Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Migliore: skuteczność duszpasterstwa zależy do świętości kapłana

Skuteczność duszpasterskiej posługi zależy do świętości kapłana, czyli jego zjednoczenia z Bogiem – zwrócił uwagę abp Celestino Migliore. Nuncjusz Apostolski w Polsce przewodniczył uroczystej Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji warszawsko-praskiej, które świętowało dziś 15 lat swojego istnienia.

[ TEMATY ]

seminarium

Sławomir Bączyk

Wraz z nim liturgię koncelebrowało pięciu biskupów, w tym metropolita warszawski Kazimierz Kardynał Nycz, ordynariusz diecezji abp Henryk Hoser, bp Senior Kazimierz Romaniuk oraz bp pomocniczy Marek Solarczyk i były kanclerz diecezji warszawsko-praskiej i bp pomoczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

Przywołując w homilii postać św. Ambrożego i św. Karola Boromeusza abp Migliore podkreślił, że zbawienie przychodzi przez tajemnicze Boże działanie, ale dokonuje się w procesie nawrócenia. – Przeprowadzona przez nich odnowa moralna Kościoła ukazuje nam Boże poczucie humoru. Pan wydobywa bowiem dobro z rzeczy złych, zmieniając na korzyść wiernych sytuacje, które z ludzkiego punktu wiedzenia wydawały się wręcz rozpaczliwe i bezpowrotnie stracone – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że seminarium duchowne jest miejsce, w którym formułuje się do wyboru Boga, jednak sprawy Boże powinny być na drugim miejscu. - Powszechnie wiadomo, że w seminarium młody mężczyzna przygotowuje się do poznawania i przepowiadania Słowa Bożego, sprawowania sakramentów, stosowania coraz bardziej skutecznych form duszpasterskich oraz nabycia zachowań kapłańskich. To wszystko jest bardzo ważne, wręcz konieczne bo są to sprawy Boże, ale same w sobie nie są jeszcze Bogiem - zwrócił uwagę Nuncjusz Apostolski w Polsce. Przypomniał, że tym, który jest w stanie przemienić ten świat a więc i człowieka, jest Bóg. Stąd - jak stwierdził - skuteczność kapłańskiej posługi zależy od zjednoczenia kapłana z Chrystusem. Jako przykład przywołał postać proroka Eliasza. - Dokonał on wielu rzeczy dla Boga, ale nie zrozumiał, że to Bóg chce robić to wszystko dla niego i poprzez niego. Dopiero wyprowadzając Eliasza na pustynię Pan przerywał jego aktywizm i jego świętą wojnę o Boga, ucząc go, że najważniejsze jest utrzymywanie z Nim stałego zjednoczenia. Tylko będąc pełnym Boga, człowiek jest zdolny do przekazywania innym samego Boga, a nie tylko spraw Bożych – tłumaczył abp Migliore.

Reklama

- Nawiązując do nauczania papieża Franciszka Nuncjusz Apostolski podkreślił, że seminaria duchowne mają stawać się miejscami, w których młodzi wprawiają się w podwójnej transcendencji – tej dotyczącej relacji z Bogiem i tej z bliźnimi. Ona bowiem wzywa osobę do wychodzenia z siebie i stawania się człowiekiem dialogu - z Bogiem i z braćmi – stwierdził duchowny.

- Cytując papieża Benedykta XVI Ojciec Święty Franciszek zwraca nam uwagę, że Kościół wzrasta nie poprzez prozelityzm ale swoją atrakcyjność – czyli ludzką empatię, która pozwala kierować się Duchowi Świętemu – tłumaczył arcybiskup.

Zwracając się do kadry naukowej i dydaktycznej Nuncjusz Apostolski w Polsce życzył wykładowcom, aby formowali młodych przede wszystkim poprzez przykład swojej ludzkiej dojrzałości i świętości życia. Z kolei alumnom życzył, aby zawsze patrzyli na to, co istotne dla kapłana, a wtedy staną się kapłanami szczęśliwymi i zrealizowanymi.

Liturgię poprzedziło sesja naukowa zatytułowana „Seminarium Duchowne wobec wyzwań współczesności”. Na temat „Wychowanie do duszpasterstwa rodzin” referat wygłosił ks. prof. dr hab. Adam Skreczko. O „Wyzwania wobec nowych uzależnień” mówiła prof. dr hab. Maria Ryś. Z kolei ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik omówił zagadnienie katechezy szkolnej jako wyzwania dla formacji seminaryjnej. Natomiast na temat wiodących elementów formacji duchowej w seminarium duchownym powiedział ks. prof. Marek Tatar.

Podkreślając znaczenie formacji seminaryjnej abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że od jej jakości zależy jakość wiernych. – Jacy paterze, takie owce. Jacy kapłani, taki lud – stwierdził bp warszawsko-praski. Zwrócił także uwagę, że u podstaw tożsamości kapłańskiej powinna leżeć identyfikacja z osobą Jezusa Chrystusa. – On jest pełnią człowieczeństwa, w przeciwieństwie do nas którzy doświadczamy skutków grzechu pierworodnego. W związku z tym formowanie się w stosunku do Syna Bożego jest tak naprawdę kluczem do całej formacji seminaryjnej – podkreślił bp warszawsko-praski.

W ciągu 15 lat Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej ukończyło 160 kapłanów. Obecnie studiuje tu 57 alumnów, w tym 10 na pierwszym roku, zwanym propedeutycznym, który odbywa się w Urlach koło Wyszkowa. Do święceń diakonatu przygotowuje się obecnie 7 kleryków, zaś do święceń kapłańskich 6 diakonów. Plac pod budowę budynku seminarium poświęcono 4 maja 1999 roku. Pięć miesięcy później 29 września wmurowano pobłogosławiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku kamień węgielny. Poświęcenie gmachu odbyło się 8 grudnia 2000 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

2015-12-07 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak alumni pielgrzymowali

[ TEMATY ]

seminarium

Paweł Morawiec

Życie seminaryjne to nie tylko czas spędzany na modlitwie. To także wspólna nauka i rozrywka. W Niższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej dbałość o rozwój fizyczny jest tak samo ważna, jak dbałość o rozwój duchowy. By jeszcze bardziej konkretnie połączyć jedno z drugim przełożeni tejże szkoły zorganizowali w dniach 2-4 października wycieczkę do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu w diecezji tarnowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję