Reklama

Polska

Prymas Polski: Rok Jubileuszowy i Rok Miłosierdzia przenikają się

O rozpoczynających się obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i Światowych Dniach Młodzieży mówił dziś w Sygnałach Dnia radiowej „Jedynki” Prymas Polski abp Wojciech Polak.

[ TEMATY ]

prymas Polski

Rok Miłosierdzia

B. Kruszyk/archidiecezja.pl

Metropolita gnieźnieński przypomniał, że rozpoczynające się wraz z Adwentem obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski będą miały swoją kulminację w dniach 14-16 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu. Zaznaczył przy tym, że same uroczystości, jak i przygotowanie do nich, mają być nie tylko uczczeniem historycznego wydarzenia, ale przede wszystkim przypomnieniem i wyakcentowaniem znaczenia chrztu świętego w naszym życiu.

„Mieszko usłyszał w czasie chrztu świętego te same słowa, które my słyszymy. Wyznał tą samą wiarę i podjął to samo świadectwo, do którego i my jesteśmy zachęcani. Chcemy, żeby ta rocznica nie była tylko historycznym wydarzeniem, pięknym wspomnieniem, ale żeby do nas przemówiła w naszej rzeczywistości. Żebyśmy na nowo odkryli sakrament chrztu świętego, piękno tej łaski i daru, którym Bóg nas obdarował i jednocześnie, żebyśmy poczuli się wezwani do świadectwa wiary” – powiedział Prymas Polski.

Reklama

Podkreślił również, że rozpoczynający się krótko po inauguracji obchodów jubileuszowych Rok Miłosierdzia nie tylko tych pierwszych nie wyklucza, ale jest ich dopełnieniem.

„Rok Miłosierdzia pięknie wpisuje się w obchody jubileuszowe – stwierdził. – Sakrament chrztu świętego nie może być tylko pustym wydarzeniem, nie może być przeżywany w najgłębszej skrytości naszego serca, ale musi promieniować także na innych, stąd wezwanie, które płynie z Roku Miłosierdzia – otwarcie na drugiego człowieka, przyjęcie go w całej biedzie i trudności, byśmy mieli otwarte szeroko nie tylko serca, ale i oczy”.

Pytany, jak to robić przyznał, że konkretną realizacją tego wezwania teraz jest choćby udział w różnych akcjach pomocowych jak Szlachetna Paczka czy zbiórki Caritas, ale także przejrzenie na przykład swojej szafy i podzielenie się tym, co mamy, co sam przed wyjazdem na rekolekcje biskupów zrobił.

Reklama

Podczas rozmowy poruszono też temat Światowych Dni Młodzieży i bezpieczeństwa młodych, którzy przyjadą do Polski. Prymas przyznał, że „trzeba być ostrożnym i roztropnym”, niemniej patrzy z nadzieją, wierząc, że spotkanie odbędzie się „w spokoju i porządku”. Wspomniał także o najnowszej akcji – diecezjalnej sztafecie modlitwy za ŚDM, którą z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej właśnie zainaugurował, co będzie można zobaczyć w jutrzejszym odcinku „Do zobaczenia w Krakowie” w TVP1.

„Modlimy się za Światowe Dni Młodzieży. Przygotowujemy się na różne sposoby, poprzez otwarte serca i domy” – dodał.

2015-11-28 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak prymas Wyszyński papieża wybierał

Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 26-27

[ TEMATY ]

prymas Polski

prymas

Prymas Tysiąclecia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

14 października 1978 r. do Kaplicy Sykstyńskiej wchodzi 111 kardynałów z 49 krajów. Nikt z nich nie przeczuwa, że za 2 dni zmienią bieg historii

Śmierć Jana Pawła I, po zaledwie 33-dniowym pontyfikacie, jest ogromnym szokiem także dla kardynałów. Zastanawiają się, co przez to doświadczenie chciał im powiedzieć Duch Święty. Nie mają czasu na dogłębne analizy, bo termin nowego, drugiego już konklawe w 1978 r. zbliża się wielkimi krokami.

CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Guzdek będzie zarządzał Ordynariatem Polowym do ogłoszenia nowego biskupa polowego

2021-07-22 20:17

[ TEMATY ]

bp Józef Guzdek

ordynariat polowy

Krzysztof Stępkowski/Archiwum Ordynariat Polowy

Biskup generał brygady Józef Guzdek

Biskup generał brygady Józef Guzdek

Mianowanie abp. Józefa Guzdka administratorem apostolskim Ordynariatu Polowego może być dowodem zaufania Ojca Świętego – uważa ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii biskupiej Ordynariatu Polowego. W rozmowie z KAI ks. Dohnalik wyjaśnia, jakie są różnice między administratorem diecezjalnym a apostolskim.

KAI: W piątek 16 lipca Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła, że nowym arcybiskupem metropolitą białostockim zostaje dotychczasowy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Jednocześnie, w osobnym dokumencie Stolica Apostolska mianowała abp. Józefa Guzdka administratorem apostolskim ordynariatu polowego. Kim jest administrator apostolski?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zagrożeni benedyktyni i krzyż w Dolinie Poległych

2021-07-23 16:30

[ TEMATY ]

Hiszpania

benedyktyni

Dolina Poległych

Vatican News/ANSA

Projekt ustawy o pamięci demokratycznej, który w tym tygodniu przyjął hiszpański rząd, budzi niepokój wielu środowisk, w tym także Kościoła. Zdaniem opozycji jest zamachem na demokrację. Z kolei większościowe zrzeszenie prokuratorów uważa, że tekst jest niejasny, dwuznaczny, a nawet sprzeczny w sobie. Ustawa wymierzona jest m. in. w tak emblematyczne miejsce, jakim jest bazylika Świętego Krzyża w Dolinie Poległych koło Madrytu. To w niej został pochowany gen. Francisco Franco.

Niepokój budzi przyszłość bazyliki Świętego Krzyża w Dolinie Poległych oraz benedyktynów, którzy opiekują się nią od 1958 r. Lewicowy rząd chce desakralizacji świątyni i przedefiniowania Doliny Poległych. W konsekwencji benedyktyni zostaliby zmuszeni do opuszczenia opactwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję