Reklama

Niedziela Częstochowska

Wigilia wieluńskich pszczelarzy

[ TEMATY ]

wigilia

Zofia Białas

Wigilia zorganizowana 17 grudnia przez Zarząd Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wieluniu zgromadziła wszystkich członków koła, a jest ich 80. Zarząd Koła to: prezes Jan Sobczak, skarbnik Stanisław Karpiński, wiceprezes Kazimierz Szczeciński, Jan Kuczkowski, Paweł Ryng, Tadeusz Szymański… Prezes Jan Sobczak jest członkiem władz Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.

Przed połamaniem się opłatkiem, prezes przypomniał dwie daty istotne dla wieluńskiego pszczelarstwa: rok 1923 i pierwsze wzmianki o próbach założenia koła pszczelarzy przez ziemian powiatu wieluńskiego i drugą- rok, 1926 kiedy pojawiły się oficjalne zapisy nazwisk i profesji ludzi zajmujących się pszczelarstwem. Na przyszły rok, dodał, będziemy świętować jubileusz 90- lat wieluńskiego pszczelarstwa. Jesteśmy dumni, że mimo wielu zakusów władz, nasze koło nigdy nie zmieniło nazwy. Posiadamy także swój sztandar. Z nim uczestniczyliśmy w 27.Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy na Jasną Górę 7 lipca br., w liturgiczne wspomnienie patrona bartników, św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, którego relikwie peregrynują po Polsce.

Zofia Białas

Należymy organizacyjnie do Regionalnego Związku Pszczelarzy w Sieradzu i jesteśmy częścią Polskiego Związku Pszczelarzy. Być może przybędą kołu młodzi członkowie zarażeni „pszczelarzeniem” i powiększą się nasze szeregi, dodał Jan Sobczak. Mamy w swoim kole lekarzy, mechaników, sadowników, emerytowanych nauczycieli, wszystkich tych, którzy mówią, że pszczelarstwo to taka choroba, z której nie da się wyleczyć… Miody ze swoich pasiek prezentujemy na corocznych Jarmarkach Franciszkańskich w Wieluniu. U o. Franciszkanów trzykrotnie odbywaliśmy swoje opłatkowe spotkania, patronował im zapalony pszczelarz, o. Teofil.

Członkowie koła uczestniczą w szkoleniach, w wycieczkach krajowych i zagranicznych, znają pszczelarstwo czeskie, szczególnie to na Orawie, przymierzają się do wycieczki na Ukrainę, do Lwowa, by poznać pszczelarstwo ukraińskie. Są na pewno dobrymi naśladowcami pszczelarza Jana Dzierżonia, który w 1845 roku wymyślił ule z ruchomymi ramkami, a w 1865 odkrył partenogenezę u pszczół oraz spadkobiercami reformatora pszczelarstwa, krzewiciela wiedzy pszczelarskiej i twórcy I Polskiego Muzeum Pszczelniczego w Warszawie w 1882 roku ( placówka dydaktyczna, oświatowa, gospodarcza, która wychowała kilka tysięcy pszczelarzy), Kazimierza Lewickiego.

Reklama

Najczęściej słyszane życzenia to życzenia zdrowia nie tylko dla pszczelarzy i ich rodzin, ale przede wszystkim dla rodzin pszczelich- mówiono o warrozie, chorobie przywiezionej w 1970 roku z Azji, o coraz modniejszym pszczelarstwie w granicach miast, o chrząszczu ulowym, który trafił do USA z Afryki Południowej. Życzono sobie również odmłodzenia koła. Wieluńscy pszczelarze przypomnieli, że pszczoły pomagają ludziom od zawsze. Dziś coraz głośniej mówi się o apioterapii, leczeniu produktami pszczelim ( miód, wosk, mleczko pszczele).

Życzymy wieluńskim pszczelarzom zdrowych pszczół, nieskażonych pól i wielkiej ilości, pełnych miodnego nektaru kwiatów, i tego by miód nadal pozostał symbolem zdrowej żywności. Tak będzie, gdy zadbamy o środowisko i bezpieczne rolnictwo…

2015-12-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Smak dolnośląskiej wigilii

Niedziela wrocławska 52/2012, str. 8

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

wigilia

Barbara Jakimowicz Klei

jednak przywołać kilka innych, które zachowały się w osobistych zbiorach.

jednak przywołać kilka innych, które zachowały się w osobistych zbiorach.

Nasze babcie wiernie strzegły starych przepisów, przekazywały książki kucharskie i zapisane ręcznie zeszyty swoim córkom w wianie, a te z kolei swoim… Dziś chętnie sięgamy do tych starych receptur w okresie świąt, bo przecież Wigilia i Boże Narodzenie, to nie tylko wyjątkowy nastrój, ale również smak i zapach potraw.

Wrocławska i dolnośląska kuchnia świąteczna

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję