Reklama

Polska

W całej Polsce odbędą się wigilie dla bezdomnych, ubogich i samotnych

Wigilie dla ubogich i bezdomnych, to dla wielu osób jedyna okazja, aby zasiąść przy wspólnym stole i przełamać się opłatkiem. Także w tym roku dzięki wspólnotom zakonnym, organizacjom kościelnym, władzom samorządowym i zaangażowaniu mieszkańców, takie spotkania odbędą się w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce.

[ TEMATY ]

wigilia

naszemiasto.pl

W Poznaniu Caritas przygotuje świąteczne przysmaki dla 1700 osób. Bezdomni i ubodzy zasiądą przy wspólnym stole 24 grudnia o 10.00 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wigilijne spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w pawilonie nr 2. – Pragniemy wszyscy, aby każdy z podopiecznych Caritas poczuł ciepło rodzinnego ogniska i wspólnie z nami mógł świętować narodziny Bożej Dzieciny, wspólnie pokolędować i nie czuć się choć przez chwilę samotnym – zapowiadają organizatorzy. Uczestnicy spotkania otrzymają też świąteczne upominki. Siostry urszulanki przygotują paczki z zabawkami i słodyczami specjalnie dla dzieci. W organizację wigilii zaangażowała się Caritas Archidiecezji Poznańskiej, uczniowie szkół, a także jadłodajnie sióstr urszulanek, franciszkanek Rodziny Maryi oraz sióstr albertynek.

Domowym ciastem z ubogimi podzielą się w tym roku mieszkańcy Wrocławia. 22 grudnia o 11.00 na pl. Nowy Targ rozpocznie się Wigilia dla podopiecznych miejskich placówek pomocowych oraz instytucji i organizacji działających na rzecz ubogich. Weźmie w niej udział około tysiąc osób. 6000 pierogów, 400 kg kapusty z grzybami, 300 litów barszczu oraz ponad 150 kg ryby zostanie przygotowane tego dnia dla uczestników spotkania. Organizatorami wigilii jest wrocławski Caritas, miejskie instytucje oraz firma Amrest. Wolontariusze będą wydawać tysiące porcji świątecznych potraw, żołnierze przywiozą w kuchni polowej gorącą herbatę, a ze sceny młodzi artyści będą wyśpiewywać kolędy.

Niezwykłym elementem tego wydarzenia jest akcja „Upiecz dobro na Święta”. Caritas zachęca wrocławian, by 22 grudnia podzieli się z ubogimi swoimi świątecznymi wypiekami. – Naszym marzeniem jest, by dla każdego uczestnika był spory kawałek ciasta, który będzie mógł zabrać ze sobą do domu – zaznacza Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas. – Tak mały gest pokaże osobom dotkniętym wykluczeniem społecznym ze względu na ubóstwo, że w tym szczególnym okresie, jakim są święta Bożego Narodzenia nie są sami, że są wśród nich osoby, które zawsze są chętne, by im pomóc, nie tylko od święta - dodaje.

Reklama

Miejsca przy wigilijnym stole dla potrzebujących nie zabraknie także w Warszawie. W organizowanie wigilii dla osób bezdomnych zaangażowana jest między innymi międzynarodowa wspólnota Sant`Egidio (św. Idziego). – Chcemy zasiąść z nimi do stołu, świętować razem czas, w którym Bóg staje się takim jak my - bezdomnym, ubogim, uchodźcą – zapowiadają organizatorzy spotkania. Podobnie jak w ubiegłych latach, razem z ubogimi świętować będzie kard. Kazimierz Nycz.

Spotkanie odbędzie się 24 grudnia w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego (al. KEN 101). W zeszłym roku do stołów zasiadło 350 gości, a w przygotowania włączyło się 450 młodych wolontariuszy. Także tym razem Wspólnota Sant`Egidio zaprasza wszystkich chętnych do włączenia się w organizację wigilii. Pomóc można m.in. w gotowaniu posiłków, strojeniu sali, czy pakowaniu prezentów. Świątecznego spotkania dla potrzebujących nie zabraknie także w Szczecinie. Bezdomni i ubodzy już po raz XXII zaproszeni są do Domu Kultury Słowian 22 grudnia o godzinie 13. Spotkanie organizuje Dom Kultury Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Polski Czerwony Krzyż oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej. – 400 najbardziej potrzebujących osób ze Szczecina, przy choince, kolędach i zastawionym stole przekona się, że nie są skazani na samotność–zapowiada Jacek Janiak, dyrektor "Słowianina".

Natomiast w Radomiu Caritas rozpoczęła wydawanie świątecznych paczek żywnościowych dla ok. dwóch tysięcy ubogich. Tylko 17 grudnia do potrzebujących trafiło 350 paczek. Żywność pochodziła m.in. ze zbiórek, które Caritas i Radomski Bank Żywności przeprowadziły w ostatnich dniach w marketach. Udało się zebrać ponad 13 ton darów. Wręczanie paczek to pierwszy punkt przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W środę 23 grudnia o godzinie 12, ubodzy i bezdomni zasiądą do wigilijnego posiłku w stołówce Caritas w Radomiu. Także Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje 23 grudnia wigilię dla osób bezdomnych, biednych i w trudnej sytuacji życiowej. – Takie spotkanie dla mnie jest radością. Warto jednak uświadomić sobie, że taka kuchnia i pomoc dla ubogich prowadzona jest przez Kościół przez cały rok. Musi być jak najwięcej w naszych czasach miejsc konkretnej pomocy i dobroci. Trzeba równocześnie czynić wszystko, żeby było jak najmniej biedy – podkreśla metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który objął honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Reklama

Spotkanie odbędzie się w auli przy archikatedrze Świętej Rodziny. Potrawy wigilijne zostaną przygotowane również przez jednego ze sponsorów. Każdy uczestnik wigilii otrzyma paczkę żywnościową na święta. - Chcemy dla naszych biednych i bezdomnych tworzyć atmosferę domu – stwierdza ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Wigilijnych stołów dla potrzebujących nie zabraknie także w diecezji siedleckiej. 24 grudnia Caritas w Siedlcach zaprasza wszystkich potrzebujących o godzinie 11 do Centrum Duszpastersko-Charytatywnego przy ul. Świrskiego 57. – W tym roku zaplanowany jest posiłek dla 200 osób. Każdy kto ma życzenie przyjść, jest mile widziany. Zapraszamy nie tylko osoby korzystające z jadłodajni, ale również m.in. samotnych, którzy potrzebują domowego ciepła – mówi Alicja Zarzycka, instruktor sekcji gastronomicznej Centrum Integracji Społecznej (CIS) przy siedleckiej Caritas. W tym dniu przy wspólnym stole z potrzebującymi zasiądą m.in. bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk.

Tego samego dnia wigilijne spotkanie odbędzie się w Białej Podlaskiej. W ośrodku Caritas Diecezji Siedleckiej przy ul. Warszawskiej 15 o godzinie 11 świętować będą podopieczni jadłodajni. - Wigilia jest szczególnym czasem dla każdej katolickiej rodziny. Pozostawiamy jedno puste nakrycie dla nieznajomego gościa na wigilijnym stole. Zazwyczaj jednak nikt nie przychodzi, aby przy nim usiąść. W Caritas niejako zapełniamy te wszystkie puste miejsca, gdy samotne osoby z zakątków naszego miasta mogą spędzić czas na kolędowaniu i również cieszyć się z narodzenia Pana Jezusa – mówi ksiądz Marcin Gochnio, zastępca dyrektora siedleckiej Caritas.

Reklama

Jak co roku, wigilię dla ubogich i potrzebujących organizują także ojcowie dominikanie z Gdańska. Uroczystość odbędzie się 24 grudnia o godzinie 14 w Centrum Stoczni Gdańskiej. Organizatorzy zachęcają do pomocy w organizacji wigilii. W niedzielę, 20 grudnia po każdej Mszy św. studenci z duszpasterstwa akademickiego Górka kwestowali na rzecz organizacji świątecznego spotkania. W dniach 23 i 24 grudnia po roratach będą natomiast zbierane ciasta, które znajdą się na wigilijnym stole.

Miejsca przy stole dla potrzebujących nie zabraknie także w wielu innych polskich miastach m.in. Chorzowie, Bydgoszczy, czy Lublinie.

W niektórych miastach, osoby bezdomne i samotne już zasiadły do wspólnego stołu. 20 grudnia na krakowskim rynku po raz XIX odbyła się wigilia organizowana przez restauratora i filantropa Jana Kościuszko. W tym roku dla potrzebujących przygotowano ponad 150 tys. świątecznych specjałów. W spotkaniu udział wziął między innymi kard. Stanisław Dziwisz. – Wszystkim środowiskom, rodzinom, a także osobom pozbawionym ciepła rodzinnego życzę wszelkiego dobra i światła wychodzącego z Betlejem, które ukazuje nam drogę do najwyższego dobra i celu, którym jest Jezus Chrystus – mówił metropolita krakowski do zebranych na rynku mieszkańców miasta.

Wigilijne spotkanie dla potrzebujących odbyło się już także w Toruniu. 17 grudnia do stołu przygotowanego przez diecezjalne Caritas zasiadło 300 osób.

Reklama

Natomiast w Warszawie, jak co roku wigilię dla bezdomnych przygotowali ojcowie kapucyni z ul. Miodowej. Spotkanie odbyło się 17 grudnia. Oprócz posiłku gościom rozdano 119 przygotowanych przez darczyńców paczek. Wspólnego stołu dla ubogich nie zabrakło także dla mieszkańców Łodzi. 19 grudnia pół tysiąca osób wzięło udział we wspólnej wieczerzy przygotowanej przez diecezjalne Caritas.

Kilkaset osób wzięło udział także w ekumenicznej wigilii, zorganizowanej 20 grudnia na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Błogosławieństwa zebranym mieszkańcom udzielili duchowni dwóch wyznań: katolickiego i prawosławnego.

2015-12-21 13:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasnogórskie Wigilie

Na Jasnej Górze bije serce Polski. Tu się dzieje historia. I Wigilia nie jest tu zwyczajna, ale - jak mówią ojcowie paulini, stróże tego miejsca - narodowa. - Przez życzenia, opłatki, które wysyłamy i otrzymujemy, łączymy się z ważnymi ludźmi w państwie, w Kościele, także ze wszystkimi Polakami w kraju i poza jego granicami.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję