Reklama

Polska

Warszawa: w katedrze polowej otwarto Bramę Miłosierdzia

– Krzewienie idei miłosierdzia i postępowanie w tym duchu stanowi warunek naszej wiarygodności w świecie, który zapomina o tym, co to znaczy przebaczyć – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Uroczystą Eucharystią w katedrze polowej, połączoną z obrzędem otwarcia Bramy Miłosierdzia, zainaugurowany został w diecezji wojskowej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który zakończy się 20 listopada 2016 roku.

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Gagorski/pl.wikipedia.org

Bramę Miłosierdzia usytuowano w miejscu oddzielającym przedsionek od wnętrza kościoła. Eucharystię rozpoczęła modlitwa, po której bp Guzdek, koncelebransi oraz wierni weszli do środka świątyni. Przez bramę wprowadzony został także sztandar Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Otwarcie Bramy Miłosierdzia jest symbolem wielkiej otwartości Kościoła na wszystkich i dla wszystkich. Każdy zagubiony, wątpiący i obciążony grzechem może wejść do wnętrza świątyni, aby wyjść stąd odnowionym i uzdrowionym. Niech ten święty czas pozwoli nam przekonać świat, że Bóg jest miłosierny i nie męczy się przebaczeniem – powiedział na wstępie liturgii bp Guzdek.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że Jezus w swoim ziemskim życiu ukazywał miłosierne oblicze Boga w wielu przypowieściach, m.in. w postawie ojca przyjmującego syna marnotrawnego oraz poprzez liczne uzdrowienia i znaki, pokazując w ten sposób, że Bóg nie rezygnuje z nikogo. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że w historii ludzie często nie chcieli przyjąć prawdy o Bożym Miłosierdziu. Woleli Boga surowego, który natychmiast karze za zło. Bóg wielokrotnie posyłał swoich proroków, aby przypominali prawdę o Nim przebaczającym i szukającym każdego, kto się zagubił.

Przywołał postacie św. Faustyny i św. Jana Pawła II, którzy w wieku XX przyczynili się do rozgłoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu. Biskup Guzdek przypomniał słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas inauguracji swego pontyfikatu podkreślił, że „najmocniejszym przesłaniem Boga jest dla niego miłosierdzie”. I przekonywał, że „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem nam. To nas męczy proszenie Go o wybaczenie. Prośmy o tę łaskę, byśmy nigdy nie nużyli się naszą prośbą o przebaczenie”.

Ordynariusz wojskowy przytoczył fragmenty bulli papieskiej papieża Franciszka "Misericordiae vultus", którą ogłoszony został Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. "Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej" - przypomniał słowa papieża bp Guzdek.

Reklama

Zdaniem ordynariusza polowego udział w dzisiejszej liturgii i otwarciu Bramy Miłosierdzia do katedry wojskowej, zobowiązują nas wszystkich, abyśmy korzystali z dobroci Boga, który „nigdy nie męczy się przebaczaniem”. Podkreślił, że u wejścia do katedry polowej znajdują się dwa konfesjonały „dwa filary miłosierdzia”. – To właśnie tam dokonuje się spotkanie z miłosiernym Bogiem, po to, żeby podejść bliżej ołtarza – podkreślił hierarcha.

Zachęcił do korzystania z sakramentu pojednania i podejmowania dzieł miłosierdzia. – Pamiętajmy, że wiara bez uczynków jest martwa – wezwał bp Guzdek.

Zachęcił do przyprowadzania do Kościoła wahających się i wątpiących, aby i oni mogli skorzystać z Miłosierdzia Bożego. Zaapelował też do kapelanów wojskowych, by w konfesjonałach pełnili posługę z miłością i oddaniem wobec wszystkich, którzy zechcą pojednać się z Bogiem.

– Bądźmy apostołami miłosierdzia; to jest warunek naszej wiarygodności w świecie, który zapomina o tym, co to znaczy przebaczyć. Prośmy, aby nasza świątynia, której bramy w sposób symboliczny zostały dziś otwarte, stała się miejscem pojednania i powrotu wielu ludzi, aby stała się miejscem, w którym odczuwa się serdeczność, życzliwość i obecność Boga w człowieku, który nikogo nie przekreśla, ale który każdemu daje szansę – zaapelował na koniec.

2015-12-13 19:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bramy Miłosierdzia w diecezji legnickiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Monika Łukaszów

·

Katedra w Legnicy ·
Bazylika w Legnickim Polu ·
Bazylika w Krzeszowie ·
Bazylika w Jeleniej Górze ·
Bazylika w Bolesławcu ·
kościół św. Bonifacego w Zgorzelcu ·
kościół św. Jana Bosko w Lubinie ·
kościół Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję