Reklama

Polska

KRAKÓW

Na Rynku Głównym wigilia dla bezdomnych i potrzebujących

Na krakowskim rynku trwa - organizowana tradycyjnie przed przed Świętami Bożego Narodzenia - Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. To wyjątkowe wydarzenie odbywa się już po raz dziewiętnasty. Pomysłodawcą największego w Polsce stołu wigilijnego „pod gołym niebem” jest znany krakowski restaurator i filantrop Jan Kościuszko.

[ TEMATY ]

Kraków

wigilia

naszemiasto.pl

„Konieczna jest wyraźna odpowiedź na potrzeby społeczne. Nie ma drugiego takiego miejsca, aby ci ludzie mogli się zgromadzić i czuć się u siebie” – podkreśla Kościuszko. Jak dodaje fenomenem akcji jest fakt, iż gromadzi ona nie tylko osoby mieszkające w Krakowie, ale przyjezdnych z całej Polski.

Pierwsze tego rodzaju spotkanie dla osób potrzebujących zorganizowane zostało 1996 roku. Rozdano wtedy około 5 tysięcy porcji posiłków. W ubiegłym roku było to już aż ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw.

Organizatorzy wigilii także w tym roku zachęcali wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym, przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Są one rozdawane w formie świątecznych paczek osobom potrzebującym przez cały czas trwania wigilii na krakowskim Rynku Głównym.

Reklama

Potrawy i paczki będą wydawane w godzinach od 11:00 do 17:00. W wigilii weźmie udział metropolita, krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który pobłogosławi jej uczestników oraz przygotowane pokarmy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Organizację tegorocznej wigilii dla osób bezdomnych i potrzebujących wspiera „Grupa Kościuszko M2B”, restauracje „Sławkowska 1” i „Stara Kuchnia” oraz Arcybractwo Miłosierdzia, założone przez Sługę Bożego Piotra Skargę ponad 400 lat temu.

2015-12-20 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Zebrzydowska: prymicje bp. Roberta Chrząszcza

[ TEMATY ]

biskup

Kraków

bp Robert Chrząszcz

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bp Robert Chrząszcz

Bp Robert Chrząszcz

Nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz odprawił 14 lutego Mszę św. prymicyjną w rodzinnej parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Misjonarz do niedawna pracujący w Rio de Janeiro przyjął sakrę biskupią 6 lutego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Witając bp. Chrząszcza w rodzinnej parafii, proboszcz ks. Wiesław Cygan dziękował mu za jego wieloletnią służbę i zapewniał o modlitwie. - Twojej drodze przewodzi Matka Boża. Życzymy ci, byś wskazywał ludziom drogę, prawdę i życie. Dziel się talentami, którymi Pan cię obdarzył – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję