Reklama

Franciszek

Franciszek do Akcji Katolickiej Dzieci: kroczcie drogą dobra, przebaczenia i pokoju

Kroczcie drogą dobra, przebaczenia, pokoju i solidarności, mówcie „nie” złu, zemście, wojnie i egoizmowi – zachęcił Franciszek ok. 60 przedstawicieli włoskiej Akcji Katolickiej Dzieci (ACR), których przyjął 17 grudnia w Sali Konsystorialnej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Młodzi Włosi przyszli do papieża, aby złożyć mu życzenia z okazji przypadających w tym dniu jego 79. urodzin i w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

[ TEMATY ]

Franciszek

Ewa Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyrażając radość ze spotkania u progu świąt Bożego Narodzenia, Ojciec Święty serdecznie powitał swych małych gości i za ich pośrednictwem przekazał życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim członkom ACR. Zwrócił uwagę, że dzięki temu stowarzyszeniu wiele dzieci i dorastającej młodzieży mogą lepiej i bliżej poznać Jezusa, zyskują pomoc w życiu na co dzień Ewangelią w rodzinie, szkole, parafiach, w sporcie, czują się bardziej włączone w Kościół, czują, że Jezus jest blisko nich, wśród nich. „To wielka radość!” – podsumował papież.

Zaznaczył również, że dzięki temu lepiej uczestniczą też w katechizacji, we Mszy św., uczą się odczytywać i kroczyć drogą Ewangelii, stając się stopniowo także misjonarzami, a zatem zdolnymi do niesienia Jezusa innym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek wyraził uznanie dla hasła tegorocznej drogi formacyjnej: „Podróżując do Ciebie”, dodając, że wszyscy są w drodze do Pana, ale wielu o tym nie myśli. Zauważył, że hasło to oznacza kroczenie drogą dobra, przebaczenia, pokoju i solidarności, a nie zła, zemsty, wojny i egoizmu. W tym kontekście wyraził uznanie dla charytatywnej inicjatywy swych gości, którą podjęli „z Bożą pomocą” na rzecz migrantów w diecezji Agrygentu na Sycylii. „Niech Bóg pobłogosławi ten projekt, który poda rękę wspólnocie zaangażowanej wzorcowo w przyjęcie licznych braci i sióstr przybywających pełnych nadziei, ale także z wieloma ranami i potrzebami, w poszukiwaniu pokoju i chleba” – życzył Ojciec Święty.

Przypomniał, że podczas wczorajszej audiencji ogólnej rodzice przedstawili mu niespełna 5-miesięczne, kolorowe dziecko, które urodziło się w łodzi płynącej na Sycylię. Dodał, że wielu dzieciom udaje się dotrzeć na miejsce, ale wielu innym nie. „I wszystko, co zrobicie dla tych ludzi, jest dobre, dziękuję wam za to” – powiedział papież. Zaznaczył, że dzieci mogą „wnieść szczególny wkład do tej inicjatywy swoim entuzjazmem i modlitwą”, której – jak doradził – winny towarzyszyć pewne wyrzeczenia, aby dzielić się tym, co konieczne, z innymi dziećmi, które tego nie mają.

Reklama

W tym momencie wywiązał się dialog Franciszka z jego małymi gośćmi: na pytanie, co należy zrobić, jeśli ktoś ma dwa cukierki, a stojący obok kolega lub koleżanka nie mają, jedno z dzieci odpowiedziało: „Dam mu jednego”, a jeśli masz jeden cukierek, a ktoś nie ma żadnego, inne dziecko odparło: „Dam połowę”. „Bardzo dobrze! Postępujcie tak dalej” – pochwalił i zachęcił do działania Ojciec Święty.

Pozdrowił następnie towarzyszących dzieciom „wielkich” odpowiedzialnych z Włoskiej Akcji Katolickiej, dziękując im za zaangażowanie, z jakim oddają się ich wychowaniu chrześcijańskiemu.

Na zakończenie życzył radosnych i świętych świąt Bożego Narodzenia wszystkim obecnym i ich rodzinom oraz całej Akcji Katolickiej we wszystkich diecezjach kraju. Prosił ich, aby nie zapominali modlić się za niego a spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem modlitwy Zdrowaś Mario.

2015-12-17 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek przekazał pióro i zegarek na fundację Anny Dymnej

[ TEMATY ]

Kraków

Franciszek

aukcja

Archiwum Anny Dymnej

Wieczne pióro wieczne firmy Marlen oraz szwajcarski zegarek z logo Banku Brazylijskiego podarował papież Franciszek na aukcję organizowaną przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” na rzecz aktora Krzysztofa Globisza. Licytacja odbędzie się w najbliższą niedzielę podczas koncertu „Nasz Anioł w Krakowie” w Filharmonii Krakowskiej.

„Ojciec Święty łączy pamięć w modlitwie, wypraszając wszelkie potrzebne łaski dla Pani i Członków Fundacji, dla Osób, które Fundacja wspiera. Modli się też o szybki powrót do pełni zdrowia Pana Krzysztofa” – napisał do Anny Dymnej abp Angelo Becciu w liście dołączonym do ofiarowanych przedmiotów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: sanktuarium maryjne w Berdyczowie uzyskało tytuł bazyliki mniejszej

2024-07-22 19:37

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Obraz Matki Bożej w Berdyczowie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym istnieje Ogólnoukraińskie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie, stał się bazyliką mniejszą. Decyzję Franciszka w tej sprawie ogłoszono w czasie liturgii sprawowanej w tej świątyni 21 lipca pod przewodnictwm goszczącego na Ukrainie wysłannika papieskiego kard. Pietro Parolina.

Z wnioskiem o nadanie kościołowi tytułu bazyliki mniejszej wystąpił do Watykanu 27 lutego br. biskup kijowsko-żytomierski Witrali Krywicki. "W odpowiedzi na tę prośbę oraz na modlitwy i błagania duchowieństwa i wiernych Dykasteria Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy szczególnych uprawnień nadanych jej przez Ojca Świętego Franciszka, z radością przyznaje świątyni-sanktuarium w Berdyczowie, poświęconej Bogu ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tytuł i godność Bazyliki Mniejszej (Basilica Minor) z wszystkimi należnymi prawami i liturgicznie nadanymi aktami i gwarancjami, pod warunkiem przestrzegania dekretu «De Titulo Basilicae Minoris», ogłoszonego 9 listopada 1989 roku" - stwierdza dokument urzędu kurialnego, noszący datę 25 czerwca 2024 roku i podpisany przez prefekta i sekretarza Dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej

Z radością informujemy, że w dniach 25-30 sierpnia 2024 roku odbędzie się Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”. Wydarzenie to jest skierowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, która pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej oraz jej zastosowań w życiu codziennym i działalności społecznej. Zapraszamy do Udziału!

• Inspirujące wykłady i warsztaty prowadzone przez doświadczonych prelegentów i praktyków.
• Interaktywne dyskusje na tematy społeczne, moralne i etyczne.
• Zajęcia integracyjne, które pozwolą na nawiązanie wartościowych relacji i wymianę doświadczeń.
• Modlitwa i medytacja, które pomogą pogłębić wiarę i zrozumienie nauki Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję