Reklama

Milejczyce: ekspiacja po kradzieży i profanacji Najświętszego Sakramentu

2015-12-09 10:10

ks. ap / Milejczyce / KAI

Drohiczynska.pl

W kościele parafialnym w Milejczycach w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona ekspiacyjna Eucharystia, połączona z obrzędem publicznego przebłagania po dokonanej tam kradzieży tabernakulum i profanacji Najświętszego Sakramentu.

Eucharystii i nabożeństwu wynagradzającemu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Proboszcz parafii ks. Zbigniew Bolewski przypomniał, że w nocy z 27 na 28 listopada dokonano włamania do tamtejszego drewnianego kościoła parafialnego św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Sprawcy wyłamali drzwi, a po wejściu wyrwali z drewnianej obudowy metalowe tabernakulum, w którym znajdowały się trzy naczynia liturgiczne z Najświętszym Sakramentem. Policja prowadzi dochodzenie, ale obecnie sprawcy kradzieży i profanacji nie zostali wykryci.

W homilii bp Tadeusz Pikus powiedział, od początku trwa walka z szatanem o człowieka. Bóg posyłając Chrystusa dał człowiekowi nadzieję zwycięstwa. Syn Boży stał się jednak bezbronny, a oddając do dyspozycji człowieka miał świadomość odrzucenia i zlekceważenia, zarówno na krzyżu, jak też pozostając w Ciele i Krwi pod kruchymi postaciami chleba i wina.

Reklama

„Nikt jednak nie odbierze nam Chrystusa !” – mówił bp Pikus. - Chrystus potępia grzech, ale nie potępia człowieka - dodał. Przypominając wiele profanacji, w tym tak masowe jak chociażby w ZSSR, gdzie wszystko co święte było niszczone, a ludzie broniący świętości okrutnie prześladowani, powiedział, że każdy grzech jest świętokradztwem. Dla Boga nie na nic niemożliwego i nie pozbawia on nigdy nadziei, gdyż On jest nadzieją ostatecznego zwycięstwa.

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego prosił parafian o podtrzymywanie ducha nadziei oraz modlitwę o Miłosierdzie Boże i nawrócenie sprawców. Podkreślił, że przez to bolesne doświadczenie Bóg wzywa nas do mówienie Jemy zawsze - „tak”, a szatanowi zawsze stanowczo - „nie”.

Do Milejczyc przybyli także inni kapłani z diecezji drohiczyńskiej z wikariuszem generalnym ks. prał. Tadeuszem Syczewskiem i dziekanem siemiatyckim ks. prał. Stanisławem Ulaczykiem, siostry zakonne oraz wierni z okolicznych parafii.

Bp Pikus przekazał parafii puszkę do przechowywania Najświętszego Sakramentu, prosząc też o dobre zabezpieczenie i czujność, gdy zostanie zamontowane nowe tabernakulum.

W parafii Milejczyce każdego dnia w Adwencie śpiewane są suplikacje. We wszystkich parafiach diecezji w niedzielę 6 grudnia, w duchu wynagrodzenia, po Mszach świętych przed Najświętszym Sakramentem odśpiewano też: „Święty Boże, Święty Mocny”.

Tagi:
parafia

Reklama

Zachować dziedzictwo wiary

2019-06-12 09:02

Beata Pieczykura
Edycja częstochowska 24/2019, str. 7

Parafia to nie tylko określone terytorium, lecz także miejsce spotkania z żywym Bogiem we wspólnocie. Ten dar doceniają wierni z Jaworzna k. Wielunia i świętują jubileusz

Beata Pieczykura/Niedziela
Młodzi są teraźniejszością parafii

Od pokoleń parafia pw. Trójcy Przenajświętszej jest świadkiem wiary, domem modlitwy, doświadczenia Bożego Miłosierdzia i zawierzenia Panu. W tym roku przeżywa 100-lecie ponownego powołania. Obchody przebiegają przede wszystkim w duchu wdzięczności za dar parafii i ludzi, którzy ją tworzyli i zachowali wierność Bogu, Kościołowi i Ewangelii, a także tych, którzy teraz niosą dziedzictwo wiary kolejnym pokoleniom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Profanacja kościoła w Koninie

2019-06-14 08:45

wpolityce.pl

Profanacja kościoła w Koninie! Wybite szyby, zniszczona figura św. Maksymiliana Kolbego i krwawe napisy na drzwiach.

Screen Facebook/Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie
Parafia św. Maksymiliana Kolbe w Koninie

Wandale kolejny raz dokonali profanacji kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Koninie. Nieznani sprawcy wybili witraże w dolnym kościele i zniszczyli figurę patrona parafii. Czy to efekt przybierającej na sile antykościelnej nagonki?

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Zniszczenia ujawniła siostra zakonna, która kilkanaście minut po godzinie szóstej rano otwierała kościół.

Przyjmuję to z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem - powiedział proboszcz ks. Wojciech Kochański.

Wandale nie tylko wybili witraże i potłukli gablotę informacyjną. Figurce patrona parafii, św. Maksymiliana Marii Kolbego, odcięto dłoń.

Na drzwiach kościoła krwią namazano napis „Jakub oddaj”. Policja zabezpieczyła substancję do badań. Ani ks. proboszcz, ani funkcjonariusze nie wiedzą, jakie jest znaczenie napisu.

Według proboszcza parafii, straty wynoszą ok. 1 tys. złotych. Policja bada sprawę pod kątem uszkodzenia mienia.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza profanacja w konińskim kościele. Miesiąc temu również nieznani sprawcy wybili w Kościele szyby kamieniem. Z kolei cztery miesiące temu miała miejsce próba włamania na plebanię.

Ja to przyjmuję z dużym spokojem. Jest też ogromna solidarność parafian. Zło nie może być ostatnim akcentem mówił proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Modlitewna obrona Jasnej Góry

2019-06-17 17:30

Marian Florek

Wszystkie ogólnopolskie media, które komentowały II Marsz Równości w Częstochowie, koncentrowały się na spektakularnych wątkach związanych z tym wydarzeniem. A szkoda. Jakoś bez echa przeszła inicjatywa częstochowskiej Akcji Katolickiej, aby przy figurze Matki Bożej, stojącej na wejściu na plac jasnogórski, zorganizować modlitewną redutę.

Setki, jeśli nie tysiące ludzi z wielu stron Polski przyjechało w dniu 16 czerwca br., aby pokojowo z pełnym szacunkiem dla innych zamanifestować swoje przekonania i obronić przed profanacją Królową Polski - Matkę Bożą Częstochowską.

Wyrażnie podkreślił taki właśnie charakter zgromadzenia Artur Dąbrowski, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Częstochowie. Modlitwę poprowadził ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie i kapelan NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Przebiegała ona w atmosferze skupienia i powagi.

Biorący udział w II Marszu Równości i modlący się ludzie zostali sprawnie rozdzieleni przez policję. Incydenty dziejące się na obrzeżach zgromadzenia nie zakłócały atmosfery modlitwy. Wniosek z tego wydarzenia jest zatem jeden i chyba optymistyczny. W dobie prób rozhuśtania społecznych nastrojów, siła modlitwy stanowi jedyne i skuteczne remedium, aby zbudować miedzyludzką zgodę w naszej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem