Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 166)

Polscy biskupi na audiencji u Papieża

Niedziela gnieźnieńska 14/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne dni października 1963 r. kard. Stefan Wyszyński poświęcił przede wszystkim udziałowi w kolejnych sesjach Soboru.

11 października otrzymał z Warszawy wiadomość, że polskie służby celne skonfiskowały transport książek jego autorstwa poświęconych Wielkiej Nowennie. Nie było szans, by Wielka Nowenna Tysiąclecia, Gody w Kanie Galilejskiej i Uświęcenie pracy ludzkiej, zawierające homilie i przemówienia Księdza Prymasa, mogły być opublikowane w Polsce. Stąd zrodził się pomysł, by wydrukować je na Zachodzie. Prowadząca sprawę Maria Winowska znalazła w Paryżu wydawnictwo, które podjęło się ich opublikowania. Ponadto Unia Kobiet Katolickich miała wykupić całość nakładu i przesłać do Polski. Winowska liczyła, że polskie władze nie będą chciały występować przeciwko tej liczącej 60 milionów kobiet organizacji z obawy na ewentualną reakcję krajów Europy Zachodniej. Kiedy wagon z 60 tysiącami książek, po 20 tysięcy każdego tomu, dotarł do Warszawy, został zatrzymany przez celników. Na polecenie Cyrankiewicza i Gomułki wszystkie książki zostały przejęte. Następną decyzją w tej sprawie był nakaz ich przemielenia w Jeziornej.

Wiadomość ta była bardzo bolesna dla Pymasa Tysiąclecia. Modlił się więc:

Korzę się przed Tobą, Matko Boga-Człowieka, Matko Wcielonego, która dałaś światu Żywe Słowo, a nie drukowane. Niechaj moje liche słowa drukowane, które mówiłem o Tobie, raczej znikną, by Słowo Żywe rosło na Twoich potężnych ramionach. Możesz to, co komuniści skonfiskowali, potężnie uzupełnić swoją Mocą, Miłością, Dobrocią i Miłosierdziem. Składam moją klęskę u stóp Twoich, jako Twoje zwycięstwo. Dziękuję, Matko, za to, coś dopuściła. Moje głupstwo ustępuje, byś zajaśniała, Stolico Mądrości. Deo Gratias. Gaude Mater Polonia! Ja też się raduję, że mogę u stóp Twoich złożyć zniszczony owoc mej pracy.

15 października kard. Stefan Wyszyński podczas obrad soborowych wystąpił z dłuższym przemówieniem na temat miejsca Kościoła w świecie współczesnym. Mówił o tym, że Kościół może skutecznie wypełniać swoją misję nie wtedy, kiedy będzie "Kościołem wojującym", ale gdy będzie "Kościołem uświęconym i żyjącym".

Tego samego dnia otrzymał wiadomość, że papież Paweł VI chce przyjąć następnego dnia na audiencji polskich biskupów. Życzeniem Ojca Świętego było także, by przemówienie Księdza Prymasa było w języku polskim.

Natępnego dnia, o godz. 18.00:

Wchodzimy - pisze w swych zapiskach kard. Stefan Wyszyński - do biblioteki prywatnej Ojca Świętego. Ojciec Święty stoi przy wejściu. Przedstawiam kolejno biskupów wchodzących. Jest z nami abp Józef Gawlina oraz prałaci: Filipiak, Mączyński, Rubin i Padacz. Przygotowano na środku biblioteki szereg foteli, które zajmujemy. Ojciec Święty prosi, by usiąść i włożyć piuski. Staję pośrodku i wygłaszam przemówienie w języku polskim, stosownie do życzenia Ojca Świętego. Papież chciał uczcić język polski i dlatego pragnął wysłuchać przemówienia po polsku. Mówiłem bardzo wolno, dobrze odcinając znaki przestankowe, by umożliwić Papieżowi śledzenie bodaj za myślami. Papież słuchał uważnie, dając do zrozumienia wzrokiem, że śledzi za wypowiadanymi myślami.

W przemówieniu Ksiądz Prymas raz jeszcze mówił o powodach, które uniemożliwiły wielu polskim biskupom przybycie na Sobór. Przypomniał także o prowadzonej w Polsce akcji "Soborowego czynu dobroci". W imieniu Episkopatu przedstawił odpowiedź polskich biskupów na myśl Papieża o zbudowaniu w Rzymie świątyni pod wezwaniem któregoś z polskich świętych. Episkopat zaproponował na patrona tego kościoła św. Jacka Odrowąża. Kard. Wyszyński prosił także o to, by na obchody milenium można było ogłosić błogosławionymi o. Maksymiliana Kolbe i o. Rafała Kalinowskiego. Poparł także petycję bp. Karola Wojtyły o wyniesienie na ołtarze królowej Jadwigi Śląskiej, którą krakowski metropolita złożył przed audiencją. Okazją do jej beatyfikacji mogłyby być obchody 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego Jadwiga była fundatorką. W przemówieniu był jeszcze apel o uznanie świętymi błogosławionych: Wincentego Kadłubka, Władysława z Gielniowa i Jana z Dukli.

Na koniec Ksiądz Prymas poprosił o błogosławieństwo dla biskupów i dla całego Kościoła polskiego, oczekującego na swoje tysiąclecie.

Odpowiedź Pawła VI tak zachowała się w pamięci Prymasa Polski:

Ojciec Święty wyraził uznanie dla pracy niełatwej, która ciągle szuka nowych dróg w przepowiadaniu ludowi Bożemu Ewangelii świętej. Przykład takiej odważnej i pełnej inicjatywy widzi Ojciec Święty w Wielkiej Nowennie Narodu, której program dokładnie przeczytał.

Widzi w nim bogatą inicjatywę religijną, może być ona wzorem duszpasterstwa wielu narodów. Zachęcał nas, byśmy wykorzystali tę wspaniałą sposobność, jaką jest tysiąclecie chrztu Polski, w harmonijnej współpracy wszystkich biskupów polskich, zjednoczonych w osobie Prymasa Polski.

Papież snuł też wspomnienia ze swego pobytu w Polsce. Był w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie, Poznaniu, Krakowie. W pamięci pozostały mu wędrówki przez Nowy Świat w Warszawie, aż do kościoła Świętego Krzyża; stojąca przed nim postać Chrystusa dźwigająca krzyż jest dla naszego narodu znakiem nadziei. Wspomniał też kard. Kakowskiego i kard. Hlonda, z którym - jeszcze w okresie, gdy był biskupem katowickim - wracał z Rzymu. Wspomniał też Brzeziewicza, ks. Kępińskiego i innych.

Ze swego pobytu w Polsce - mówił Ojciec Święty - wyniósł wielki szacunek dla polskiej pobożności, objawiającej się szczególnie w procesjach eucharystycznych, w kulcie dla Matki Bożej oraz głębokiej kulturze religijnej i narodowej.

Wyraził podziękowania za złożone dary, a zwłaszcza za kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą umieścił w swojej prywatnej pracowni. Był wdzięczny za "Księgę soborowego czynu dobroci", która była umieszczona na auli audiencjonalnej wraz z innymi o przyspieszenie procesów beatyfikacjnych o. Maksymiliana Kolbe, o. Rafała Kalinowskiego, królowej Jadwigi, oraz kanonizacyjnych: błogosławionego Wincentego Kadłubka, błogosławionego Szymona z Lipnicy, błogosławionego Władysława z Gielniowa, błogosławionego Jana z Dukli.

Przekazał swoje błogosławieństwo dla biskupów pozostałych krajów, dla duchowieństwa, zakonów, dla całej Polski, której religijność i pracowitość tak mile wspominał.

Na zakończenie Papież wręczył wszystkim uczestnikom audiencji białe różańce. Kard. Stefan Wyszyński otrzymał zaś wyjątkowy dar: ametystowy pierścień z brylantami - jedną z najcenniejszych pamiątek po Janie XXIII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Markowski: obraz kapłana inny, istota kapłaństwa ta sama

2024-04-21 10:03

[ TEMATY ]

bp Rafał Markowski

Bp Markowski

Autorstwa Małgorzata Koniorczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0

bp Markowski Rafał

bp Markowski Rafał

Wizerunek kapłaństwa zmienił się, ale istota tej posługi pozostaje ta sama. Kapłan powołany jest do tego, żeby pełnić posługę sakramentów, Słowa Bożego i miłości - powiedział portalowi Polskifr.fr pomocniczy biskup warszawski bp Rafał Markowski. W Niedzielę Dobrego Pasterza 21 kwietnia obchodzimy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania, który rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego.

„Wobec zmieniającego się obrazu Kościoła, procesów społecznych, które się dokonują i wyzwań, które się pojawiają, wizerunek kapłaństwa ulega zmianie. Obecnie podjęcie decyzji o wstąpieniu do seminarium to w dużej mierze akt odwagi młodego człowieka” - ocenił bp Markowski, który w latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Święty, który nie szczędził siebie

2024-04-22 16:00

Marzena Cyfert

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

W parafii św. o. Pio we Wrocławiu-Partynicach nauki głosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio. Kapłan udzielał indywidualnego błogosławieństwa niezwykłą relikwią – rękawicą św. o. Pio. Nosząc ją w San Giovanni Rotondo, o. Pio błogosławił i rozgrzeszał proszących go o pomoc.

W homilii o. Krawiec nawiązał do opowiadania o sprowadzaniu owiec do zagrody przez kilkunastu pasterzy. Każdy z nich stanął w innym miejscu i nawoływał swoje owce, a one znając głos swojego pasterza, bezbłędnie do niego trafiały. Postawił pytanie, czy znamy głos naszego Opiekuna – Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję