Reklama

Bp Jeż: beatyfikacja franciszkanów odnowi różne obszary naszego codziennego życia

2015-12-04 10:04

eb / Tarnów / KAI

TV Niedziela
Bp Andrzej Jeż

Beatyfikacja męczenników franciszkanów odnowi różne obszary naszego codziennego życia - uważa biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ordynariusz diecezji będzie uczestniczyć w sobotę w uroczystościach w Peru.

O. Zbigniew Strzałkowski pochodził z podtarnowskiej Zawady. Razem z o. Michałem Tomaszkiem zginęli 9 sierpnia 1991 roku z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji. Wraz z polskimi franciszkanami na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, który też zginął męczeńsko w Peru.

"Bardzo ważne i aktualne jest świadectwo męczeństwa i miłości do Chrystusa w środowisku rozbitego świata, zagrożonego też chrześcijaństwa, ale świadectwo nie płynące z przemocy, tylko z miłości. Każdy z nas tym świadectwem daru z siebie żyje podejmując z zaangażowaniem swoją pracę, troszcząc się o swoją rodzinę, małżeństwo, realizując swoje powołanie, znosząc problemy, krzywdy, w tym darze miłości i przebaczenia względem innych osób. Jestem przekonany, że ta beatyfikacja odnowi różne obszary naszego codziennego życia” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji, kilka lat po męczeństwie franciszkanów, był na ich grobach. Dotychczas spoczywali oni w kościele w Pariacoto, czyli tam, gdzie pracowali. „Napis na ich grobie pamiętam do dziś. "Mocni w wierze, płonący miłością, posłańcy pokoju aż do męczeństwa". Obecnie ciała ojców zostały przeniesione do kościoła, który został wybudowany na miejscu, gdzie ponieśli śmierć” - dodaje ks. Czermak, który także poleciał do Peru.

Reklama

Jego zdaniem po niemal 25 latach od męczeństwa otrzymujemy potężnych orędowników, którzy nie bali się prawdy i stanęli zdecydowanie po stronie Ewangelii i za tę odważną postawę ponieśli śmierć. „My w tej śmierci odczytujemy wielkie świadectwo, które powinno służyć naszemu codziennemu życiu” - podkreśla ks. Czermak.

W niedzielę, 6 grudnia w kościołach diecezji tarnowskiej odbędzie się dziękczynienie za nowych błogosławionych. Natomiast diecezjalne uroczystości odbędą się w lutym z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

O męczennikach franciszkanach dowiedzą się tysiące diecezjan za sprawą małych kolędników misyjnych. Ich wspomnienie znalazło się w scence teatralnej i hymnie kolędników, który dzieci zaśpiewają w domach diecezjan. Zdjęcia o. Zbigniewa i o. Michała są także na plakatach akcji kolędników misyjnych oraz na pamiątkach, które kolędnicy zostawią w domach mieszkańców diecezji.

Beatyfikacja trzech misjonarzy, którzy zginęli w Peru w 1991 z rąk Świetlistego Szlaku, odbędzie się w sobotę na stadionie Stulecia w Chimbote w Peru. Msza święta rozpocznie się o godz. 10:00 czasu miejscowego.

5 grudnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczki z wizerunkiem o. Strzałkowskiego i o. Tomaszka oraz podpisem: "Świadkowie nadziei – błogosławieni misjonarze polscy".

W miejscowościach, z których pochodzili o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski organizowane są uroczystości dziękczynne związane z dniem beatyfikacji. Już dziś w podtarnowskiej Zawadzie o godzinie 18:30 będzie miała miejsce wieczornica poświęcona Słudze Bożemu Zbigniewowi Strzałkowskiemu. Przygotują ją i wykonają uczniowie Szkoły Podstawowej, której patronem jest przyszły błogosławiony oraz młodzież z gimnazjum.

Msze święte dziękczynne za beatyfikację o. Zbigniewa odprawione zostaną 5 grudnia o godzinie 18:30 oraz 6 grudnia, w niedzielę o godzinie 11:00. Ponadto parafia w Zawadzie na najbliższy rok zaplanowała kilka innych wydarzeń, związanych z przeżywanym rokiem jubileuszowym i beatyfikacją parafianina. Planowane jest stworzenie ołtarza głównego z relikwiami bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Ponadto artysta Wojciech Ruszel wykonuje rzeźbę męczennika z Pariacoto.

Uroczystości beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy-męczenników z krakowskiej prowincji franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka będzie można oglądać w TV.

Telewizja Polska przeprowadzi bezpośrednią relację z uroczystości na dwóch kanałach: TVP Regionalna i TVP Polonia. Początek transmisji w sobotę 5 grudnia o godz. 16.00. Ci, którzy nie posiadają odbiorników telewizyjnych, będą mogli zobaczyć to historyczne wydarzenie w internecie na tvpstream.tvp.pl

Przed transmisją i po niej Telewizja Polska planuje studio na żywo. Z red. Joanną Ładzińską-Molak rozmawiać będą: o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów i red. Krzysztof Tadej, reżyser nowego filmu o męczennikach "Życia nie można zmarnować". W przedsięwzięcie zaangażowane są dwie telewizyjne stacje publiczne - peruwiańska i polska. Retransmisję z wydarzenia pokaże TV Trwam w sobotę o godz. 22.00.

Słudzy Boży: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek, wkrótce błogosławieni są bohaterami obrazu w reżyserii Krzysztofa Tadeja, zatytułowanego „Życia nie można zmarnować”. Jest to jedna z największych produkcji redakcji katolickiej TVP w jej historii. Premiera filmu w piątek, 4 grudnia o godz. 20.25 na antenie TVP1. Film zostanie powtórzony o godz. 9.30 także w niedzielę, 6 grudnia.

Tagi:
bp Andrzej Jeż

Reklama

Myśl na tydzień - bp Andrzej Jeż

2019-10-29 07:19

pl.wikipedia.org

12.11.2019 – 19.11.2019
W naszych sercach jest wiele obaw o przyszłość. W tych zmaganiach zaczerpnijmy moc z wiary, która łączy nas z Bogiem.

05.11.2019 – 12.11.2019
Jeśli wytrwale modlimy się o umocnienie naszej wiary, to zostajemy włączeni w prośbę Jezusa.

29.10.2019 - 05.11.2019
Traktujcie modlitwę jako wielki dar i przywilej. Warto mieć pragnienie, by nawet jedną osobę przyprowadzić do Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

2019-11-13 08:36

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.

episkopat.pl

Publikujemy treść przekazanego KAI Komunikatu Przewodniczącego KEP

Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Łk 9,48).

Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. W przeszłości Trybunał Konstytucyjny zapisał się chwalebnie w polskiej debacie na temat prawnej ochrony dziecka poczętego. W wydanym pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1997 roku orzeczeniu (K. 26/96) uznał on, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju. Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. Nie chodzi tutaj o fakt choroby, a jedynie o poważne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dopuszczeniem przerwania ciąży – jak podkreślają posłowie wnioskodawcy – „bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej” (zob. Wniosek do TK sygn. K. 13/17) w oparciu o niekreślone kryteria legalizacji takiego działania.

Aborcja z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest odmową prawa do życia dzieciom zdolnym do życia, a często zdolnym także do wykonywania w dorosłym życiu np. zawodów zaufania publicznego. Posłowie zaskarżający ten przepis przywołują przykład kobiet z zespołem Turnera, które wykonują w Polsce zawód lekarza. W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację.

Jako katolicy na początku każdej Mszy św. wypowiadamy słowa spowiedzi powszechnej. Mówimy o grzechach popełnionych myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem…. Zaniedbanie powoduje często nieodwracalną krzywdę w stopniu nie mniejszym niż złe działanie. Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.

Oczekujemy beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, niestrudzonego obrońcy życia. „Przeszedł czas – mówił Ksiądz Prymas - ażeby wstrząsnąć sumieniami, ażeby każdy wyzwolił się z kłamstwa, jakim jest określanie zabójstwa słowem ‘zabieg’. To nie jest zabieg, ale morderstwo, przerywające dzieje człowieka, które zapoczątkował Ojciec przed wiekami” (09.03.1975). „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu – nauczał Prymas Tysiąclecia - jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców. Obrońcą jest sam Bóg, który się upomni o to życie…” (11.01.1976).

Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

W biblijnym dialogu Boga z Abrahamem pada pytanie o dziesięciu sprawiedliwych, których obecność może uratować miasto. Polska pyta dzisiaj o tych dziesięciu sprawiedliwych, których potrzebuje nasza Ojczyzna, aby móc się prawidłowo rozwijać, chroniąc sprawiedliwie życie wszystkich swoich obywateli.

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pan jest z Tobą dzielny wojowniku

2019-11-14 13:29

Anna Majowicz

Parafia św. Alberta Wielkiego na wrocławskich Sołtysowicach zaprasza mężczyzn na Dni Skupienia.

mat. prasowe

Wydarzenie rozpocznie się 30 listopada nabożeństwem pokutnym, rachunkiem sumienia, adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi.

Następnego dnia mężczyźni uczestniczyć będą w Eucharystii, po której w auli klasztornej o. franciszkanów odbędą się wykłady. Głos zabiorą: aktor Adam Woronowicz, psychiatra dr hab. n. med. Przemysław Pacan oraz doktor teologii moralnej – o. dr Wacław Chomik OFM.

Spotkanie zakończy wspólny poczęstunek.

W imieniu o. franciszkanów serdecznie zapraszamy wszystkich panów! To piękna okazja do pogłębienia wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem