Reklama

Polska

Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk: muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary

„Na pewno Europa się laicyzuje, a muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary” - powiedziała dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk podczas wykładu wygłoszonego w bydgoskim seminarium. Religioznawczyni, iranistka i arabistka przypomniała, że islam jest religią bardzo zróżnicowaną, wyznawaną w wielu narodach, językach oraz na wielu kontynentach.

[ TEMATY ]

muzułmanie

wykład

Foter.com

Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk tłumaczyła, że muzułmanie często różnią się od siebie także w interpretacji swojej religii, nie zgadzając się między sobą. W islamie nie ma bowiem jednego przywództwa religijnego, które by określało, jaka interpretacja mieści się w granicach ortodoksji. - Każdy muzułmanin ma prawo sam interpretować swoją religię, jej źródła i nie musi podążać za żadnym autorytetem. Stąd wyznawcy radykalnej interpretacji pragną narzucić ją innym. Jednak sam islam mówi, że nie można nikomu narzucać własnej interpretacji, nie można też nawracać siłą żydów czy chrześcijan. Można ich przekonać tylko przykładem - powiedziała.

Odnosząc się do zarzutów, że islam nie jest religią pokoju dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk tłumaczyła, że każdej religii można użyć w złych celach. Podkreśliła, że w islamie nie ma jednego urzędu nauczycielskiego, stąd łatwo o manipulację. - Warto przywołać chociażby list 138 uczonych i zwierzchników muzułmańskich do przywódców chrześcijaństwa z 2007 roku „Jednakowe słowo dla nas i dla was”. Teologowie muzułmańscy podkreślają w nim, że miłość Boga i bliźniego jest wspólna obu naszym religiom. Jako chrześcijanie i muzułmanie stanowimy razem 55 procent ludności, więc to na nas spoczywa obowiązek troski o pokój na świecie. Piękny gest, owocem którego były odpowiedzi, dyskusje, seminaria, także katolicko-muzułmańskie. W islamie też są ludzie, którym zależy na pokoju z innymi religiami. Niestety, nikt o tym nie mówi - podkreśliła.

Reklama

Nawiązując do faktów i liczb, dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk zwróciła uwagę na to, iż na kontynencie europejskim żyje tylko 4,5 procent muzułmanów. Zamieszkują oni główne ubogie dzielnice miast na zachodzie Europy. Są to imigranci, przybywający przede wszystkim w celach zarobkowych. - Na pewno Europa się laicyzuje, a muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary. Poza tym mieszkańcy Europy nie chcą mieć dzieci. Natomiast dla muzułmanów rodzina jest czymś bardzo ważnym, a dzieci są Bożym błogosławieństwem - powiedziała.

Religioznawczyni jest zdania, że nie należy straszyć mieszkańców starego kontynentu tzw. procesem islamizacji Europy. - Gdyby tak miało się stać, wszyscy musieliby masowo nawracać się na islam. Poza tym dzietność w trzecim i czwartym pokoleniu imigrantów znacząco spada. Mówi się również, że muzułmanów jest więcej niż katolików, ale to błąd pojęciowy. Muzułmanów trzeba porównywać z chrześcijanami. Jak się spogląda na statystyki poświęcone religii, to chrześcijan jest więcej i ich przyrost jest znacznie szybszy. Niestety, nie dzieje się to w Europie, ale w Afryce i Ameryce Południowej. Chciałabym pokazać, że chrześcijaństwo jest wciąż atrakcyjną religią, która przyciąga ludzi. Nie należy się lękać ludzi innego wyznania - zakończyła.

Doktor hab. Agata Skowron-Nalborczyk zajmuje się także m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, sytuacją kobiety w islamie, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w Europie. Jest współprzewodniczącą ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

2015-12-17 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z troski o przyrodę

Niedziela sosnowiecka 45/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wykład

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak powitał min. Jana Szyszko

Bp Grzegorz Kaszak powitał min. Jana Szyszko

Ekologiczne nawrócenie. Pierwszy krok: zrozumieć przyrodę dla dobra człowieka i dobra przyrody” – to temat wykładu, jaki w ramach Jesiennych Dni Duszpasterskich dla księży i katechetów diecezji sosnowieckiej wygłosi prof. Jan Szyszko, minister środowiska. Spotkanie z ministrem odbyło się 20 października br. w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytety Śląskiego w Sosnowcu.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Krzysztof Świertok/BPJG

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję