Reklama

Niedziela Częstochowska

Czy odnajdziemy betlejemska gwiazdę?

[ TEMATY ]

wigilia

Tradycją Gimnazjum im. Maksymiliana Binkiewicza w Wieluniu jest Wigilia, wspólnie obchodzona przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Przygotowują ją wszyscy i przybywają na nią całe rodziny. Dlatego „wieczór wigilijny” jest tutaj naprawdę rodzinny i wyjątkowy, co podkreślają zapraszani na ten wieczór goście i licznie przybywający absolwenci, którzy mówią, że nie mogą nie przyjść na ten magiczny szkolny wieczór. W br. swoją obecnością zaszczycili szkolną wigilię: radne Honorata, Freus i Bożena Żurek, wszyscy pracownicy szkoły oraz dyrekcja Katolickiego Liceum im. Teodora Kubiny. Uroczystego charakteru wigilijnym zamyśleniom dodała przepiękna dekoracja, dzieło uczniów i nauczycieli oraz motto: Narodził się Bóg, /aby człowiek mógł/ narodzić się do Nieba…/.

Tradycyjną wieczerzę z odczytaniem fragmentu Ewangelii i dzieleniem się opłatkiem poprzedził występ szkolnego chóru w krótkim koncercie kolęd i sztuka teatralna „ O odnalezionym blasku betlejemskiej gwiazdy”, przygotowana przez polonistkę dr Dorotę Eichstaedt. Sztuka idealnie zgrała się z mottem wypisanym na świątecznej dekoracji. Poruszając problem samotności i wykluczenia nastolatki( Lusia) przez grono koleżanek, ze względu na swoją inność, wynikającą z biedy, ukazuje dwa światy: nastolatek mających wszystko i tej, którą stawiają poza nawiasem, bo nie pasuje do nich strojem, innym myśleniem, uczuciowością… Trzeba jednak było choroby jednej dziewcząt z zamkniętego klanu( Laura), choroby, która zmusiła niejako do innego spojrzenia na tę wykluczoną, a nawet do nawiązania kontaktów z nią przez Internet i spotkania w miejscu, z którego wcześniej ją wyrzucano. Później, w wigilijne popołudnie Lusia zabiera Laurę i jej siostrę do hospicjum. Widok chorych dzieci, które mimo choroby cieszą się na chwilę narodzin Chrystusa, taniec dziewczynki, która nie ma nóg, lecz protezy i przekazane prawdy: „życie jest darem”, powinieneś, powinnaś zrozumieć, że prawdziwe Boże Narodzenie będzie wtedy, gdy Chrystus narodzi się w twoim sercu, zmusiły obecnych na Wigilii do głębszej refleksji nad życiem, które może być wartościowe, albo zupełnie pozbawione sensu … Za przepiękną sztukę, poruszającą tak ważki problem samotności i wykluczenia podziękowała Przewodnicząca Komisji Oświaty, radna Bożena Żurek, życząc wszystkim zebranym odnalezienia blasku betlejemskiej gwiazdy, która pomoże narodzić się do Nieba.

Reklama

Jeszcze jedna kolęda, zagrana przez ucznia Szymona Kaczmarka i na scenie, z zapaloną świecą, pojawiła się pani dyrektor Marzena Kowalska oraz przedstawiciel rodziców. Został odczytany fragment Ewangelii wg św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa. W miejsce tradycyjnej homilii dyrektor Marzena Kowalska odczytała list chorej uczennicy Żanety, przebywającej w Szpitalu Kopernika w Łodzi, list napisany rękami matki, bo Żaneta nie jest w stanie pisać sama oraz list SMS od siostry mamy Żanety, na stałe mieszkającej w Austrii. Słowa obydwu listów to wyraz wdzięczności rodziny chorej uczennicy skierowane do dyrekcji, grona nauczycielskiego, kolegów i koleżanek Żanety za wszystko, co zrobili do tej pory i co czynią każdego dnia, nie pozostawiając w chorobie ani Żanety, ani jej matki. Wzruszające było zaproszenie do stoiska Caritas, z wyrobami świątecznymi, wykonanymi przez uczniów i rozprowadzanych, jako pomoc dla chorej koleżanki, z nieśmiałą prośbą o najdrobniejsze wsparcie.

Życzenia radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia przekazane przez gości, panią dyrektor, zapoczątkowały radosny moment dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Spotkanie zakończyło się podsumowaniem konkursu świątecznego na najładniej wykonaną kartę świąteczną i podziękowaniem dla rodziców za pomoc w przygotowaniu Wigilii i za obecność…

2015-12-21 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wigilie naszych przodków

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 52/2017, str. IV

[ TEMATY ]

wigilia

Bozena Sztajner / Niedziela

Początek grudnia co roku przynosi powtarzalne obrazki sytuacyjne. Miasto z racji ilości kolorowych witryn i propozycji marketingowych wydaje się szybciej zapraszać Boże Narodzenie niż wieś – już od połowy listopada zapowiada nadchodzące święta

Wjeżdżając do centrum Zielonej Góry, zauważam lampki choinkowe wiszące na przyulicznych latarniach, które rozświetlają wszystko, co późnym popołudniem obejmuje podpełzający mrok. Dmuchany Mikołaj wesoło macha na wietrze do dzieci, ale one tego nie zauważają, bo są ciągnięte za rękę przez zagonioną matkę. Jednym spojrzeniem obejmują tylko zachwycającą kolorowymi świecidełkami kilkumetrową choinkę i biegną dalej za rodzicielką.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję