Reklama

Niedziela w Warszawie

Klerycy zapraszają na sztukę

Każdego roku klerycy III roku warszawskiego seminarium duchownego przygotowują sztukę teatralną. Jej premiera od lat odbywa się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, a kolejne spektakle - otwarte dla publiczności - w grudniu i styczniu. W tym roku alumni wystawią "Quo vadis - Trzecie Tysiąclecie"

Z jednej strony Petroniusz i Marek, z drugiej – Prezydent Stanów Zjednoczonych Świata i Szef Urzędu Ochrony Konsumenta. Starożytność i przyszłość spotykają się w opartym na powieści Martina Abrama spektaklu. Klerycy nie unikają trudnych tematów, zmuszają widza, by odpowiedział sobie na najważniejsze pytania: o sens życia, o autentyczność wiary, o gotowość bronienia swoich przekonań nawet wtedy, gdy walka wydaje się beznadziejna.

Co się dzieje, gdy pieniądz zastępuje Boga? Jak wyglądałby świat bez wojen, granic, narodów, w którym rządziłaby konsumpcja? Czy wiara, nadzieja i miłość mogą przetrwać w społeczeństwie ogłupionych konsumentów?

Futurystyczna wizja, nawiązująca do antyutopii George’a Orwella czy Aldousa Huxleya, pokazuje, czym może się zakończyć uznanie konsumpcji za główny cel życia. Pozornie idealne państwo nie zawaha się poświęcić tysięcy niewinnych chrześcijan, by poprawić wzrost gospodarczy. Jak w opisywanym przez Henryka Sienkiewicza Rzymie, zdeprawowana władza zdaje się triumfować. Jednakże – jak w oryginalnym „Quo vadis” – żaden król tego świata nie może pokonać prawdziwego Króla i tych, którzy Mu zaufali. Takie wartości, jak wiara i miłość, okazują się uniwersalne i niezniszczalne.

Czy jednak Marek zdoła ocalić swoją ukochaną? Jaki los czeka okrutnego despotę? Jaką postawę wobec całej sytuacji zajmie Petroniusz? Wreszcie, jaką rolę odegra papież, kolejny następca św. Piotra? Czy Kościół obroni się po raz kolejny, czy raz na zawsze zostanie pokonany? Odpowiedź możemy uzyskać w zimowe weekendy w budynku seminarium warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu.

Reklama

TERMINY SPEKTAKLI:

12 grudnia, sobota:19:00
13 grudnia, niedziela: 16:30; 19:00
19 grudnia, sobota: 16:30; 19:00
20 grudnia, niedziela: 16:30; 19:00<
6 stycznia, środa: 15.00 (po Orszaku Trzech Króli)
9 stycznia, sobota: 16.30, 19.00
10 stycznia, niedziela: 16:30; 19:00
16 stycznia, sobota: 15:00; 17:00; 19:00
17 stycznia, niedziela: 15:00; 17:00; 19:00

REZERWACJA MIEJSC:
telefonicznie: 512-197-363
internetowo: http://wmsd.it/rsvp

2015-12-02 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa heroiczna i niezłomna stolica Polski

Teatr Fijewskich Tadeusza, Marii, Barbary, Włodzimierza, prowadzony przez Barbarę Dobrzyńską, przygotowuje nowy spektakl pt. „Warszawa heroiczna i niezłomna stolica Polski”.

Będzie to słowno-muzyczny spektakl o charakterze patriotycznym o Warszawie okresu przedwojennego, okupacji niemieckiej (1939-45) oraz powojennego. Scenariusz i reżyseria Barbara Dobrzyńska.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję