Reklama

Polska

Rozpoczęcie Jubileuszu Miłosierdzia w diecezjach (zapowiedź)

W niedzielę w rzymskiej katedrze na Lateranie papież Franciszek otworzy Drzwi Święte. Uroczystości inaugurujące Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia odbędą się także w polskich katedrach i kościołach jubileuszowych. W Polsce wskazanych zostało ok. 500 świątyń, w których można będzie uzyskać odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych.

[ TEMATY ]

diecezja

Rok Miłosierdzia

Włodzimierz Rędzioch

Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie otworzone zostaną podczas przedpołudniowej Mszy 13 grudnia br., której przewodniczyć będzie papież Franciszek. Tego samego dnia Jubileusz zainaugurowany zostanie w Bazylice św. Pawła za Murami, zaś 1 stycznia Drzwi Święte zostaną otworzone w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej.

W Polsce, podobnie jak na całym świecie Nadzwyczajny Rok Święty poświęcony Bożemu Miłosierdziu zostanie zainaugurowany podczas Mszy odprawianych w bazylikach, zwłaszcza katedralnych, a także kościołach jubileuszowych, które na mocy dekretów biskupów diecezjalnych otrzymały przywilej utworzenia Bramy Miłosierdzia.

Zgodnie z życzeniem papieża Bramy Miłosierdzia powstaną nie tylko w katedrach, ale też w innych, wskazanych przez ordynariuszy kościołach, miejscach szczególnego kultu. Świątynie te, zwane kościołami miłosierdzia, będą miejscami, w których uzyskać będzie można odpust zupełny dla siebie lub za zmarłych.

Reklama

Znakiem wyjątkowości obchodzonego Jubileuszu, który dla Ojca Świętego jest "żywym doświadczeniem bliskości Ojca i niejako dotknięciem ręką Jego czułości", ma być niespotykana dotąd, duża liczba świątyń, w których staną Bramy Miłosierdzia. Jedynie w Polsce będzie ich około 500, najwięcej, bo aż 49, w archidiecezji poznańskiej i 36 w diecezji warszawsko-praskiej.

Rozpoczęcie Jubileuszu w większości diecezji odbędzie się w niedzielę. Niektórzy biskupi ze względów duszpasterskich organizują spotkanie z diecezjanami wcześniej - np. w sobotę. Są też takie miejsca, gdzie inauguracja Roku Świętego odbyła się 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Obchody Jubileuszu w Kościele rozpoczęły się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obrzędem otworzenia Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. Świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia zakończy się w diecezjach 13 listopada 2016 r. Tydzień później, w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Rzymie, co zakończy Rok Święty w całym Kościele.

2015-12-12 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja on-line

Niedziela bielsko-żywiecka 9/2021, str. VI

[ TEMATY ]

ewangelizacja

diecezja

on‑line

MJscreen

Przestrzeń internetowa stała się forum ewangelizacji

Przestrzeń internetowa stała się forum ewangelizacji

Księża z naszej diecezji publikują w sieci podcasty o różnej tematyce, także wielkopostnej.

Podcast jest formą regularnej internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, która staje się coraz bardziej popularna. Zaangażował się w nią bp Roman Pindel, publikując audycje o Biblii – słowie życia. W jednej z niedawnych przybliżył trzy filary Kościoła: posłuszeństwo wobec Boga, trwanie we wspólnocie z Apostołami i dawanie świadectwa. – Jak posłuszeństwo Bogu przynosi wzrost wspólnoty Kościoła, tak życie wspólnoty stanowi świadectwo dla świata, rozumiane jako pierwszy, stały, najbardziej naturalny i zwyczajny, jakby domowy, permanentny sposób ewangelizowania ze strony pierwszych wierzących w Jerozolimie wobec tych, którzy jeszcze nie wierzą w Chrystusa – podkreśla biskup.

CZYTAJ DALEJ

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 14-23.

Środa, 8 lutego 2023. Św. Hieronima Emilianiego; św. Józefiny Bakhity, dziewicy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Powstańczy duch księży z Bodzentyna

2023-02-08 09:03

Agnieszka Dziarmaga

„Ten piekielny kler katolicki doprowadzi mnie do pasji” – pisał w 1861 r. namiestnik Michał Gorczakow. To właśnie księżom odpowiedzialnym za rozbudzenie ducha patriotycznego na ziemi bodzentyńskiej, nieco zapomnianym, poświęcone były obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Przypomniano postaci: proboszcza ks. Antoniego Chłudy i wikariuszy ks. Antoniego Omińskiego i ks. Izydora Ciąglińskiego. Baner przy wejściu na plac kościelny głosił: „Tu zaczęło się postanie styczniowe”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję