Reklama

Polska

Kościoły jubileuszowe diecezji pelplińskiej

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

wikipedia.org.pl

DEKRET dotyczący uzyskania odpustu zupełnego z okazji Jubileuszu Miłosierdzia

Ojciec święty Franciszek, ogłaszając bullą „Misericordiae vultus” Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, podkreślił możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który dla każdego wiernego ma być autentycznym doświadczeniem Bożego miłosierdzia. W związku z powyższym, wyznaczam następujące kościoły w diecezji pelplińskiej jako miejsca, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami:

Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie,
Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicach
Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie
Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach
Kolegiata pw. św. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim
Sanktuarium MB Szkaplerznej w Zamartem
Sanktuarium Kalwaryjskie we Wielu
Sanktuarium MB Częstochowskiej w Świeciu
Sanktuarium Maryjne w Topolnie
Sanktuarium NMP Królowej Kaszub w Sianowie
Sanktuarium Maryjne Natki Kościoła w Płochocinie
Sanktuarium św. Rocha w Osieku
Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie
Sanktuarium MB Pocieszenia w Lubiszewie
Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku
Sanktuarium MB Królowej Rodzin w Kościerzynie
Sanktuarium MB Bolesnej w Kościerzynie
Sanktuarium św. Wojciecha w Gorzędzieju
Sanktuarium bł. Daniela Brottier w Chojnicach
Sanktuarium NMP Królowej Krajny w Byszewie
Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim,
Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Lęborku
Kościół parafialny pw. Chrystusa Miłosiernego w Chojnicach.
Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Gródku
Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Liniewie
Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego w Sasinie

Reklama

Na podstawie decyzji papieża Franciszka, odpust zupełny z okazji Jubileuszu Miłosierdzia, pod zwykłymi warunkami, mogą uzyskać również osoby, które nie mogą nawiedzić ww. kościołów:
Chorzy, starsi i samotni poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie w Mszy św. za pośrednictwem środków społecznego przekazu
Więźniowie za uczestnictwo w nabożeństwach w kaplicach więziennych
Każdy wierny poprzez wykonanie uczynku miłosierdzia co do ciała lub duszy.

Ponadto warto przypomnieć, że decyzją Penitencjarii Apostolskiej z dnia 12 stycznia 2002 r. może uzyskać odpust zupełny wierny, który odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny.

Zachęcając do korzystania z łask odpustu w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, wszystkim kapłanom i wiernym naszej diecezji z serca błogosławię na nieustające trwanie przy Bogu, bogatym w miłosierdzie.

+Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński

2015-12-14 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieska wizyta u młodych księży

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Franciszek

Rok Miłosierdzia

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek w ramach comiesięcznych „piątków miłosierdzia” udał się dziś do wspólnoty młodych księży mieszkających przy Via Ardeatina w Rzymie – donosi agencja ACI. Jest to ośmiu młodych księży przeżywających “kryzys”.

Przy tej okazji agencja ACI zawraca uwagę, że w czerwcu Ojciec Święty szczególnie dużo miejsca poświęcił duchowieństwu, wygłaszając do kleru specjalne rekolekcje i spotykając się z kapłanami w ramach Jubileuszu Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież do duchownych latynoamerykańskich: bądźcie pasterzami ludu a nie urzędnikami

2022-11-28 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Bądźcie „pasterzami ludu, a nie urzędnikami państwowymi" – zaapelował Ojciec Święty do wspólnoty Papieskiego Kolegium Latynoamerykańskiego, przyjętej dziś na audiencji.

Papież zachęcił duchownych do zażyłości z Jezusem, by być z Nim, co znaczy być Jego uczniami. „Trzeba wychodzić, ruszać się, nieść radość Ewangelii” - kontynuował: „to oznacza bycie Jego misjonarzami”. Zdaniem papieża dwa czasowniki, które charakteryzują życie chrześcijańskie to „być” i „wychodzić”. W tej perspektywie „bycie z Jezusem” oznacza również „wyjście”, aby „być z ubogimi, z migrantami, z chorymi, z najmniejszymi i najbardziej zapomnianymi w społeczeństwie, aby dzielić z nimi życie i głosić bezwarunkową miłość Boga”, bowiem „Jezus jest obecny w szczególny sposób tych najbardziej bezbronnych braciach i siostrach” - przypomniał Franciszek. Zachęcił obecnych na audiencji, aby byli „uzależnieni od spotkania z Bogiem, a nie od telefonu komórkowego”. „Klerykalizm jest formą światowości, jest jedną z najgorszych perwersji” – przestrzegł Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję