Reklama

Polska

Kościoły Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w archidiecezji warmińskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

Katedra warmińska

Katedra warmińska

DEKRET ARCYBISKUPA WOJCIECHA ZIEMBY METROPOLITY WARMIŃSKIEGO O USTANOWIENIU MIEJSC DLA UZYSKANIA ODPUSTU ZUPEŁNEGO Z OKAZJI NADZWYCZAJNEGO JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA

Dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek zapowiedział bullą Misercordiae vultus Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się w Kościele w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 r. i zakończy w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r.

Z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ustanawiam w Archidiecezji Warmińskiej 11 kościołów, w których wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku,
Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku
Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie
Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym
kościół św. Józefa w Olsztynie
kościół Miłosierdzia Bożego
kolegiata w Dobrym Mieście
kolegiata w Kętrzynie
kolegiata w Lidzbarku Warmińskim
kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy

W III Niedzielę Adwentu, 13 grudnia 2015 r., otworzone zostaną Drzwi Święte w Katedrze Rzymu, w Bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie w Bazylikach Papieskich. Zgodnie z postanowieniem Ojca Świętego Franciszka w tę samą niedzielę zostanie otwarta Brama Miłosierdzia w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, która jest Kościołem-Matką dla wszystkich wiernych Archidiecezji Warmińskiej i w Bazylice współkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie oraz w wyznaczonych świątyniach Archidiecezji Warmińskiej.

Otwarcia Bramy Miłosierdzia dokonają Arcybiskupi Warmińscy oraz Kapłani delegowani przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego według następującego programu: Bazylika współkatedralna św. Jakuba w Olsztynie – Abp Wojciech Ziemba i Abp Józef Górzyński, Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce – Abp Edmund Piszcz, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku – Ks. prał. kan. Jacek Wojtkowski, Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie – Ks. inf. J. Górny. Sanktuarium Maryjne w Stoczku Klasztornym – Ks. inf. Adolf Setlak, kościół św. Józefa w Olsztynie – Ks. prał. Bronisław Siekierski, kościół Miłosierdzia Bożego – Ks. prał. Józef Romanowski, kolegiata w Dobrym Mieście – Ks. prał. kan. Stanisław Zinkiewicz, kolegiata w Kętrzynie – Ks. prał. kan. Zygmunt Klimczuk, kolegiata w Lidzbarku Warmińskim – Ks. kan. Stanisław Jasiński, kościół Miłosierdzia Bożego w Nidzicy – Ks. kan. Paweł Rabczyński.

Reklama

Proboszczowie wymienionych kościołów powinni umieścić przy wejściu do świątyni odpowiednią informację, np. : Kościół odpustu zupełnego z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

Proboszczowie wszystkich parafii Archidiecezji Warmińskiej powinni ustalić stałe dyżury w konfesjonałach poza Mszą Świętą, aby umożliwić swoim parafianom jak najdogodniejsze spotkanie z Chrystusem miłosiernym, w sakramencie spowiedzi świętej.

Wszystkim duszpasterzom i wiernym Archidiecezji Warmińskiej udzielam pasterskiego błogosławieństwa na drogę nawrócenia, pokuty i pojednania. Niech we wszystkich sercach zapanują, przez orędownictwo Matki Bożej Miłosierdzia, miłość i pokój, nadprzyrodzone owoce świętości Boga, bogatego w miłosierdzie.

Abp Wojciech Ziemba
METROPOLITA WARMIŃSKI

2015-12-14 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cud miłości miłosiernej

Niedziela Ogólnopolska 32/2016, str. 30-31

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Rok Miłosierdzia

Zdjęcia: Archiwum rodzinne

Jakub nad morzem. Chłopiec umie modlić się i trwać w obecności Boga...

Jakub nad morzem.
Chłopiec
umie modlić się
i trwać
w obecności Boga...

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia to czas zbliżenia się do Boga „bogatego w miłosierdzie” (por. Ef 2, 4). Papież Franciszek w dokumencie „Misericordiae vultus” (Oblicze miłosierdzia) oraz w niezliczonych inicjatywach i w całym swoim nauczaniu wskazuje nam sposób przeżycia tego świętego czasu: mamy żyć tym rokiem jubileuszowym w świetle słów Pana: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36)

Niewątpliwym przykładem takiego życia są dziadkowie, którzy od 2001 r. opiekują się wnuczkiem: synkiem córki Bernadetki, zmarłej przedwcześnie, w 6. miesiącu ciąży. W codziennym życiu napotykają wiele trudności. Z ufnym zawierzeniem Opatrzności Bożej zwracają się do nas o pomoc materialną i duchową.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję