Reklama

Niedziela Legnicka

Osiem Bram Miłosierdzia w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Ks. Waldemar Wesołowski

8 grudnia br. papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Będzie to moment inaugurujący obchody Roku Miłosierdzia w całym Kościele, który zakończy się 20 listopada 2016 r. W diecezjach, w tym i w diecezji legnickiej, uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia odbędzie się 13 grudnia w katedrze oraz w kościołach jubileuszowych wyznaczonych przez Biskupa Legnickiego.

Rok Jubileuszowy zawsze kojarzy się ze znakiem uroczystego otwarcia Drzwi Świętych w Rzymie. Tego znaku dokonuje Ojciec Święty. Następnie wierni z całego świata mają okazję pielgrzymowania do owych drzwi, by po spełnieniu pewnych warunków uzyskać odpust zupełny.

Reklama

Jubileusz Miłosierdzia, oprócz tego, że został ogłoszony, jako nadzwyczajny, będzie się wyróżniał większą ilością Drzwi Świętych na całym świecie. Wierny, który zechce przekroczyć Bramę Miłosierdzia (tak podczas tego jubileuszu nazywane są Drzwi Święte) nie będzie musiał jechać do Rzymu, będzie mógł to uczynić w diecezji, w której mieszka.

Warto w tym miejscu sięgnąć do bulli papieża Franciszka „Misericordiae vultus”, w której zostało zapisane: „Postanawiam również, aby w tę właśnie niedzielę (III adwentu) w każdym Kościele lokalnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia. Według decyzji Biskupa Ordynariusza, taka Brama będzie mogła być otworzona również w sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów, którzy właśnie tam bardzo często doświadczają w sercu łaski i znajdują drogę do nawrócenia. Każdy zatem Kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, tak jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła”.

Papież udzielił biskupom diecezjalnym przywileju, by mogli wyznaczyć kościoły, w których w Roku Jubileuszowym będą otwarte dla wiernych Bramy Miłosierdzia. Tak też stało się w diecezji legnickiej. W dniu 16 listopada br. podczas spotkania w Domu Biskupa Legnickiego zostały wręczone dekrety proboszczom kościołów, które zostały ogłoszone, jako jubileuszowe. Są to następujące świątynie:
- katedra w Legnicy,
- bazylika w Legnickim Polu,
- bazylika w Jeleniej Górze,
- bazylika w Krzeszowie,
- bazylika w Bolesławcu,
- kościół św. Bonifacego w Zgorzelcu,
- kościół św. Jana Bosko w Lubinie,
- kościół Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach.

Reklama

Biskup Legnicki wyjaśnił zebranym księżom proboszczom jak powinna być prowadzona działalność duszpasterska kościoła jubileuszowego i zwrócił uwagę na treści, które powinny być przekazywane przybywającym pielgrzymom.

Natomiast dyrektor Wydziału Duszpasterskiego przekazał kilka uwag praktycznych, które wynikają z dokumentów i wypowiedzi papieża Franciszka. Został omówiony obrzęd uroczystego otwarcia Drzwi Świętych, a także zaprezentowane pomoce duszpasterskie przygotowane przez Papieską Komisję ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Uruchomiono specjalną zakładkę na stronie internetowej diecezji legnickiej, w której będą znajdowały się wszystkie informacje dotyczące przeżywania Jubileuszu Miłosierdzia.

Od 13 grudnia zapraszamy wszystkich diecezjan do pielgrzymowania do Drzwi Świętych w naszej diecezji.

2015-11-17 19:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Miłosierdzia

Niedziela świdnicka 50/2015, str. 5

[ TEMATY ]

list

Rok Miłosierdzia

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, „Powrót syna marnotrawnego” – fragment (XVII wiek)

Rembrandt Harmenszoon van Rijn, „Powrót syna marnotrawnego” – fragment (XVII wiek)

Ten piękny świat, w którym żyjemy, jest ograniczony i niedoskonały. Nie jest tak piękny i tak doskonały jak Jego Stwórca – Bóg Wszechmogący. W przestrzeni moralnej został on już na początku zeszpecony przez grzech człowieka i do dziś jest skażany przez nasze grzechy. Każdy grzech jest nieposłuszeństwem wobec Boga. Gdy pojawiło się na ziemi zło, Bóg podjął naprawę świata swoim miłosierdziem. Zawsze wtedy, gdy jest źle, potrzeba miłosierdzia w sposób szczególny. Świat i człowiek jest leczony i uzdrawiany przez Boże miłosierdzie, które okazuje się w przebaczeniu. O Bożym miłosierdziu mówili prorocy. Ustami proroka Ozeasza Bóg powiedział o sobie: „I poślubię cię sobie na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność” (Oz 2,21) (…). O Bogu miłosiernym opowiada na także Chrystus. Najjaskrawiej przedstawił je w przypowieści o miłosiernym Ojcu i dwóch synach. Sam też okazywał miłosierdzie poprzez czynienie cudów. Najpełniej okazał je jednak na krzyżu. W oczach wielu ówczesnych ludzi śmierć Jezusa była totalną porażką, a zwycięstwem tych, którzy wydali na Niego wyrok. Natomiast w oczach Bożych i ludzi wierzących w Chrystusa ta śmierć była wielkim błyskiem Bożego miłosierdzia. Jej owocem były nawrócenia. Nawrócił się łotr wiszący po prawicy Jezusa. Otrzymał darowanie win i obietnicę nieba. Zaraz po śmierci Jezusa nawrócił się setnik. Przed Wiszącym na krzyżu wyznał: „Prawdziwie, Ten był Synem Bożym!” (Mk 15,39). Jezus po swoim zmartwychwstaniu powiedział do uczniów: „Weźmijcie Ducha Świętego; którym grzechy odpuścicie, są im odpuszczone, a którym, zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,23). W ten sposób miłosierdzie zostało darowane ludziom. Ileż razy my sami już dostąpiliśmy Bożego miłosierdzia i ileż razy jeszcze go otrzymamy? Czy za to miłosierdzie dziękujemy? A może w ogóle go nie zauważamy lub jesteśmy do niego przyzwyczajeni?

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję