Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapraszenie do wędrówki po historycznym Śląsku

[ TEMATY ]

książka

Zofia Białas

Niezwykłym wydarzeniem w działalności wydawniczej WTN i MZW stała się książka Jarosława Petrowicza ( ur.1972 w Głuchołazach, zamieszkałego w Wieluniu), filologa, dr nauk humanistycznych, logopedy, krytyka literackiego, historyka literatury, członka Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, nauczyciela ( Szkoła SPSK w Kadłubie) zatytułowana Związek z miejscem. Śląsk historyczny w prozie, eseistyce i reportażu polskim po 1989 roku. Jarosław Petrowicz znany jest wielunianom przede wszystkim z artykułów o języku i literaturze zamieszczanych w monografiach gmin powiatu wieluńskiego i w „Roczniku Wieluńskim”, ale nie tylko. Swoje szkice, eseje (najbardziej ulubiony gatunek) zamieszcza, bowiem w „Nowej Okolicy Poetów”, „Nowych Książkach”, „Pograniczach”, „Siódmej Prowincji”, „Twórczości”, „Ziemi Łódzkiej” i w „Znaczeniach”. W kilku z nich, a mianowicie w „Nowych Książkach”, „Roczniku Wieluńskim”, Pograniczach, „Twórczości” i „Znaczeniach” publikował, aczkolwiek w zmienionej formie, niektóre fragmenty książki Związek z miejscem…. Kilka fragmentów zamieszczone zostało także w tomach pokonferencyjnych Wałbrzych i literatura, Historia kultury literackiej i współczesność oraz Centra-peryferie w literaturze polskiej XX i XXI wieku.

Książka, której promocja odbyła się w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, jest dysertacją doktorską, napisaną w czasie czteroletnich studiów doktoranckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Jej promotorem był mający związki z Wieluniem, prof. Andrzej Zawada. Recenzentami zaś prof. dr hab. Jerzy Jastrzębski i prof. dr hab. Marian Kisiel. Wydawcy książki to Wieluńskie Towarzystwo Naukowe ( jest to 21. publikacja) i Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wydanie książki wsparli sponsorzy: Księgarnie Globus Jarosława Rozmarynowskiego, Fundacja na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego i Grupa Producentów Owoców „Witamina” w Białej.

Reklama

We wprowadzeniu do książki autor napisał: „Za przedmiot mojej refleksji przyjąłem związek pisarzy i bohaterów literackich z miejscem”, czytaj z historycznym Śląskiem. Do rozważań wybrał 21 twórców, m.in.: ulubioną swoją pisarkę Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Jerzego Pilcha, Marka Krajewskiego, Wojciecha Korycińskiego, Tomasza Tryznę, Wojciecha Kuczoka, Marię Szejnert, Kazimierza Kutza, Kazimierza Maliszewskiego, Henryka Wańka….Wybrał ich, bo jak zaznaczył: „W dziełach wybranych przeze mnie autorów można zaobserwować pewne prawidłowości, motywy czy toposy, które w bogaty sposób ów związek charakteryzują”. Twórczość wybranych autorów przedstawił na slajdach, które towarzyszyły prezentacji książki.

Miejsce dla autora książki to nie tylko przestrzeń, ale również sieć łącząca bohaterów literackich z innymi postaciami, przedmiotami, krajobrazami. Miejsce jest przestrzenią zabarwioną subiektywnie i emocjonalnie, rodzi się ze współoddziaływania człowieka i świata, jest miejscem doświadczania, dodaje autor. Człowiek, jako jednostka utożsamia się z miejscem, w którym żyje, poprzez fakty, sytuacje społeczne, kulturę, obyczaje. Jeżeli przyjmiemy, że miejscem tym dla bohaterów literackich będzie Śląsk, region ciągle manifestujący swoją odmienność kulturową i społeczną, to bogactwo literackich przedstawień musi być ogromne i wielorakie… I to próbuje pokazać książka Związek z miejscem…

Zachęcamy do literackiej wędrówki po historycznym Śląsku, na który autor spogląda z różnych perspektyw: literaturoznawczej, historycznej,socjologicznej, psychologicznej, geograficznej, architektoniczno-urbanistycznej, ekonomicznej, filologicznej, etnograficznej…

2015-12-18 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbigniew Kaliszuk w Toruniu

9 czerwca o godzinie 20:15 w Domku Duszpasterstwa Akademickiego „Studnia” przy kościele akademickim oo. Jezuitów w Toruniu odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kaliszukiem, publicystą i pisarzem katolickim młodego pokolenia, autorem m.in. książek „Katolik frajerem?”, „Katolik ofiarą?” i „Katolik talibem?”.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję