Reklama

Polska

Zakończył się Europejski Kongres pojednania

Prelegenci z kilku krajów europejskich, przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych wzięli udział w trzydniowym Europejskim Kongresie Pojednania. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 50. rocznicy podpisania listów biskupów polskich do niemieckich 26-28 listopada br.

[ TEMATY ]

kongres

Marta Wilczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W podtytule Kongresu organizatorzy zawarli słowa: „Europa ojców założycieli a teraźniejszość kontynentu. Kard. Bolesław Kominek – nieznany ojciec Europy”. To właśnie wokół osoby pierwszego powojennego Wrocławskiego Metropolity i zainicjowanego przez niego Orędzie biskupów polskich do niemieckich poświęcone były dyskusje prowadzone podczas czterech sesji panelowych oraz w rozmowach kuluarowych. Szczegółowo wyjaśniano okoliczności powstania Listu, nastroje społeczne wówczas panujące, a także reakcje zarówno po stronie nadawców jak i adresatów.

Swoje przesłanie do uczestników Kongresu skierował Prezydent RP Andrzej Duda. Słowa Prezydenta na otwarcie wydarzenia odczytał Minister Andrzej Dera. Gest wyciągniętej ręki zapoczątkował historyczny proces. Zainicjowanie zbliżenia między naszymi narodami stało się fundamentem, na którym wyrosła zjednoczona Europa – napisał w liście prezydent. Znaczenie orędzia już we wprowadzeniu do konferencji podkreślili również gospodarze – współorganizatorzy Kongresu: abp Józef Kupny, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wykład inaugurujący Kongres wygłosił bp gliwicki Jan Kopiec. Wychodząc od powtarzanej przez kard. Kominka tezy, że ludzie Kościoła powinni pamiętać o osiągnięciach swoich poprzedników, a jednocześnie wpatrywać się w przyszłość, podkreślił, że chociaż minęło 40 lat od odejścia hierarchy do domu Ojca, wiele z jego myśli dziś może wyznaczać kierunek działań dla Kościoła w XXI w. - Kardynał Kominek, pamiętając o korzeniach, z których wyrastał, misję Kościoła widział w tworzeniu takich warunków, by człowiek mógł się rozwijać w swoim człowieczeństwie - mówił biskup gliwicki, ukazując uwarunkowania historyczne i społeczne, w jakich dorastał przyszły metropolita wrocławski. - Doświadczenia z własnej parafii, miejscowości i najbliższego sąsiedztwa - kard. Kominek był bardzo czuły na tym punkcie, co można zrobić byśmy modląc się do tego samego Boga mogli żyć razem nie tylko obok siebie - zaznaczył bp Kopiec.

Reklama

W dalszej części wykładu prelegent, omawiając lata posługi kard. Kominka we Wrocławiu, przywoływał fakty i gesty, które wskazywały na to, że myśl zawarta w liście do biskupów niemieckich dojrzewała w nim dłuższy czas. Były to spotkania i wizyty z przedstawicielami rożnych delegacji niemieckich. - Jako kleryk słuchałem kard. Kominka i do dziś pamiętam jak mówił o zadaniach Kościoła posoborowego. Ktoś zadał mu pytanie o orędzie, a kardynał odpowiedział: jeśli zastanowimy się co jako chrześcijanie możemy zrobić, to uświadomimy sobie, że życie w ciągłej izolacji i poszukiwaniu tego, co dzieli dalej nie ma sensu - wspominał bp Kopiec, dopowiadając: - Kominek podkreślił: "Tak dalej żyć nie możemy" i tłumacząc, że te słowa trzeba dziś przywoływać jako program działania współczesnych chrześcijan.

Pierwszego dnia kongresu jego uczestnicy obejrzeli również film "Kapłan pojednania. Kardynał Bolesław Kominek 1903-1974", przygotowany przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Wysłuchali także koncertu zespołu Wratislavia Ensemble.

Tematyka obrad zorganizowanych drugiego dnia Kongresu w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego podzielona została na cztery zagadnienia, wokół których skupiły się poszczególne sesje panelowe. Podczas pierwszej z nich, zatytułowanej „Wizja ojców założycieli Europy”, uczestnicy mieli okazję wysłuchać kard. Joachima Meisnera, abp. Alfonsa Nossola oraz Piotra Nowinę-Konopkę. - Nie ma pojednania bez przebaczenia – przypominał abp prof. Nossol. W tej części o kard. Bolesławie Kominku sporo opowiadał także ks. prof. Jan Krucina – sekretarz autora Orędzia.

„Obecność chrześcijaństwa w Europie” – nad takim tematem pochylali się paneliści podczas drugiej sesji. Za stołem prezydialnym auli PWT zasiedli: abp Celestino Migliore, poseł Kazimierz M. Ujazdowski oraz o. Maciej Zięba OP. Prelegenci pochylili się zarówno nad historią chrześcijaństwa na starym kontynencie jak i ukazywali jego teraźniejszość i przyszłość. Kilkakrotnie jako zadanie dla chrześcijan wskazano tworzenie i dynamizowanie małych grup, wspólnot, działalność na gruncie nowej ewangelizacji.

Reklama

Popołudniową sesję drugiego dnia Kongresu poświęcono tematowi „Świadkowie tęsknot za wspólną Europą”. Różnorodność doświadczeń prelegentów pozwoliła na szerokie ujęcie zagadnienia. Spojrzenie wschodnie zaprezentowali abp Petro Malczuk z Ukrainy oraz Aleksander Milinkiewicz z Białorusi, doświadczeniem polsko-niemieckich relacji podzielił się prof. Klaus Ziemer, a z perspektywy Wrocławia sytuację przedstawił Jan A. Dąbrowski. Biskup Kijowsko-Żytomierski – abp Malczuk – nie tylko przybliżył aktualne nastroje ukraińskie w kontekście wspólnoty europejskiej, ale również dobitnie nazwał Orędzie sprzed 50 lat. - List był osobistym aktem umywania nóg braciom – zauważył hierarcha.

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Pojednania zakończyła się Mszą świętą w wrocławskiej archikatedrze. Liturgii, sprawowanej w piątkowy wieczór przewodniczył arcybiskup Kolonii kard. Joachim Meisner. Homilię wygłosił Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

- Ten list okazał się gestem profetycznym. Nie mogło zabraknąć tego pokornego wyciągniecie dłoni, i tych pamiętnych, powtarzanych i odmienianych później na tysiąc sposobów słów: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie – podkreślił abp Polak.

Prymas Polski wskazał także na fakt, iż Orędzie wystosowano u progu obchodów millennium Chrztu Polski oraz przytoczył wciąż aktualne słowa swojego wielkiego poprzednika, Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego: "światu dziś trzeba przebaczenia i ludzi umiejących przebaczać".

Reklama

We wrocławskiej katedrze mocno wybrzmiała wyjątkowa analogia: "biskupi polscy kierując Orędzie do biskupów niemieckich przygotowywali się do obchodów 1000-lecia chrztu Polski; uczestnicy Kongresu i wszystkich innych wydarzeń odbywających się w całej Polsce, wspominając kard. Bolesława Kominka i przesłanie o pojednaniu, przygotowują się do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski".

- Istotę tej analogii zaznaczył w homilii abp Polak: wspominając orędzie polskich biskupów do biskupów niemieckich dziękujemy za wytyczenie tej szczególnej drogi ku wzajemnemu przebaczeniu i pojednaniu. Jesteśmy też świadomi nie tylko tej historycznej chwili i siły, z jaką wpłynęła ona na rozwój naszych wzajemnych relacji ale i przykładu, który jest jakże ważny dziś, u progu czekającego nas świętowania 1050. rocznicy chrztu Polski - wskazał abp Polak.

Z ust Prymasa padły także ważne słowa, wypowiadane również podczas trwających sesji naukowych – słowa wdzięczności za Orędzie i zauważenia nauki płynącej z niego także dla współczesnej Europy: przed 50 laty polscy biskupi dali wymowny przykład. Niełatwe i trawiące wciąż jeszcze relacje Polaków i Niemców odważyli się zanurzyć w mocy Chrystusowej Ewangelii (…). Niech ten przykład, za który dzisiaj we Wrocławiu wspólnie pokornie Bogu i ludziom dziękujemy, mówi do nas i zachęca nas na progu naszych milenijnych uroczystości do kształtowania w sobie postawy miłosierdzia, przebaczenia i pojednania.

W sobotę odbyła się IV , ostatnia z kongresowych sesji. Nosiła tytuł „Europa w poszukiwaniu tożsamości”. Gośćmi tej części byli: bp Gerhard Ulrich, senator Jarosław Obremski, prof. Andrzej Wiszniewski oraz o. dr hab. Kazimierz Papciak. Zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec, bp Ulrich, szczególny nacisk położył na pokój i szacunek we wzajemnych relacjach: "Jedność trzeba budować na pokoju. Siła prawdy powinna być źródłem pokoju, a nie przemocy. Musimy pamiętać, że szacunek jest czymś wzajemnym, a nie drogą jednokierunkową".

Reklama

Swoją szczególną rolę podczas Kongresu mieli moderatorzy dyskusji: ks. prof., Józef Pater, bp prof. Andrzej Siemieniewski, Radosław Poraj-Różecki oraz poseł Jan Olbrycht. Nie tylko animowali dyskusję, ale również wysuwali własne wnioski, dzieląc się ogromnych doświadczeniem historycznym, duchowym i politycznym. O podsumowanie Kongresu poproszono prof. Bogusława Fiedora. Ekonomista, członek Rady Społecznej przy Metropolicie Wrocławskim, swój pokongresowy wniosek sformułował następująco: "Potrzeba nowej ewangelizacji, ale nie jako celu samego w sobie, ale jako drogi do odbudowywania fundamentu aksjologicznego współczesnej Europy".

Kongresowe obrady zakończył metropolita wrocławski wspólną modlitwą Ojcze nasz. Inicjując ją abp Józef Kupny wyraził swoją wdzięczność dla uczestników Kongresu, zaproszonych gości oraz organizatorów i podkreślił, że było to bardzo ważne wydarzenie naukowe i duchowe.

Europejski Kongres Pojednania zorganizowany został z okazji 50. rocznicy podpisania listów biskupów polskich do niemieckich. Wrocławskie obchody jubileuszowe przygotował Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przy współpracy Archidiecezji Wrocławskiej, Urzędu Miasta Wrocławia i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”.

2015-11-28 17:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja pierwszym tabernakulum

Niedziela legnicka 9/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

kongres

Catedrales e Iglesias / Foter / CC BY

Gdy przekraczamy próg kościoła, to zazwyczaj wzrokiem zaczynamy szukać czerwonej lampki, bowiem ona wskazuje nam na tabernakulum. W stronę tego miejsca należy się zwrócić i przyklęknąć, tam bowiem znajduje się Najświętszy Sakrament, przechowywany poza Mszą św. Ciało Chrystusa. Termin „tabernaculum” tłumaczony z języka łacińskiego oznacza namiot, chatę. Czyli w kościele zainstalowany jest specjalny namiot, w którym znajduje miejsce żywe Ciało Jezusa Chrystusa. Zapewne jest to nawiązanie do starotestamentalnego namiotu, w którym przechowywana była Arka Przymierza i w której sprawowano kult. Obecnie w tabernakulum-namiocie przechowywany jest największy Skarb, jaki posiada Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję