowało, ale zawsze jest możliwość powrotu, bo miłosierdzie Boga jest nieskończone. A drogę powrotu wskazał ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej: – Jeżeli szukamy tego wszystkiego, co w życiu pogubiliśmy, to jest to miejsce, w którym możemy znaleźć pokój serca, bo Maryja zawsze pomaga.

Reklama

Okazją do doświadczenia miłości Boga była koncelebrowana Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii abp Depo mówił o znaczeniu modlitwy, miłości Boga i drugiego człowieka. Nawiązując do hasła pielgrzymki, powiedział: – Przychodzimy do Maryi, Przyczyny i Matki naszej radości, abyśmy przez trudną służbę pochylania się nad braćmi i siostrami dawali nadzieję na lepsze życie.

Bezdomni z całej Polski (ok. 1 tys. osób ze środowisk Caritas, z 21 diecezji) wysłuchali świadectw wychodzenia z uzależnień i bezdomności oraz koncertu nawróconego rapera Piotra Poisona Plichty, który opowiadał, jak wziął plecak swego życia i przez lata szedł sam, szukał szczęścia, żył chwilą, poznał przyjemności, narkotyki, robił różne ohydne rzeczy. Stoczył się na dno i chciał zrezygnować z życia. Wtedy zawołał: – Boże, jeżeli istniejesz, uratuj mnie! Daje Ci moje życie. Ty panuj. Ja już panowałem kilka lat i to doprowadziło mnie do zniszczenia. Od tej chwili wszystko się zmieniło... Pozwolił, aby Bóg kierował jego życiem. Pielgrzymkę zakończył gorący posiłek w Domu Pielgrzyma, uczestnicy dostali także prowiant na drogę powrotną przygotowany przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

2015-11-15 16:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dotarli na Jasną Górę

Niedziela sandomierska 33/2018, str. I

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego zdążająca na Mszę św. łączoną z grupą z Sandomierza w sanktuarium w Piekoszowie

Grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego zdążająca na Mszę św. łączoną z grupą
z Sandomierza w sanktuarium w Piekoszowie

Pielgrzymi szli przez 9 lub 11 dni i przemierzali każdego dnia średnio ok. 30-40 km. Wszystkie 4 Kolumny – Janowska, Stalowowolska, Świętokrzyska i Sandomierska – spotkały się przed Częstochową, aby jedną Diecezjalną Pieszą Pielgrzymką Ziemi Sandomierskiej, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, 12 sierpnia wejść i pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski. Dużym wsparciem idących pieszo byli pielgrzymi duchowi. W niektórych parafiach gromadzili się oni na wspólnej modlitwie i wieczornych Apelach Jasnogórskich. Dziś również na bogato chcemy się z Wami, Drodzy Czytelnicy, podzielić świadectwami uczestników pieszego pielgrzymowania

Duchowe pielgrzymowanie

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję