Reklama

Wiadomości

Francja: inicjatywy międzyreligijne po zamachach z 13 listopada

Po krwawych zamachach z 13 listopada w Paryżu, do których przyznało się Państwo Islamskie, we Francji podjęto liczne inicjatywy międzyreligijne, z udziałem chrześcijan, żydów i muzułmanów. Ich celem jest odrzucenie tzw. religijnych uzasadnień tych aktów terroryzmu.

[ TEMATY ]

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

- Świadomi, że mocodawcy tych aktów terrorystycznej wojny chcą doprowadzić do podziału między różnymi częściami składowymi naszego narodu, oznajmiamy, że tworzymy wspólny blok w obronie pokoju społecznego i religijnego w naszym kraju - napisali zwierzchnicy religijni Lyonu, skupieni w grupie „Concorde et solidarité” (Zgoda i solidarność). Ich deklarację podpisał także mer miasta, socjalista Gérard Collomb.

W podparyskim departamencie Essonne czołowi przedstawiciele religii, w tym bp Michel Dubost z Evry wysyłali do siebie sms-y z wyrazami przyjaźni i braterstwa, a po dwóch dniach spotkali się, aby dać przykład “w tym trudnym czasie”.

W Nancy lokalna grupa międzyreligijna ogłosiła wspólny tekst , w którym wskazała na konieczność podjęcia „wysiłku pedagogicznego”. - Ważne, byśmy pozostali zjednoczeni, bez względu na swe przekonania, pochodzenie i wierzenia. Wzywamy do wobec tych, którzy chcą przeciwstawiać nas sobie - napisali chrześcijanie, żydzi i muzułmanie Lotaryngii.

Reklama

W Nîmes lokalny komitet międzyreligijny zebrał się 16 listopada, by zastanowić się jak walczyć z zamykaniem się we własnych wspólnotach.

W Bordeaux tamtejszy arcybiskup kard. Jean-Pierre Ricard przewodniczył modlitwie ekumenicznej, zaś imam Mahmoud Doua oświadczył, że trzeba chronić wspólnotę muzułmańską przed wykorzystywaniem religii do uzasadniania aktów przemocy.

W Tuluzie abp Robert Le Gall odprawił Mszę żałobną za ofiary zamachów i w intencji pokoju. Obceni byli na niej przedstawiciele różnych religii.

2015-11-17 20:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Wspólnota św. Jana dystansuje się od swego założyciela

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Wspólnota św. Jana

założyciel

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Marie-Dominique Philippe nie będzie już autorytetem, do którego odwołują się w swej formacji członkowie założonej przez niego Wspólnoty św. Jana. Decyzja taka zapadła podczas jej kapituły generalnej, jaka odbyła się w dniach 22 października - 1 listopada w Saint-Jodard w Owernii. Wziął w niej udział sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego abp José Rodríguez Carballo.

W rozmowie z tygodnikiem „Famille chrétienne” przeor generalny braci Wspólnoty, br. François-Xavier Cazali wyjaśnił, że ma to związek z potwierdzonymi zarzutami wobec założyciela o nadużycia seksualne wobec licznych kobiet zarówno należących, jak i nienależących do Wspólnoty. W większości przypadków czyny te poprzedzone były „nadużyciami władzy i sumienia”. Zidentyfikowano 15 ofiar, ale „z pewnością jest ich znacznie więcej”. Tylko jedna z nich zabrała publicznie głos, pozostałe wolą pozostać anonimowe.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

2 grudnia w bolesławieckim Teatrze Starym odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego.

Od listopada mieszkańcy powiatu mogli zgłaszać osoby, organizacje lub firmy, które w sposób znaczący wykazały się bezinteresownością, życzliwością i wparciem wobec potrzebujących. Przewidziano kilka kategorii: wolontariusz młodzieżowy, wolontariusz dorosły, darczyńca, wolontariat okolicznościowy, organizacja pozarządowa, wolontariusz z wielkim sercem. Zgłoszonych do konkursu było ponad 30 kandydatów, z których jury wybrało 6. Ponadto przyznano 5 wyróżnień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję