Reklama

Polska

Osiem miesięcy do ŚDM – pierwszy dzień Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM

Na 8 miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie odbywa się II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM. Delegaci z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM poznają szczegóły dotyczące organizacji i przebiegu wydarzeń w lipcu 2016 roku.

[ TEMATY ]

Kraków

ŚDM w Krakowie

Bądź blisko ŚDM

- Młodzież z którą teraz pracujecie w waszych krajach przyjedzie do miasta św. Jana Pawła II, który do ostatniej chwili swojego życia ją kochał i w nią wierzył. Znacie te wymowne słowa, z 2 kwietnia 2005 roku: „szukałem was … a teraz wy przyszliście do mnie…” – mówił kard. Stanisław Dziwisz na otwarcie II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016, którego uczestnicy 26 i 27 listopada spotykają się w Wadowicach.

- Po tych trzech dniach pracy, nawiązania przyjacielskich kontaktów oraz dzielenia się doświadczeniem, wyjedziecie - mam wielką nadzieje - z naszej archidiecezji, ubogaceni wzajemnym świadectwem oraz z nowymi duszpasterskimi pomysłami – mówił kard. Dziwisz. – Proszę was, dbajcie o młodzież, bądźcie z nią, nie bójcie się jej powierzać nowych zadań, zaufajcie jej oraz, co najważniejsze, dajcie jej poczuć, że Kościół teraz jej bardzo potrzebuje. Potrzebuje jak nigdy wcześniej. Potrzebuje świadectwa młodych ich rąk oraz gorących serc do pracy – apelował metropolita krakowski i dodawał, że młodzież całego świata musi teraz poczuć, że od niej zależy przyszłość, że ona jest częścią „drużyny Chrystusa”, że potrafi nieść światu miłosierdzie, a Kościół jej ufa.

Reklama

W sesji przedpołudniowej pierwszego dnia II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016 zaprezentowano program ŚDM a właściwie trzy jego zasadnicze elementy. Omówiono wydarzenia centralne, które odbywać się będą na krakowskich Błoniach i na Campus Misericordiae. Organizatorzy opowiedzieli jak będą przebiegać katechezy w grupach językowych oraz pielgrzymka miłosierdzia, a także jak będą wyglądały strefy pojednania i Centrum Powołaniowe oraz jaki charakter przybierze Festiwal Młodych, czyli artystyczne, sportowe i ewangelizacyjne wydarzenia towarzyszące ŚDM.

Większość pytań delegatów dotyczyła katechez – jak będą one przebiegały, kto będzie wybierał prowadzących i dlaczego katechistami będą tylko biskupi. – Tradycją ŚDM jest, że wszystkie katechezy prowadzą biskupi zaproszeni przez Papieską Radę ds. Świeckich – wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Duże ożywienie wśród delegatów pojawiło się, gdy poinformowano, że częścią Festiwalu Młodych będą m.in. wydarzenia sportowe w tym turnieje piłkarskie czy rugby. – Młodzież jest edukowana przez sport, dlatego chcemy, żeby to było częścią ŚDM w Krakowie – mówi ks. Suchodolski. W tym kontekście ks. Joao Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że inicjatywy sportowe przewidziane są tylko dla pielgrzymów – nie są organizowane po to, żeby ktoś przyjeżdżał specjalnie dla nich do Krakowa i chciał zaprezentować się sportowo.

Reklama

Sporo pytań dotyczyło też katechezy w drodze, którą będzie pielgrzymka między sanktuariami św. Jana Pawła II a Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W obu miejscach będą przewidziane celebracje liturgiczne, ale Łagiewniki będą w czasie ŚDM także jedną ze stref pojednania, gdzie młodzi będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi. Ks. Suchodolski przypomina, że ostatnia taka pielgrzymka odbyła się w czasie rzymskich ŚDM, gdy młodzi pielgrzymowali by przejść przez Drzwi Święte w Roku Jubileuszowym 2000. – My to powtarzamy, bo znowu mamy Rok Święty – Rok Miłosierdzia – mówi ks. Suchodolski i dodaje, że przed wejściem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanie Brama Miłosierdzia na wzór Drzwi Świętych w Rzymie. Za tę pielgrzymkę w czasie ŚDM przysługiwał będzie jej uczestnikom odpust zupełny, który będzie dla młodych wielkim darem duchowym.

Jednym z delegatów jest dk. Cristiano Pinheiro Bede ze wspólnoty Shalom w Brazylii. W czasie briefingu dla dziennikarzy zaznaczył, że młodzi z Brazylii pierwszy raz mieli okazję zobaczyć czym są Światowe Dni Młodzieży w roku 2013, gdy w swoim kraju przeżywali ŚDM – dotychczas nieliczni uczestniczyli w spotkaniach młodych z papieżem. – Przyjechaliśmy do Polski z bardzo wieloma pytaniami. Miasto Kraków jest o wiele mniejsze niż Rio de Janeiro, które było gospodarzem poprzednich ŚDM, stąd jesteśmy ciekawi jak będą rozwiązane kwestie logistyczne, jak będzie wyglądał program – mówił dk. Pinheiro Bede i dodawał, że liczy także na sugestie organizatorów krakowskich wydarzeń jak młodzi Brazylijczycy mogą przygotować się do ŚDM. Jak zaznaczył przedstawiciel brazylijskiej wspólnoty Shalom, ciekawą propozycją dla młodych będą wydarzenia sportowe, a także pielgrzymka miłosierdzia do dwóch krakowskich sanktuariów w Łagiewnikach i na Białych Morzach.

W sesji popołudniowej pierwszego dnia II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016, które odbywa się w Wadowicach przedstawiciele poszczególnych departamentów Komitetu Organizacyjnego omawiali kolejne zagadnienia: rejestrację grup i wolontariuszy, pakiety pielgrzyma, procedury wizowe i płatności, w tym także te na rzecz funduszu solidarnościowego.

Leszek Rowicki z departamentu konsularnego przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych opowiedział delegatom o procedurach wizowych obowiązujących w strefie Schengen a następnie odpowiadał na liczne pytania. Niebawem powstanie kompletna lista polskich placówek konsularnych, które mogą wydawać wizy a także placówek innych państw, które reprezentują Polskę. Wynika to z faktu, że nie we wszystkich krajach, z których młodzież chce przyjechać na ŚDM w 2016 roku są polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne – wówczas najłatwiej o wizę starać się w placówce innych państw należących do strefy Schengen.

Wiele entuzjazmu wśród delegatów wzbudziły deklaracje o dodatkowych wpłatach na tzw. fundusz solidarnościowy, który w podstawowej opcji wynosi 10 euro. Przypomnijmy, że uzyskane w ten sposób środki przeznaczone są na program pomocowy dla uczestników z krajów uboższych. - To jest dla nas wielki dar. Traktujemy to jako wielki dar miłosierdzia, dar Jana Pawła II. Ale także dar na Rok Miłosierdzia, w którym papież mówi o konkretnych uczynkach miłosierdzia – komentuje ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator departamentu rejestracji i przyjęcia pielgrzymów Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

W czasie spotkania w Wadowicach do organizatorów ŚDM w Krakowie ze strony dziennikarzy padło sporo pytań dotyczących bezpieczeństwa. – Odpowiednie służby myślą już nad tym – odpowiadał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich zaznaczając, że organizatorzy spotkania młodych z papieżem w Krakowie mają doświadczenie z organizacji wcześniejszych ŚDM. – Jestem pełen ufności, że środki bezpieczeństwa nie utrudnią młodym uczestnictwa i nie zakłócą ducha modlitwy, ducha pogody i radości, jakie ŚDM towarzyszą – mówił kard. Stanisław Ryłko.

Kard. Stanisław Dziwisz został zapytany czy ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu zmienią coś w przygotowaniach do ŚDM. – My żyjemy nadzieją, że ta atmosfera radości i pogody ŚDM zmieni atmosferę i poprawi nastrój we Francji – mówił kard. Dziwisz i dodaje, że nie możemy się poddać przemocy i kryzysowi, który się zaczął w Europie

Obaj hierarchowie w tym kontekście podkreślają otwartość i odwagę papieża Franciszka, który aktualnie przebywa z pielgrzymką w krajach afrykańskich, których standardy bezpieczeństwa są o wiele niższe niż w Europie.

Istnieje pilna potrzeba ukonstytuowania się nowego kościelno-rządowego komitetu ds. ŚDM. Premier Szydło jest świadoma wagi wydarzeń, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie – poinformował bp Damian Muskus OFM. – Bardzo zależy nam na tym, aby rząd pilnie podjął wszystkie kwestie dotychczas prowadzone przez poprzedni zespół. W nieoficjalnych spotkaniach premier Szydło deklarowała dość pilne podjęcie tych kwestii i ukonstytuowanie nowego zespołu – mówił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Bp Muskus przypomniał, że taki kościelno-rządowy zespół działał od marca tego roku, a po zmianie ekipy rządzącej musi ukonstytuować się na nowo. Prawdopodobnie stanie się to w najbliższych dniach, a jeszcze przed Bożym Narodzeniem może dojść do spotkania tego zespołu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.

Pierwszy dzień II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016 zakończyła Msza św. celebrowana w kościele parafialnym w Wadowicach. – Powierzamy proces przygotowań do ŚDM 2016 w Krakowie, a także sukces wydarzeń w lipcu przyszłego roku wstawiennictwu św. Jana Pawła II – apelował kard. Stanisław Ryłko i dodał, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 będą dla młodych ludzi z całego świata bardzo ważną celebracją Jubileuszu Miłosierdzia – tak, jak było to w Rzymie w roku 2000. – To będzie piękne świadectwo wiary i nadziei młodych ludzi zgromadzonych wokół Następcy Świętego Piotra – mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Blisko 300 osób z 6 kontynentów bierze udział w II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywa się w Małopolsce. We czwartek i piątek przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie obradują w Wadowicach.

Istotną częścią spotkania jest również wizyta w miejscach ważnych w kontekście przyszłorocznego spotkania młodych i duchowego dziedzictwa archidiecezji krakowskiej. Uczestnicy zjazdu poznają miejsca, w których zgromadzą się pielgrzymi ŚDM: m.in. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, Błonia oraz Campus Misericordiae. Obrady odbywają się w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakończą się w sobotę wieczorem w Wieliczce programem kulturalnym przygotowanym we współpracy z gospodarzami miasta.

Na 8 miesięcy do ŚDM Kraków 2016 już ponad 480 tysięcy osób zadeklarowało swoją obecność w Krakowie. Są to osoby ze 140 krajów. Ponad 5000 osób chce być wolontariuszami.

2015-11-27 10:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczęła się nowenna ku czci św. Stanisława

[ TEMATY ]

Kraków

św. Stanisław

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegoroczne uroczystości ku czci patrona archidiecezji krakowskiej będą miały charakter dziękczynienia za dar kanonizacji Jana Pawła II i za dar katedry w roku 650-lecia jej konsekracji.

Tegoroczne uroczystości ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej przypadają niemal bezpośrednio po kanonizacji bł. Jana Pawła II i miesiąc po przeżyciu 650. rocznicy konsekracji katedry. Dlatego modlitwa w wawelskiej świątyni będzie tym razem wielkim dziękczynieniem za dar kanonizacji i za dar katedry.
„Ten podwójny motyw dziękczynienia – jubileusz katedry i kanonizacja bł. Jana Pawła II – uzasadnia moją gorącą prośbę, aby tegoroczna nowenna do św. Stanisława była przeżywana z liczniejszym udziałem wiernych z całej archidiecezji” – napisał bp Jan Zając, wikariusz generalny w specjalnym liście do proboszczów archidiecezji krakowskiej. Prosi w nim kapłanów, aby przypomnieli członkom parafii o szczególnym znaczeniu katedry i zachęcili ich do modlitwy w tym świętym miejscu, zarówno w czasie nowenny, jak też w innym dogodnym terminie.
Nowenna przed uroczystością św. Stanisława potrwa od 29 kwietnia do 8 maja. W tym roku do udziału w niej na Wawelu zostali zaproszeni duszpasterze i wierni z parafii i dekanatów, które w ubiegłym roku przeżywały wizytacje biskupie. Tymi dekanatami są: Jabłonka, Maków Podhalański, Mszana Dolna, Niedzica, Wawrzeńczyce i kilka innych parafii. Poza tym nabożeństwo będzie odprawiane w każdej parafii archidiecezji krakowskiej.
„Niech dni poprzedzające uroczystość św. Stanisława, przeżywane zarówno przy Jego relikwiach na Wawelu, jak i w każdej wspólnocie parafialnej, staną się dniami duchowej jedności całego krakowskiego Kościoła trwającego na modlitwie” – napisał bp Zając.
Do udziału w nowennie zostały zaproszone także siostry zakonne, klerycy seminariów duchownych, wierni parafii krakowskich, oraz te parafie archidiecezji, którym bezpośrednio patronuje św. Stanisław ze Szczepanowa.
Bp Jan Zając przypomina, że w związku z jubileuszem 650-lecia konsekracji katedry wawelskiej Ojciec Święty Franciszek udzielił przywileju odpustu zupełnego, który można uzyskać pod zwykłymi warunkami za nawiedzenie katedry.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję