Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia wieluńskich pszczelarzy

[ TEMATY ]

wigilia

Zofia Białas

Wigilia zorganizowana 17 grudnia przez Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wieluniu zgromadziła wszystkich członków koła, a jest ich 80. Zarząd Koła to: prezes Jan Sobczak, skarbnik Stanisław Karpiński, wiceprezes Kazimierz Szczeciński, Jan Kuczkowski, Paweł Ryng, Tadeusz Szymański… Prezes Jan Sobczak jest członkiem władz Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Przed połamaniem się opłatkiem, prezes przypomniał dwie daty istotne dla wieluńskiego pszczelarstwa: rok 1923 i pierwsze wzmianki o próbach założenia koła pszczelarzy przez ziemian powiatu wieluńskiego i drugą- rok, 1926 kiedy pojawiły się oficjalne zapisy nazwisk i profesji ludzi zajmujących się pszczelarstwem. Na przyszły rok, dodał, będziemy świętować jubileusz 90- lat wieluńskiego pszczelarstwa. Jesteśmy dumni, że mimo wielu zakusów władz, nasze koło nigdy nie zmieniło nazwy. Posiadamy także swój sztandar. Z nim uczestniczyliśmy w 27.Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę 7 lipca br., w liturgiczne wspomnienie patrona bartników, św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, którego relikwie peregrynują po Polsce.

Zofia Białas

Należymy organizacyjnie do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Sieradzu i jesteśmy częścią Polskiego Związku Pszczelarzy. Być może przybędą kołu młodzi członkowie zarażeni „pszczelarzeniem” i powiększą się nasze szeregi, dodał Jan Sobczak. Mamy w swoim kole lekarzy, mechaników, sadowników, emerytowanych nauczycieli, wszystkich tych, którzy mówią, że pszczelarstwo to taka choroba, z której nie da się wyleczyć… Miody ze swoich pasiek prezentujemy na corocznych Jarmarkach Franciszkańskich w Wieluniu. U o. Franciszkanów trzykrotnie odbywaliśmy swoje opłatkowe spotkania, patronował im zapalony pszczelarz, o. Teofil.

Członkowie koła uczestniczą w szkoleniach, w wycieczkach krajowych i zagranicznych, znają pszczelarstwo czeskie, szczególnie to na Orawie, przymierzają się do wycieczki na Ukrainę, do Lwowa, by poznać pszczelarstwo ukraińskie. Są na pewno dobrymi naśladowcami pszczelarza Jana Dzierżonia, który w 1845 roku wymyślił ule z ruchomymi ramkami, a w 1865 odkrył partenogenezę u pszczół oraz spadkobiercami reformatora pszczelarstwa, krzewiciela wiedzy pszczelarskiej i twórcy I Polskiego Muzeum Pszczelniczego w Warszawie w 1882 roku ( placówka dydaktyczna, oświatowa, gospodarcza, która wychowała kilka tysięcy pszczelarzy), Kazimierza Lewickiego.

Reklama

Najczęściej słyszane życzenia to życzenia zdrowia nie tylko dla pszczelarzy i ich rodzin, ale przede wszystkim dla rodzin pszczelich- mówiono o warrozie, chorobie przywiezionej w 1970 roku z Azji, o coraz modniejszym pszczelarstwie w granicach miast, o chrząszczu ulowym, który trafił do USA z Afryki Południowej. Życzono sobie również odmłodzenia koła. Wieluńscy pszczelarze przypomnieli, że pszczoły pomagają ludziom od zawsze. Dziś coraz głośniej mówi się o apioterapii, leczeniu produktami pszczelim ( miód, wosk, mleczko pszczele).

Życzymy wieluńskim pszczelarzom zdrowych pszczół, nieskażonych pól i wielkiej ilości, pełnych miodnego nektaru kwiatów, i tego by miód nadal pozostał symbolem zdrowej żywności. Tak będzie, gdy zadbamy o środowisko i bezpieczne rolnictwo…

2015-12-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdka na każdy dzień

Niedziela legnicka 52/2016, str. 7

[ TEMATY ]

wigilia

spotkanie opłatkowe

Archiwum Stowarzyszenia

Uczestnicy literackiej wigilii raczyli się także duchową strawą

Uczestnicy literackiej wigilii raczyli się także duchową strawą

Jakie hasło przyświecało tegorocznemu turniejowi poetyckiemu, który tradycyjnie ogłaszany jest na każdej wigilii literackiej, organizowanej przez Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie, przy współudziale Stowarzyszenia „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję