Reklama

Polska

Kard. Nycz: radujmy się, bo Bóg jest miłosierny

Obrzędem otwarcia Drzwi Świętych w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się obchody Jubileuszu Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej. Kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy sprawowanej w III Niedzielę Adwentu podkreślił, że radować się powinniśmy nie tylko z tego, że niedługo świętować będziemy Bożego Narodzenia, ale również dlatego, że "blisko jest Bóg w swoim wielkim miłosierdziu".

W homilii metropolita warszawski przywołał słowa św. Jana XXIII, wypowiedziane na rozpoczęcie II Soboru Watykańskiego: "dzisiaj Kościół bardziej potrzebuje bardziej preferować lekarstwo miłosierdzia, niż surowości". Słowa te, zdaniem hierarchy, bezpośrednio odnoszą się również do Jubileuszu, którego inauguracja zbiega się z 50. rocznicą zakończenia obrad soboru.

Kard. Nycz powiedział, że ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty jest czasem rachunku sumienia z przyjęcia i wdrożenia w życie postanowień soborowych. - Ten rachunek sumienia robić trzeba przede wszystkim według niezwykle istotnego kryterium, jakim jest miłosierdzie Boga, który w swojej miłości wychodzi do człowieka - zaznaczył duchowny.

Reklama

Nawiązując do liturgicznej antyfony III Niedzieli Adwentu: "Radujcie się, Pan bowiem jest blisko", kardynał zauważył, ze w tym roku znacznie tych słów nie tylko odnosi się do zbliżających się niebawem świąt Bożego Narodzenia, lecz trzeba je także odnieść do prawdy o tym, że Bóg daje swoje miłosierdzie. "Radujcie się, bowiem blisko jest Bóg w swoim wielkim miłosierdziu" - sparafrazował hierarcha.

Metropolita warszawski zauważył, że przejawem miłosierdzia Boga jest wcielenie Jego Syna. - Dramat miłości miłosiernej Boga do człowieka osiągnął swój szczyt we wcieleniu - zaakcentował kardynał, dodając że tajemnica Wcielenia zyskuje sens w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. - Grzech rujnuje człowieka tak głęboko i tak bardzo, że tylko Bóg w swoim miłosierdziu potrafi odbudować to, co zostało zrujnowane, tylko Bóg potrafi odkupić, posyłając swojego Syna - podkreślił kard. Nycz.

Hierarcha przywołał też wezwanie papieża Franciszka, aby podczas Roku Świętego samemu stawać się coraz bardziej miłosiernym. Zaznaczył, że znakiem miłosierdzia jest pomoc innym, zwłaszcza potrzebującym. - Światu potrzeba ludzi otwartych na miłosierdzie - stwierdził kardynał.

Reklama

Metropolita warszawski zachęcił też wiernych do uczestnictwa w wydarzeniach liturgicznych, towarzyszących obchodom Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Poprosił, aby w tym szczególnym czasie najważniejszą celebracją dla każdego chrześcijanina była szczera, prawdziwa spowiedź, która głęboko otwiera bramy naszego serca dla Boga, aby mógł odbudować w nas to, co zniszczył grzech.

Obrzędowi otworzenia Drzwi Świętych towarzyszyło wprowadzenie liturgiczne ks. prof. Jana Miazka, Liturgista i ceremoniarz katedralny wyjaśnił symbolikę wykonywanych znaków i przypomniał istotę otwartych podczas Jubileuszu Drzwi Świętych.

Wraz z metropolitą warszawskim w bazylice św. Jana modlili się biskupi pomocniczy archidiecezji, duchowni i osoby zakonne, oraz alumni seminarium. Śpiew podczas Mszy wykonał chór archikatedralny.

Obchody Jubileuszu w Kościele rozpoczęły się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obrzędem otwarcia Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Watykanie. Świętowanie Jubileuszu Miłosierdzia zakończy się w diecezjach 13 listopada 2016 r. Tydzień później, w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata papież Franciszek zamknie Drzwi Święte bazyliki św. Piotra, co zakończy Rok Święty w całym Kościele.

2015-12-13 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarze na „opłatku” u kard. Nycza

O zaangażowanie w promocję postaci kard. Stefana Wyszyńskiego w kontekście zbliżającej się jego beatyfikacji zaapelował w czasie spotkania opłatkowego z ludźmi mediów kard. Kazimierz Nycz.

Składając życzenia noworoczne, metropolita warszawski podkreślił, że nie da się przygotować ludzi do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego bez udziału wszystkich mediów. Prosił dziennikarzy, aby tego, co będą robić w związku z beatyfikacją kard. Wyszyńskiego, nie traktowali jako służby archidiecezji warszawskiej, Kościołowi, czy rzecznikowi. - Róbcie to na miarę waszego powołania wobec tej ważnej osoby, którą chcemy przybliżyć i wypromować przy okazji beatyfikacji. Niech każdy robi to, co czuje, że powinien uczynić – powiedział kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję