Reklama

Z działalności arcybiskupa Stanisława Nowaka metropolity częstochowskiego

Niedziela częstochowska 37/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 lipca - Ksiądz Arcybiskup przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Izydora Oracza w Krzemieniewicach.

2 lipca - odprawił Mszę św. odpustową w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie.
Wieczorem przewodniczył uroczystości wprowadzenia obrazu Matki Bożej do kościoła pw. św. Wawrzyńca w Borownie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3 lipca - przewodniczył Eucharystii na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Gorzędowie.

4 lipca - odprawił Mszę św. w czasie peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu.

5 lipca - przewodniczył pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.
Po południu przewodniczył uroczystościom odpustowym w sanktuarium Przenajdroższej Krwi Chrystusa w Częstochowie.

6 lipca - dokonał konsekracji ołtarza w kościele pw. św. Walentego w Konopiskach.
Po południu w Wąsoszu odprawił Mszę św., w czasie której poświęcił nową polichromię w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła oraz odprawił dróżki kalwaryjskie, w czasie których poświęcił nowe kaplice.

7 lipca - odprawił Mszę św. na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Niechcicach.

8 lipca - przewodniczył uroczystościom 550-lecia Zakonu Bernardynów w Polsce w parafii pw. św. Jana z Dukli w Częstochowie.

9 lipca - przewodniczył uroczystościom peregrynacyjnym w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach.

10 lipca - w sanktuarium Matki Bożej w Mrzygłodzie odprawił Mszę św. w czasie Dnia Wspólnoty Oaz. Młodzi spotkali się z Arcybiskupem Metropolitą również 28 lipca.
Po południu przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Mikołaja w Mierzynie.

Reklama

26 lipca - odprawił Mszę św. odpustową w sanktuarium w Świętej Annie k. Przyrowa.

27 lipca - przewodniczył Eucharystii w czasie pielgrzymki Rycerstwa Niepokalanej do Niepokalanowa.

28 lipca - przewodniczył Eucharystii na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Brudzicach.

29 lipca - odprawił Mszę św. oraz wygłosił konferencję w częstochowskim Karmelu.
Wieczorem przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Dworszowicach Pakoszowych.

30 lipca - przewodniczył uroczystościom peregrynacyjnym w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Makowiskach.

31 lipca - odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu.

1 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie.

2 sierpnia - przewodniczył uroczystościom odpustowym z racji Porcjunkuli u ojców franciszkanów: przed południem w Wieluniu i w Radomsku po południu.

4 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Trębaczewie.

5 sierpnia - wraz z pielgrzymami z naszej archidiecezji odprawił dróżki kalwaryjskie w Kalwarii Zebrzydowskiej.

6 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Rocha w Rząśni.

7 sierpnia - odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie.

8 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lipniku.

9 sierpnia - w częstochowskiej archikatedrze przyjął śluby zakonne sióstr nazaretanek.
Wieczorem odprawił Mszę św. na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie.

Reklama

10 sierpnia - przy kościele pw. św. Stanisława w Myszkowie odprawił Msze św. dla Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.
W południe odprawił Mszę św. odpustową w parafii pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia.
Wieczorem przewodniczył Eucharystii w czasie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie.

11 sierpnia - w Mirowie, na terenie parafii pw. św. Mikołaja w Niegowej, odprawił Mszę św. dla Pielgrzymki Sosnowieckiej.

12 sierpnia - w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie odprawił Mszę św. dla uczestników oazy III stopnia.

13 sierpnia - w Garnku odprawił Mszę św. dla XIII Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki.
Po południu przewodniczył Eucharystii dla 292. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej „u źródeł” k. Mstowa.

14 sierpnia - we Mstowie odprawił Mszę św. dla Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki Międzynarodowych Akademickich Grup „17.”.

15 sierpnia - uczestniczył w uroczystościach na Jasnej Górze koncelebrując Eucharystię w południe oraz przewodnicząc wieczorem na Jasnogórskim Szczycie.

17 sierpnia - przewodniczył Eucharystii na Jasnej Górze dla Pielgrzymki Elektryków, Energetyków i Elektroników.
Po południu przewodniczył uroczystościom w sanktuarium mrzygłodzkim w rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej w Mrzygłodzie.

18 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Marcina BW w Siemkowicach.

19 sierpnia - przewodniczył Eucharystii na początek peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Świętych Joachima i Anny w Kraszkowicach.

Reklama

21 sierpnia - przewodniczył uroczystości peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sieńcu.

22 sierpnia - przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafii pw. św. Maksymiliana w Chorzynie-Dąbrówkach.

24 sierpnia - dokonał konsekracji kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kulejach.

25 sierpnia - w Nieradzie odprawił Mszę św. dla pielgrzymów z diecezji sosnowieckiej.
Wieczorem przewodniczył uroczystym Nieszporom w archikatedrze, procesji na Jasną Górę oraz koncelebrował Mszę św. wraz z biskupami metropolii częstochowskiej na Szczycie Jasnogórskim.

26 sierpnia - uczestniczył w uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze. Wieczorem odprawił Mszę św. za mieszkańców i miasto Częstochowę na Jasnogórskim Szczycie.

27 sierpnia - odprawił Mszę św. i wygłosił konferencję dla sióstr karmelitanek w Częstochowie.

30 sierpnia - w archikatedrze przewodniczył uroczystości konsekracji dziewic.
Odprawił Mszę św. dla niepełnosprawnych, którzy przybyli pieszo z pielgrzymką na Jasną Górę.

31 sierpnia - przewodniczył uroczystościom odpustowym w parafii pw. Nawiedzenia NMP w Wieluniu.
Po południu przewodniczył uroczystości dziękczynienia za kanonizację Marii de Mattias u sióstr adoratorek w Częstochowie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję