Reklama

Niedziela Legnicka

Drzwi Święte w diecezji legnickiej otwarte

„Pozwólmy, aby otworzyły się bramy naszych serc. Niech wejdzie do nich Chrystus Król i niech działa w nas, i przez nas” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas uroczystości otwarcia Drzwi Świętych w Katedrze legnickiej.

[ TEMATY ]

Legnica

Rok Miłosierdzia

Ks. Waldemar Wesołowski

Tym samym bp Zbigniew Kiernikowski zainaugurował Rok Miłosierdzia w diecezji legnickiej. Uroczystość rozpoczęła się w kościele św. Jana Chrzciciela, u Ojców Franciszkanów o g 12,30. Odczytany tam został fragment Pisma św. oraz fragment bulli papieża Franciszka Misericordiae Vultus. Następnie wyruszyła procesja do legnickiej Katedry.

Tam biskup Kiernikowski otworzył Drzwi Święte, a następnie przewodniczył Eucharystii inaugurującej Rok Miłosierdzia. W homilii wiele miejsca poświęcił wyjaśnieniu znaczenie Bożego Miłosierdzia.

„Świadomość obecności Pana, naznaczona miłosierdziem, jest powodem naszej radości. Bóg w Chrystusie wyciąga nas z zagubienia, z naszych błędów. Chce, abyśmy zobaczyli, że Jego miłosierdzie jest większe od naszych słabości i tego wszystkiego, co się dzieje w człowieku” – mówił Biskup legnicki.

Podkreślił, że miłosierdzie Boga ma szczególny wymiar. „Jezus uniżył samego siebie, wziął na siebie skutki naszych grzechów, wydał się za grzeszników. W tym objawia się Jego moc. Doświadczenie tej mocy sprawia, że grzesznik może śpiewać hymn zwycięstwa”.

Kaznodzieja zauważył, że doświadczenie miłosierdzia Bożego musi być poprzedzone poznaniem prawdy o sobie. „Jezus wyprowadza nas z fałszywej koncepcji życia, z myślenia o tylko sobie, o swojej doskonałości, umiejętności rozeznania dobra i zła poza nim. Musimy poznać prawdę o nas samych, o naszej słabości, małości, grzechu. Gdybyśmy to rozumieli, nie byłoby wśród nas fałszywego triumfalizmu, byłaby wspólnota i jedność”. W dalszej części homilii bp Zbigniew wskazał na trzy stopnie miłosierdzia. „Pierwszym jest pomoc niesiona drugiemu człowiekowi. Na drugim etapie jest świadomość czynienia tego w imię Jezusa Chrystusa. Trzeci to stanięcie obok potrzebującego tak, jak czynił to sam Chrystus. To etap najtrudniejszy”. Przestrzegał też przed wszelkim upraszczaniem miłosierdzia i sprowadzania go wyłącznie do pustych gestów.

Reklama

Biskup Kiernikowski nawiązał także do bulli papieża Franciszka oraz stanowiska Episkopatu Polski. Przypomniał, że Rok Miłosierdzia ukierunkowany jest na przebaczenie i jedność. Przypominając również rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i odnosząc się do sytuacji naszych czasów wezwał wszystkich postawy przebaczenia. „Nam wszystkim potrzebna jest zmiana sposobu naszego myślenia i naszego działania. Prośmy Boga, abyśmy umieli mieć ducha Jezusa Chrystusa. Nauczmy się nie stosować gwałtu i przebaczać”.

Na zakończenie Mszy św. odczytany został dekret Biskupa legnickiego, w którym zachęca on do pielgrzymowania do kościołów jubileuszowych i uzyskiwania odpustów.

W diecezji legnickiej Drzwi Święte otwarto również w siedmiu innych kościołach wyznaczonych przez Biskupa legnickiego.

2015-12-13 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XIV Dzień Papieski w Legnicy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

UE/ Minister Adamczyk w Brukseli: Via Carpatia i CPK wpisane do sieci głównych szlaków komunikacyjnych Unii

2022-12-05 17:33

[ TEMATY ]

Bruksela

Via Carpatia

Andrzej Adamczyk/Twitter

Via Carpatia i Centralny Port Komunikacyjny zostały wpisane do sieci bazowej Transeuropejska Sieć Transportowa (TEN-T), czyli sieci głównych szlaków komunikacyjnych w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych w swoich rządach za kwestie transportu.

"Dzisiaj bardzo ważny dzień dla Polski. Można powiedzieć wprost: nastąpiło zwieńczenie wieloletnich starań, których celem było wpisanie głównych korytarzy komunikacyjnych, szczególnie tych na wschodzie Polski, do sieci bazowej TEN-T - sieci głównych szlaków komunikacyjnych w Unii Europejskiej" - powiedział Adamczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję