Reklama

Polska

Bp Dec: z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy

Żyjąc w prawdzie, każdego dnia uświadamiamy sobie, że jest nam potrzebna ręka Boża, która nas podźwignie z naszych grzechów i upadków oraz naszych słabości. Otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. By to doświadczenie przybliżyło nas do zdroju Bożego miłosierdzia – powiedział w homilii 13 grudnia bp Ignacy Dec, otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej, a tym samym inaugurując Rok Święty.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Rok Miłosierdzia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Józefa w Świdnicy, skąd uczestnicy przeszli ulicami miasta do katedry, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Po przybyciu na miejsce biskup świdnicki wypowiadając słowa: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości byśmy weszli i złożyli dzięki Panu”, otworzył Bramę Miłosierdzia, po czym, przejmując od diakona Ewangeliarz przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Za nim do świątyni weszli kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium duchownego i wierni.

W homilii bp. Dec podkreślił, że Bóg okazuje najbardziej swoją wszechmoc nad światem i człowiekiem przez okazywanie miłosierdzia. „W Roku Jubileuszu Miłosierdzia chcemy żyć w ciągłej świadomości, że kocha nas Bóg i okazuje wszystkim nieskończone miłosierdzie, gdyż wszyscy jesteśmy obdarowani tą miłością miłosierną i zaproszeni, aby ją z wiarą przyjąć i z niej korzystać” – mówił.

Biskup świdnicki tłumaczył, jaka powinna być nasza postawa w roku Miłosierdzia. „Bóg obdarzając nas swoim miłosierdziem, prosi nas, abyśmy się tym miłosierdziem dzielili z innymi, aby On także przez nas chciał okazywać innym swoje miłosierdzie. Nie możemy pozostać bierni na to Boże wezwanie. Miłosierdzie bliźnim możemy okazywać w podwójnej formie, przez przebaczenie i niesienie pomocy. To właśnie teraz wybija godzina, by przebaczyć i pojednać się oraz wyciągnąć dłoń, aby pomóc i pomagać” – podkreślał bp Dec.

Odwołując się do słów papieża Franciszka z bulii „Misericordiae vultus”, biskup świdnicki zauważył, że dzisiejszy świat bardzo potrzebuje miłosierdzia, i aby w tym świętym czasie dostrzegać tych, dla których Boże wartości już dawno przeminęły, aby dostrzegać „biedę świata, rany tak wielu braci i sióstr pozbawionych godności”.

Reklama

Na zakończenie celebrans zachęcił do radosnego praktykowania uczynków miłosierdzia. „Niech nie zabranie w nas radosnego doświadczenia i okazywania miłosierdzia. Bóg nie dzieli się z nami miłosierdziem na siłę, ale z Ojcowską miłością przekazuje nam to miłosierdzie i przebaczenie, abyśmy kroczyli do bram Królestwa, jak przystało na dzieci Boże” – mówił bp Dec.

„Bądźmy wrażliwi na tajemnicę Bożego miłosierdzia i jak najczęściej korzystajmy w stanie łaski uświęcającej z daru odpustu, pielgrzymując do Bram Miłosierdzia nie tylko do katedry, ale i do pozostałych 18 Bram, jakie zostały wyznaczone na Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w naszej diecezji” – zakończył biskup świdnicki.

2015-12-13 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na rowerach do Maryi

Niedziela świdnicka 36/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Świdnica

Pielgrzymka Rowerowa

Ks. Mirosław Benedyk

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Po raz pierwszy w intencji trzeźwości wyruszyła sprzed katedry świdnickiej rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Sulistrowiczkach.

Na czele rowerowej wyprawy stanął ks. Krzysztof Ora, który nie pierwszy zorganizował tego rodzaju wydarzenie. Tym razem 22 sierpnia rajd, dzięki zaangażowaniu ks. Rafała Chudego diecezjalnego duszpasterza trzeźwości i osób uzależnionych, stał się pielgrzymką w intencji trzeźwości narodu oraz osób uzależnionych i zniewolonych.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzje w sprawie wydłużenia wakacji kredytowych zależą od sytuacji inflacyjnej w Polsce

2023-01-30 11:20

[ TEMATY ]

gospodarka

Adobe Stock

Decyzje w sprawie wakacji kredytowych nie zostały jeszcze podjęte, zależą one od ukształtowania się sytuacji inflacyjnej w Polsce w dalszej części tego roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas konferencji prasowej odniósł się do możliwości wydłużenia wakacji kredytowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję