Reklama

Polska

Bramy Miłosierdzia w diecezji siedleckiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Katedra siedlecka

Katedra siedlecka

D E K R E T USTANOWIENIA BRAM MIŁOSIERDZIA NA CZAS NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA W DIECEZJI SIEDLECKIEJ

Ojciec Święty Franciszek w bulli Misericordiae vultus z 11 kwietnia 2015 r. postanowił, iż w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia 2015 r.) Kościół Katolicki rozpocznie Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Zainauguruje go otwarcie przez Biskupa Rzymu Drzwi Świętych - Bramy Miłosierdzia - w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Ponadto Ojciec Święty polecił, by w III Niedzielę Adwentu „w każdym Kościele partykularnym, w Katedrze, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych, bądź też w Konkatedrach lub też w innych kościołach o szczególnym znaczeniu, została otworzona na cały rok taka sama Brama Miłosierdzia”. Dzięki nim wierni na całym świecie będą mogli doświadczyć łaski nawrócenia, przebaczenia i pokoju.

Odpowiadając na postanowienie Ojca Świętego otworzę Bramę Miłosierdzia w Katedrze Siedleckiej w dniu 13 grudnia br., o godz. 10.00. Mając na uwadze dobro duchowe wiernych naszej Diecezji oraz owocne przeżywanie Roku Świętego, niniejszym zarządzam, aby tego samego dnia, otwarto Bramę Miłosierdzia w następujących kościołach na terenie Diecezji Siedleckiej:

w Bazylice Mniejszej w Kodniu;
w Bazylice Mniejszej w Leśnej Podlaskiej;
w Bazylice Mniejszej w Parczewie;
w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Łukowie;
w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie;
w Sanktuarium Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej;
w Kościele Miłosierdzia Bożego w Siedlcach;
w Kościele Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie;
w Kościele Chrystusa Miłosiernego w Urszulinie;
w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie;
w Kościele Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim;
w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Międzyrzecu Podlaskim.

Gorąco zachęcam do pielgrzymowania do tych świątyń. W nich zostanie ustanowiony „konfesjonał miłosierdzia”, gdzie pełniony będzie stały dyżur spowiedniczy. Za nawiedzenie wyżej wymienionych kościołów w czasie trwania Roku Świętego, który zakończy się 20 listopada 2016 r., będzie można uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).

Reklama

Zapraszam zatem do skorzystania z tego daru łaski, a wszystkim kapłanom posługującym w tych szczególnych miejscach kultu w Roku Jubileuszowym, a zwłaszcza spowiednikom i wiernym nawiedzającym te kościoły, z serca błogosławię.

+Kazimierz Gurda
Biskup Siedlecki

2015-12-14 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud miłości miłosiernej

Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 30-31

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Rok Miłosierdzia

Zdjęcia: Archiwum rodzinne

Jakub nad morzem. Chłopiec umie modlić się i trwać w obecności Boga...

Jakub nad morzem.
Chłopiec
umie modlić się
i trwać
w obecności Boga...

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia to czas zbliżenia się do Boga „bogatego w miłosierdzie” (por. Ef 2, 4). Papież Franciszek w dokumencie „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia) oraz w niezliczonych inicjatywach i w całym swoim nauczaniu wskazuje nam sposób przeżycia tego świętego czasu: mamy żyć tym rokiem jubileuszowym w świetle słów Pana: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)

Niewątpliwym przykładem takiego życia są dziadkowie, którzy od 2001 r. opiekują się wnuczkiem: synkiem córki Bernadetki, zmarłej przedwcześnie, w 6. miesiącu ciąży. W codziennym życiu napotykają wiele trudności. Z ufnym zawierzeniem Opatrzności Bożej zwracają się do nas o pomoc materialną i duchową.

CZYTAJ DALEJ

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję