Reklama

Polska

Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk: muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary

„Na pewno Europa się laicyzuje, a muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary” - powiedziała dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk podczas wykładu wygłoszonego w bydgoskim seminarium. Religioznawczyni, iranistka i arabistka przypomniała, że islam jest religią bardzo zróżnicowaną, wyznawaną w wielu narodach, językach oraz na wielu kontynentach.

[ TEMATY ]

muzułmanie

wykład

Foter.com

Dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk tłumaczyła, że muzułmanie często różnią się od siebie także w interpretacji swojej religii, nie zgadzając się między sobą. W islamie nie ma bowiem jednego przywództwa religijnego, które by określało, jaka interpretacja mieści się w granicach ortodoksji. - Każdy muzułmanin ma prawo sam interpretować swoją religię, jej źródła i nie musi podążać za żadnym autorytetem. Stąd wyznawcy radykalnej interpretacji pragną narzucić ją innym. Jednak sam islam mówi, że nie można nikomu narzucać własnej interpretacji, nie można też nawracać siłą żydów czy chrześcijan. Można ich przekonać tylko przykładem - powiedziała.

Odnosząc się do zarzutów, że islam nie jest religią pokoju dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk tłumaczyła, że każdej religii można użyć w złych celach. Podkreśliła, że w islamie nie ma jednego urzędu nauczycielskiego, stąd łatwo o manipulację. - Warto przywołać chociażby list 138 uczonych i zwierzchników muzułmańskich do przywódców chrześcijaństwa z 2007 roku „Jednakowe słowo dla nas i dla was”. Teologowie muzułmańscy podkreślają w nim, że miłość Boga i bliźniego jest wspólna obu naszym religiom. Jako chrześcijanie i muzułmanie stanowimy razem 55 procent ludności, więc to na nas spoczywa obowiązek troski o pokój na świecie. Piękny gest, owocem którego były odpowiedzi, dyskusje, seminaria, także katolicko-muzułmańskie. W islamie też są ludzie, którym zależy na pokoju z innymi religiami. Niestety, nikt o tym nie mówi - podkreśliła.

Nawiązując do faktów i liczb, dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk zwróciła uwagę na to, iż na kontynencie europejskim żyje tylko 4,5 procent muzułmanów. Zamieszkują oni główne ubogie dzielnice miast na zachodzie Europy. Są to imigranci, przybywający przede wszystkim w celach zarobkowych. - Na pewno Europa się laicyzuje, a muzułmanie nie mają szacunku dla ludzi, którzy zapierają się swojej wiary. Poza tym mieszkańcy Europy nie chcą mieć dzieci. Natomiast dla muzułmanów rodzina jest czymś bardzo ważnym, a dzieci są Bożym błogosławieństwem - powiedziała.

Reklama

Religioznawczyni jest zdania, że nie należy straszyć mieszkańców starego kontynentu tzw. procesem islamizacji Europy. - Gdyby tak miało się stać, wszyscy musieliby masowo nawracać się na islam. Poza tym dzietność w trzecim i czwartym pokoleniu imigrantów znacząco spada. Mówi się również, że muzułmanów jest więcej niż katolików, ale to błąd pojęciowy. Muzułmanów trzeba porównywać z chrześcijanami. Jak się spogląda na statystyki poświęcone religii, to chrześcijan jest więcej i ich przyrost jest znacznie szybszy. Niestety, nie dzieje się to w Europie, ale w Afryce i Ameryce Południowej. Chciałabym pokazać, że chrześcijaństwo jest wciąż atrakcyjną religią, która przyciąga ludzi. Nie należy się lękać ludzi innego wyznania - zakończyła.

Doktor hab. Agata Skowron-Nalborczyk zajmuje się także m.in. mniejszościami muzułmańskimi w Europie, sytuacją kobiety w islamie, kontaktami muzułmańsko-chrześcijańskimi oraz obrazem islamu w Europie. Jest współprzewodniczącą ze strony katolickiej Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

2015-12-17 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Niedziela częstochowska 11/2017, str. 5

[ TEMATY ]

bieg

wykład

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Julia A. Lewandowska

Bieg rozpoczął się na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku. Przed startem Żołnierzy Niezłomnych uczczono minutą ciszy

Bieg rozpoczął się na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku. Przed startem Żołnierzy Niezłomnych uczczono minutą ciszy

By uhonorować żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzować wiedzę na ich temat, w ostatnim tygodniu lutego w całej Polsce miały miejsce Apele Pamięci, wystawy, wykłady i Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież: święci są fascynującym komentarzem do Ewangelii

2022-10-06 15:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Oby Kościół i społeczeństwo rozpoznawały znaki świętości, których Pan nie przestaje dzisiaj wzbudzać, czasami w najbardziej nieoczekiwany sposób” – powiedział papież do uczestników kongresu „Świętość dzisiaj”, organizowanego przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych. Zaznaczył, że świadectwo autentycznej postawy chrześcijańskiej wielu współczesnych uczniów Chrystusa jest dla nas wszystkich zaproszeniem do osobistej odpowiedzi na wezwanie do bliskości z Bogiem.

Franciszek zwrócił uwagę, jak bardzo ważne pozostaje dzisiaj odkrywanie świętości w ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z miłością wychowują swoje dzieci, w mężczyznach i kobietach, którzy z zaangażowaniem wykonują swoje codzienne obowiązki, w osobach starszych, które nadal się uśmiechają i służą mądrością. Oprócz rzeszy wiernych określonych przez Papieża jako „święci z sąsiedztwa” reprezentujący „klasę średnią świętości” są też osoby wskazywane przez Kościół jako wzory, orędownicy i nauczyciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję