Reklama

Wiara

Cały Boga – jak Maryja!

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

BOŻENA SZTAJNER

Im większych darów pragniemy od Boga, tym więcej musimy włożyć trudu, aby je otrzymać. Największym darem Boga jest Mądrość. Nie ma innego sposobu na otrzymanie Bożych darów jak tylko poprzez modlitwę. Modlitwa jest kanałem, poprzez który Bóg udziela swoich łask, a szczególnie łaski Mądrości. Nie znajduje Boga ten, kto nie szuka, nie otrzymuje od Boga ten, kto nie prosi z mocą i wytrwałością. Nie oczekuj od Boga wielkich darów, jeśli twoja modlitwa do Niego jest tak skąpa i mizerna. Cały musisz być Boga, a nie oddawać Mu tylko z tego, co ci zbywa. Czasem przecież nawet modlitwa jest tylko maleńkim fragmentem twojego życia. Cały jesteś dla świata, a jak coś ci jeszcze zostanie, to oddajesz to Bogu. A przecież masz w całości należeć do Boga, a nie do świata. Jeśli cały jesteś świata, to od świata oczekuj darów. Jeśli cały będziesz Boga, to od Boga możesz oczekiwać wszelkich łask. Przyglądaj się swojej modlitwie, bo ona pozwoli ci zobaczyć, czyj bardziej jesteś – Boga, czy świata?.

Modlitwa to mocne pragnienie Boga, a nie zwykły kaprys

Jezus Chrystus to wszystko, czego możecie i czego winniście pragnąć. On jest tą jedną jedyną perłą, dla której, aby ją kupić, powinniście sprzedać wszystko, co posiadacie. Ta Perła schowana jest w modlitwie. Jeśli nie pragniesz modlitwy, to znaczy, że nie zależy ci na tej Perle. Modlitwa to mocne i szczere pragnienie Boga, a nie zwykły kaprys. Modlić się oznacza mieć zawsze otwarte drzwi dla Jezusa Chrystusa, to błagać zawsze, aby wszedł, to pozwolić Mu ustanowić pomiędzy Nim a nami relację jedynej bliskości, relację zjednoczenia i miłości. Nie chodzi więc o to, abym na modlitwie się sobie przyglądał i myślał, czy jestem z siebie zadowolony, lecz abym o sobie zapomniał, abym stał się „pustym” i „odrzucił” siebie, oczyścił całkowicie serce, aby zrobić miejsce Bogu. Nie zachowuj się na modlitwie jak rozkapryszone dziecko, ale jak prawdziwy syn Boży, bo modlitwa to nie twój osobisty kaprys, ale wielka szansa na komunię z Wszechmogącym Bogiem.

Aby znaleźć łaskę Boga, trzeba znaleźć Maryję

Udoskonalać modlitwę to ciągle na nowo poszukiwać środków, które pozwolą otrzymać od Boga pełnię Jego łask. Najdoskonalszym środkiem, który otwiera nam dostęp do Boga jest modlitwa przez wstawiennictwo Maryi. Ona cała była Jego i dlatego najlepiej może nas nauczyć w pełni należeć do Boga. Możemy prosić ją, aby udzieliła nam trochę ze swojej doskonałej uległości wobec Ducha, ażeby nam uświadomiła braki, opór wobec działania Ducha w nas. Pozwólmy, aby Duch nas przemieniał pod spojrzeniem Maryi. Rozmyślajmy o Maryi, ażeby Ona w naszym imieniu rozmyślała o Bogu. Nigdzie stworzenie nie spotka Boga tak blisko i nigdzie tak proporcjonalnie do swojej słabości jak w Maryi, ponieważ dlatego właśnie zszedł do Niej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Matką

2020-07-08 08:41

Niedziela toruńska 28/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Toruń

Maryja

św. o. Pio

Ewa Melerska

Gościem specjalnym spotkania był br. Marian Markiewicz, współpracownik Jana Pawła II

Święty Ociec Pio mówił: „Kochajcie Maryję i czyńcie wszystko, co możecie, aby Ją ludzie kochali”. O wielkiej miłości do Matki Bożej kolejny raz dali świadectwo diecezjanie w Toruniu.

Przygotowania do odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy przebiegały w zupełnie inny sposób, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Uroczystościom nie towarzyszyła procesja ulicami miasta, podczas której modlono się przy czterech ołtarzach. W tym roku przygotowanie przybrało wymiar duchowy.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy ksiądz z Chin, który został męczennikiem

2020-07-09 08:48

[ TEMATY ]

męczennicy

święci

zwiastowaniepanskie.com.pl

9 lipca obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Augustyna Zhao Ronga i jego 119 Towarzyszy. Kim był ten święty z Chin i czym zasłynął?

W młodości Św. Augustyn Zhao Rong prowadził dosyć rozpustny tryb życia. W wieku 20 lat otrzymał pracę strażnika w więzieniu. Gdy w 1772 r. rozpoczęły się w Chinach prześladowania religijne zostało aresztowanych wielu katolików, a Zhao Rong został przydzielony do ich pilnowania.

Pomiędzy więźniami był misjonarz ojciec Martinus Moye (znany jako ojciec Mei). Wtedy Zhao Rong poznał naukę katolicką. Po zwolnieniu z więzienia ojca Mei Zhao Rong odwiedzał go i dyskutował o chrześcijaństwie. Zauważywszy jego silną wiarę misjonarz postanowił uczyć go łaciny i objaśniać Pismo Święte.

W 1779 r. w prowincji Syczuan była klęska głodu i dodatkowo wybuchła zaraza. Augustyn został tam wysłany do pomocy i ochrzcił wiele dzieci. W związku z tym, że gorliwie nauczał wiary chrześcijańskiej, został powołany do stanu kapłańskiego i wyświęcony 10 maja 1781 r.

Podczas kolejnych prześladowań w 1815 r. został aresztowany w czasie udzielania sakramentu choremu i uwięziony w Chengdu. Skazany na karę 60 razów kijem bambusowym w kostki i 80 policzków skórzaną podeszwą zmarł po kilku dniach.

Został beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez papieża Leona XIII. Kanonizowany 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II w grupie 120 męczenników chińskich. Ponieważ był pierwszym kapłanem pochodzenia chińskiego, który został męczennikiem, grupa ta nosi również nazwę Augustyn Zhao Rong i 119 Towarzyszy.

CZYTAJ DALEJ

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

2020-07-09 20:50

[ TEMATY ]

szkoła

USA

religijność

nauczyciele

Vatican News

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa. Oznacza to, że szkoła katolicka będzie mogła pozbyć się nauczyciela o orientacji homoseksualnej, rozwiedzionego czy żyjącego na kocią łapę lub po prostu nie uczęszczającego co niedzielę na Mszę. Do tej pory takie działania mogły zostać uznane za dyskryminację w miejscu pracy.

Zdaniem sądu szkoły wyznaniowe muszą mieć prawo do wyboru swoich pracowników i zwolnienie jednego z nich, np. w związku z życiem niezgodnym z zasadami religijnymi danej placówki, nie może być podstawą do ubiegania się o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy. Decyzja ta gwarantuje instytucjom wyznaniowym znacznie większą swobodę w działaniu i doborze pracowników niż dotychczas.

Sąd uznał, że nauczyciel w szkole wyznaniowej pełni ważną rolę nie tylko w zdobywaniu wiedzy przez uczniów, ale także w przekazywaniu im wiary, dlatego np. szkoła katolicka ma prawo dobrać sobie taki zespół, który będzie spełniał te cele. Nauczyciel musi być więc osobą nie tylko odpowiednio wykształconą, ale także spełniającą wymogi danej religii, również te moralne.

„Edukacja religijna i formacja uczniów jest główną przyczyną istnienia większości tych prywatnych szkół religijnych, dlatego też wybór nauczycieli, którym to zadanie szkoły powierzają, leży u podstaw ich misji”
– napisał w orzeczeniu sędzia Samuel Alito.

Nowe rozporządzenie obejmie także takie przypadki jak sprawa Małych Sióstr Jezusa, którym groziła wielomilionowa grzywna i utrata dofinansowania publicznego w związku ze sprzeciwem wobec konieczności rozpowszechniania antykoncepcji w prowadzonych przez siebie ośrodkach. Przepisy ustawy o służbie zdrowia w USA gwarantują, że każdy ośrodek zdrowia, korzystający z dofinansowania z ubezpieczeń społecznych, jest zobowiązany do udostępniania pacjentom środków antykoncepcyjnych, sterylizacji i tabletek wczesnoporonnych. Po decyzji Sądu Najwyższego siostry mają szansę utrzymać dofinansowanie bez konieczności działania wbrew swoim zasadom moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję